Kosova konusunda hukuk savaşı

19 Nisan 2024 - 12:05

Kosova konusunda hukuk savaşı

Kosova konusunda hukuk savaşı
Son Güncelleme :

02 Aralık 2009 - 22:00

199 okuma
(Last Updated On: 02/12/2009)

kosova-bagimsizGeçen yıl şubat ayında bağımsızlığını ilan eden Kosova, Uluslararası Adalet Divanı önünde bu kararını savunacak. Sırbistan ise karşı tezlerle bağımsızlığın geçersiz olduğunu kanıtlamaya çalışacak

 

 

 

 

 

 

 

Birleşmiş Milletler’in başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’nda öncelikle Kosova ve Sırbistan heyetleri söz alacak. Her iki ülkenin heyetlerine Adalet Divanı’ndaki 15 yargıcın karşısında Kosova’nın bağımsızlığıyla ilgili görüşlerini savunmak için üçer saat süre verilecek. Diğer ülkelereyse yalnızca 45’er dakika zaman tanınacak.

Kosova Dışişleri Bakanı İskender Hüseyni, Priştine hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı’nın önünde Kosova’nın bağımsızlığını savunmak için çok iyi hazırlandığını vurguladı. Hüseyni, “Kosova’nın özgür ve bağımsız bir ülke olmayı hak ettiğini üç saat boyunca güçlü argümanlarla ortaya koyacağız. Kosova halkının devlet olma ve özgürlük arzusunu savunacağız.” şeklinde konuştu.

Kosova’yı 63 ülke tanıyor

Dünyadaki bağımsızlığını ilan etmiş son ülke olan Kosova, hâlihazırda 63 devlet tarafından tanınıyor. Aralarında Arnavutluk, Hırvatistan, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 15 ülkenin; Uluslararası Adalet Divanı’nda yapılacak görüşmelerde Kosova’nın bağımsızlığını desteklemesi bekleniyor.

Buna karşılık Sırbistan, Uluslararası Adalet Divanı’nın Kosova’nın lehine karar vermeyip Belgrad ve Priştine arasında düzenlenecek görüşmeler için yeni bir perspektife imkân sağlayacağını tahmin ediyor. Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç bu konuda neden bu kadar rahat olduklarını şu sözlerle açıkladı:

“Heyetimiz, birçok önemli ülkenin danışmanlığında, durumu bir de bizim açımızdan anlatabilmek için titiz bir hukuki hazırlık yaptı. Bu, Uluslararası Adalet Divanı tarihindeki en kapsamlı tartışma olacak. Lahey’e rekor sayıda katılımcı geliyor. İlk kez BM Güvenlik konseyinin beş daimi üyesi birden böyle bir sürece katılıyor.”

“Endişeye mahal yok”

Sırbistan ise aralarında Çin, Rusya, Kıbrıs ve İspanya’nın da bulunduğu 14 ülkenin desteğini alacağını tahmin ediyor. 15 Uluslararası Adalet Divanı yargıcının 8’i Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerden geliyor. Ancak Jeremiç buna rağmen Sırbistan’ın endişelenmesini gerektiren bir durum olmadığı görüşünde.

Uluslararası Adalet Divanı’nda 11 Aralık’a kadar görüş bildirilecek. Ardından 15 yargıcın 2010 baharına kadar konuyla ilgili bir rapor hazırlaması bekleniyor.

Birçok uzman ve araştırmacı, raporun duruma netlik kazandıracağından şüpheli. Kosovalı devletler hukuku uzmanı Ekrem Zenelay konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Uluslararası Adalet Divanı iki farklı anlama gelen bir karar verecektir. Karar biçim ve içerik olarak iki ülkenin de istediği gibi yorumlamasına açık olacaktır.”

Geçtiğimiz günlerde Rus basınında çıkan haberlere göre, Uluslararası Adalet Divanı Başyargıcı Hisashi Owada, raporun tarafsız olacağını düşündüğü belirtti. Owada, Adalet Divanı’nındaki yargıçlar konuyla ilgili farklı görüşlere sahip oldukları için, kesin bir “evet” veya “hayır” yanıtına ulaşılabileceğini sanmadığını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.