DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21095650.08401%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kültürlerin Yakınlaşması Uluslararası Yılı 2010

ABONE OL
21/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UNESCO_irina_bokovaBirleşmiş Milletler Genel Kurulu 2010’u Kültürlerin Yakınlaşması Uluslararası Yılı ilan etti.

Kültürlerin Yakınlaşması Uluslararası Yılı kapsamında UNESCO’nun önderliğinde yürütülecek faaliyetler aracılığıyla tarih boyunca kültürler arası etkileşim ve diyalogun ve çok kültürlülüğün insanlık için taşıdığı öneme  vurgu yapılması amaçlanıyor. Kültür sadece sanat ile sınırlı kalmıyor. Ayrıca yaşam tarzını, birlikte yaşamayı, değer sistemlerini, gelenekleri  ve inançları kapsıyor. Farklı farklı kültürlerin zenginliklerinin korunup güçlendirilebilmesi için yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası seviyede çaba harcanması gerekiyor. Bunun için de, başta eğitim, bilim, kültür ve iletişim politikalarında olmak üzere kültürler arası diyalog ilkelerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu şekilde kültürler hakkındaki yanlış bilgiler ve klişelerin önüne geçilebileceği umut ediliyor.

 

 

UNESCO Başkanı  Irina Bokova konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Kültürlerin Yakınlaşması Uluslararası Yılı sayesinde bilgisizlik, önyargı ve dışlama nedeniyle yaşanan gerginliklerin, güvensizlik duygusunun, şiddet olaylarının ve ihtilafların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

Günümüzün Küreselleşen dünyasında göç artık yaşamın ayrılmaz bir parçası. Bu yeni durum karşısında çok kültürlülüğün ve kültürel kimliklerin korunması ve kültürler arası diyalogun geliştirilmesi de büyük önem taşıyor. Ön yargıların ortadan kalması için eğitimin önemi de ortaya çıkıyor.

Kültürler arasında hoşgörü, uzlaşma ve uyum için neler yapılması gerektiği hususunda rehberlik edecek fikirleri belirlemek üzere bir üst düzey panel oluşturulmuş bulunuyor.

Ayrıca yıl boyunca BM’ye üye ülkelerde 300’ü aşkın etkinlikle Kültürlerin Yakınlaşması Uluslararası Yılına destek verilmesi bekleniyor. Yıl boyu düzenlenecek söz konusu etkinlikler aracılığıyla kültürler arasında hoşgörü, uzlaşma ve uyum için neler yapılması gerektiği hususunda rehberlik edecek yaklaşımların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.