LAOS Diamandopulu’ya hitaben anaokulları ile ilgili soru önergesi sundu

11 Aralık 2023 - 02:28

LAOS Diamandopulu’ya hitaben anaokulları ile ilgili soru önergesi sundu

LAOS Diamandopulu’ya hitaben anaokulları ile ilgili soru önergesi sundu
Son Güncelleme :

16 Ocak 2010 - 22:00

140 okuma
(Last Updated On: 16/01/2010)

lias-PolatidisOrtodoks Halkçı Teyakkuz Partisi(LAOS) Serez Milletvekili İlias Polatidis, Yunanistan Milli Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanı Anna Diamandopulu’ya yönelik olarak iki dilli anaokulları ile ilgili bir soru önergesi sundu.

Azınlıkça’nın internet sayfasına taşınana habere göre LAOS Serez Millietvekili İlias Polatidis, Bakan Diamandopulu’nun Müslüman bir çocuğunun Yunanca öğrenebilmesi için anadilini iyi öğrenmesinin şart olduğu yönündeki açıklaması ile ilgili olarak Trakya’da ikamet eden Müslümanların tamamının anadilinin Türkçe olmadığını ifade etti. Polatidis, Müslüman Yunanlı Pomaklar ile Müslüman Yunanlı Romanların çocuklarının Yunanca ile birlikte Türkçe değil kendi anadillerinin öğrenmeyi talep ettiklerini soru önergesinde dile getirdi. Soru önergesinde Polatidis, Türkiye’yi Yunanistan aleyhinde kışkırtıcı bir politika izlemekle itham ederek Türkiye’nin sabit taleplerinden birinin de Trakya’da Müslümanların yaşadığı bölgelerde Yunanca eğitim veren anaokullarının iki dili anaokullarına dönüştürülmesi olduğunu not ederek bu istemin bölgedeki Müslüman vatandaşları tamamen Türkleştirmek amacı taşıdığını söylüyor.

Polatidis: Diamandopulu açıklamaları ile Türkiye’nin yayılmacı politikasını cesaretlendirmektedir

Aralık 2009’da Gümülcine’yi ziyaret ederek bu ziyaret dolayısı ile düzenlendiği basın toplantısında azınlık eğitimi ile ilgili soruyu yanıtlayan Diamandopulu’nun Yunanca ve Türkçe dilinde ders veren öğretmenlerin eğitim seviyelerinin mümkün olduğunca üst düzeyde olması gerektiği ile ilgili açıklamasını da dahil ederek Bakan’ı Yunan Müslüman unsuruna yönelik bölücü bir açıklama yapmakla itham etmiştir. Yine Polatidis, Diamandopulu’yu Ankara’nın sabit istemlerine boyun eğerek Ankara’nın Trakya’ya olan yayılmacı bakışını cesaretlendirmekle itham ederek Bakanlık’ın Pomakça ve Roman dilinde eğitim veren anaokulları kurmayı düşünüp düşünmediği sorusunu yöneltmiştir. Buna ek olarak Polatidis, İskeçe ilinde Pomak köyleri olarak nitelendirdiği dört köye inşa edilen ve Yunanca dilinde eğitim vermesi planlanan dört ilkokulun ne zaman hizmet vermeye başlayacağını sormuştur.

Habipoğlu: Milletvekilinin önergesini şaşkınlık değil ancak üzüntü ile karşılıyorum

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “LAOS Milletvekili Polatidis’in Milli Eğitim Bakanı Diamandopulu’ya hitaben yönelttiği soru önergesi şaşırtıcı değil ancak üzüntü vericidir. Siyasi yelpazenin aşırı sağ kısmında yer alan LAOS’un Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili tutumu açıktır. LAOS, PASOK Hükümeti’nin iktidara gelmesi ile birlikte oluşan olumlu ortamı yok etmeye çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Diamandopulu, Hükümet’in eğitim politikasının hedefinin öğrencilerin en iyi şekilde eğitim almasını hedeflediğini söyleyerek anadilde eğitimin anaokullarında desteklenmesinin çok önemli olduğunu dile getirmekle olumlu ortamın pekişmesine katkıda bulunmuştur. PASOK İskeçe ve Rodop Milletvekilleri Çetin Mandacı ve Ahmet Hacıosman, Yeni Demokrasi İktidarı döneminde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın iki dilli anaokullar sorunu ile ilgili olarak soru önergeleri sunmuşlar, sorunun çözümü için parlamentoda çalışmalarda bulunmuşlardır. PASOK’un iktidara gelmesi ile oluşan olumlu ortam ve Milli Eğitim Bakanı Diamandopulu’nun açıklamaları Hükümet’in eğitim alanında yeni bir politika oluşturmak üzere olduğunun ipuçları olarak yorumlanabilir. Bu politikanın Azınlık temsilcileri ile sürekli ve kalıcı bir diyalog içerisinde Azınlık’ın talepleri doğrultusunda oluşturulması temenni ederiz” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.