DOLAR 32,9721 0.22%
EURO 35,4398 0.19%
ALTIN 2.464,85-0,18
BITCOIN 2000058-3.41043%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kuduz Salgını Kapıda mı?
1660 okunma

Kuduz Salgını Kapıda mı?

ABONE OL
24/06/2024 11:44
Kuduz Salgını Kapıda mı?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

  Sokak hayvanları konusu çözüm ararken, sokak hayvanları çöp bidonlarından beslenip, süs havuzlarından su içiyor. Kontrolsüzce üreyip koloniler oluşturuyor. Mahalle aralarında caddelerde ve her yerde başıboş köpeklerle karşılaşıyoruz. Bu köpeklerin bir kısmı sessiz,  uysal, bir kısmı saldırgan. Bu köpekler koloni oluşturduğu için alfa köpeğin kontrolünde saldırgan ve hırçın bir yapıda toplu hareket ediyorlar. Bu köpekler günün belli belirsiz saatlerinde yaşlı, çocuk ve kadınlara saldıra biliyor ve bazen bu saldırılar ölümle sonuçlana biliyor. Bu köpekler ölümcül ve çok tehlikeli. Haberlerde de bu köpek saldırılarını sık sık duyuyoruz. 

    Alarm çanları kuduz salgını için çalıyor! Sokak köpekleri çöplüklerden, çöp tenekelerin den ve sağlıksız pis yerlerden besleniyor, beslendikleri gıdalarda bozulmuş, kokmuş gıdalardan oluşuyor. Bu sokak hayvanları her an bir salgına sebep olabilir. Sokak köpekleri ile aynı çöplüklerden yabani hayvanlarda bazı zamanlarda ortak beslenip kuduz dahil bazı bulaşıcı hastalıkları bulaştırması an meselesi. Her an bir mahallede bu sebeplerden dolayı  kuduz gibi bulaşıcı bir salgın çıkabilir. 

   Başıboş köpekler tehlike saçarken bu hayvanların yaşam alanı yerleşim yerleri, çöplükler, mahalle araları değil şehrin dışında insanlardan uzak barınaklar olmalı. Belediyeler sokak hayvanlarını kısırlaştırıp tekrar sokaklara bırakıyor, kısırlaştırılamayanlar çoğalmaya koleni kurmaya devam ediyor. Belediyelerin barınakları yetersiz olduğu için sokaklardan toplanan köpekler başka belediyelerin sorumluluk alanlarına gizlice bırakılıyor. Haberlerde sık sık bu konuyu duyuyoruz. Sokaklarda bir tane bile sokak hayvanı olmamalı, bu yönde sıkı tedbirler alınmalı diye düşünüyorum. 

    Sokak hayvanları meselesine tepki gösterenlerin çocuğu bu hayvanlar üzerinden gelir elde edenlerden oluşuyor. Sokak hayvanları için sosyal medyalarda mama ve veteriner hizmetleri için yardım toplayanlar bu topladıkları yardımı bu hayvanlar için harcamıyor, kendi estetik ameliyatları ve kendi ihtiyaçları için harcıyor. Gerçek gönüllüleri tenzih ediyorum. Madem sokak hayvanlarına yardım edeceksiniz barınaklar açın, sokak hayvanlarını sahiplenin sıcak yuvaları olsun.Ülkemizde 1.500.000 sokak köpeği olduğu söyleniyor. Bu hayvanlar sahiplenilirse sokakta hayvan kalmaz, uyutulmalarına da gerek kalmaz. Sokak hayvanları konusu bu işten nemalanan kişiler, dernekler ve mama üreticileri için çok büyük bir rant ve getiri kapısı olduğu için, sokak hayvanları sokaklarda kötü koşullarda yaşamaya mahkum edilmişler. 

     Sokak hayvanlarının sebep olacağı başta kuduz ve diğer salgınlara ivedilikle tedbir alınmalı, sokaklar, parklar çocukların güven içinde oynadığı yerler olmalıdır. Sabahın erken saatinde okula giden çocuklar köpek saldırısına maruz kalmadan güven içinde bisikleti ile okuluna gitmeli, buda çocuklarımızın en tabi hakkıdır. Bunu bir hayvan sever olarak yetkili mercilerden insanlık adına istiyorum. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın.

Aydın Benli
Siyaset Bilimci Yazar

Kuduz Salgını Kapıda mı?
Kuduz Salgını Kapıda mı? 6

  En az 10 karakter gerekli
  Tüm Yorumlar (1)
  • Şehri Ayrıca

   Tartışılması gereken bir konuya değinmişsiniz. İnşallah gerekli merciler bu olaya el atarlar. Hayvan severler olarak hem çocuklarımızı hem hayvanlarımızı korumak istiyoruz. Makaleniz için sizi tebrik ederim…

   Yanıtla
   +1
   -0

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.