DOLAR 32,2096 0.02%
EURO 35,0013 0.3%
ALTIN 2.453,36-0,32
BITCOIN 2234878-0.49337%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Makedonya Türk İşadamlarını bekliyor

ABONE OL
13/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Makedonya1RUMELİSİAD Dış İlişkiler ve Lobi Komisyonu Üyesi Salih Batmaz, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Başbakan Yardımcısı Abdülhakem Ademi’ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da tanık olduğu görüşmesinde binlerce Makedon göçmeninin yaşadığı Bursa’daki dinamizmin iki ülke arasındaki ilişkilerinde daha büyük rol oynayabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Makedon İş Konseyi’nin düzenlediği toplantı ve yemeğe de katılan Salih Batmaz, tarım, sanayi, turizm yatırımlarıyla Türkiye’nin en birikimli kentlerinden biri olan Bursa’nın bu deneyimlerini ve gücünü Makedonya’yla işbirliğine katkı için seferber etmeye hazır olduğunu bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gruevski görüşmesi öncesinde Makedonya ile iş yapan işadamları arasında bulunan Batmaz, iki ülke başbakanlarının sıcak buluşmasına tanıklık etmesinin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, buluşmada iki ülke iş dünyasını bir araya getirenlere teşekkür ettiğini bildiren Batmaz, “Başbakanımız siyasi gelişmenin ekonomik ilişkilerle taçlandırılması gerçeğinin altını çizdi.”dedi. Batmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında şunları dile getirdiğini de aktardı:

“Makedonya bizim için tarihinden bugüne kadar hiçbir zaman uzak ülke olmadı. Makedon dostlarımızı ve kardeşlerimizi de hiçbir zaman kendimize uzak halk olarak görmedik. Ortak tarihimiz, iç içe geçmiş halklarımız, ortak köprülerimiz ve değerlerimiz bizi her zaman birbirimize yakınlaştırdı. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, ülkemizin kaderinde kilit rol oynamış pek çok kahraman Makedonya topraklarında yetişti. Özellikle Manastır’da ki askeri okul, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında görev alan pek çok ismin eğitim aldığı kurum olarak tarihi hafızamızda unutulmaz yer edinmiştir. Bütün bunlar bir şekilde devam ederken şunu açıkça ifade etmek istiyorum; birbirine bu kadar yakın ve bu kadar fazla ortak yönü olan iki ülkenin birbirinden kopuk olması da mümkün değildir.”

Batmaz, konuk başbakan ve yardımcısına iki ülkenin potansiyelini çok iyi bilen işadamı olarak deneyimlerin aktarılmasında aktif görev alabileceği sözünü verdi. Makedonya ile ilişkilerin daha ileri gitmesinde iki halkın ortak bağlarının çok önemli rol oynayacağını söyleyen Batmaz, “İstanbul’da Türk ve Makedon başbakanlarının görüşmesine tanıklık etmek çok heyecan vericiydi. İki başbakanın samimiyeti, işbirliğini artırma çabaları görülmeye değerdi” diye konuştu. Batmaz, Makedonya Başbakanı Gruevski’nin “Türk yatırımcılara açığız. Her türlü kolaylığı sağlıyoruz ve bekliyoruz. Makedonya sanayi ve ticaret anlamında çok bakir bir ülke ve AB hemen yanında. Bu Türk yatırımcılar için ülkemizi daha cazip hale getiriyor” demesinin de yatırımcılar için bir işaret olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.