DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21095650.08401%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Makedonya’dan Misafirlerimiz vardı

ABONE OL
26/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

makedonya-01Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine, Makedonya Türk Demokratik Partisi heyeti 20-23 Temmuz 2009 tarihleri arasında Ankara’ya resmi ziyaretler gerçekleştirdi.

 

 

 

 

Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Kenan Hasip, Devlet Bakanı Hadi Nezir, TDP Genel Başkan Yardımcısı Enver Hüseyin ve Genel Sekreter Kadir Salih’ten oluşan TDP heyeti, üst düzey görüşmelerini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile gerçekleştirdi.

Bunun yanısıra; İRCİCA Başkanı Halit Eren, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, RTÜK Başkanı Dr. Davut Dursun, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek ile de görüşmeler gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile yapılan görüşmelerde genel olarak Makedonya ile Türkiye arasında süregelen iyi ilişkiler, Makedonya’daki Türklerin durumları ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin arttırılması için görüşüldü. Cumhurbaşkanı ve Başbakan görüşmeler esnasında, Makedonya’nın NATO ve AB üyeliklerini desteklediklerini yineleyip, vizelerin kaldırılmasını iyi bir adım olarak değerlendirdiler.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile yapılan görüşmelerde, Bakan Çağlayan ile Bakan Nezir arasında, Mayıs ayında Ohri’de yapılan Makedonya-Türkiye İş Forumu’nun ikinci bölümünün, Ekim ayı içerisinde İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı. Her iki ülke başbakanının da İstanbul’da yapılması planlanan bu foruma katılıma ilgi duyduğu da söylendi.

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Ağustos ayı içerisinde Makedonya’yı ziyaret edeceğinin haberini vererek yine aynı ay içerisinde Topolnitsa’da düzenlenecek olan geleneksel Yörük Festivali’ne katılmayı da düşündüğünü söyledi.

Türk Demokratik Partisi, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti üst düzey yetkilileri ile sık görüşmelerini devam ettirip, Makedonya ile Türkiye ilişkilerini en yüksek seviyeye yükseltmeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.