DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21095650.08401%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Mayıs olayları

ABONE OL
26/05/2009 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabahın erken saatlerinde kasaba meydanına insanlar akın etmeye başladı. Yirmi yıl once on dokuz mayısta kasaba halkı Todor Jivkov rejimine karşı ayaklandı. Kasabada olağanüstü hal ilan edildi. Tutuklamalar işkenceler yapıldı. Bu ayaklanmayı firsat bilerek mayıs ayının hemen başlarında daha önce isim kampanyasına karşı gelerek cezaevlerinde ve Belene Adası’nda yatanlar milisler tarafından sorgusuz sualsiz ailelerle birlikte trenlere bindirilerek Avrupa’ya gönderildiler. Böylece 1989 yılı büyük göçün önü açılmıştı.
İşte o günlerin tekrarlanmaması için anma torenleri yapılmaktadır. Her yıl oldugu gibi bu yıl da kalabalık halk kitlesi anma torenlerine katıldılar. Bu yıl biraz farklı görünüm aldı anma törenleri. Kasabaya kurulan lunapark anma torenlerine renk kattı.
Bu yılki anma törenlerine Tarım Bakanı Valeri Tsvetanov, milletvekilleri, Bulgaristan Baş Müftüsü Mustafa Hadji, HOH Başkan Yardımcısı Lutvi Mestan, AP milletvekilli adayı Nedjmi Ali, Emine Ali ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.
Açılış konuşmasını Cebel Belediye Başkanı ile HOH İl Başkanı Bahri Ömer yaptı. Konuşmacılar Cebel halkının totaliter rejimine nasıl karşı koyduklarını ve Avrupa’da kominizmin çökmesine yardımcı oldukları Cebel’in kasaba ilan edilişinin 40. yılı oduğunu da belirtti. Mayıs olaylarının ilçeye bir ders olmasını ve böyle olayların tekrarlanmamasını istediler.
Cebel olayları anma törenlerinde Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nın gönderdiği kutlama mesajı okundu. Türkiye’den Bursa Yıldırım ilçesinin kardeş belediye başkanı Özden Keskin, Yunanistan Ariana ilçesi kardeş belediye başkanı Hasan Yakup,  Bursa Balgöç Federasyonu Başkanı Emin Balkan konuşmalarında katılımcıları kutladılar. İzmir Balgöç Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu da anma törenlerine katıldı.
Milletvekilli Remzi Osman ise Cebel halkının kominist milis güçlerinden daha cesur olduklarını soyledi.
Mestanlı ilçe teşkilatı 25 mayısta Kultur merkezi binasında düzenlediği toplantıda yerel parlamento seçimlerindeki aday adaylarını belirledi. Listeye Lutfi Mestan, Ahmet, Hüseyin, Remzi Osman, Necmi Ali, Ünal Tasin, Mukkades Nalbant, ile Mestanli Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah seçildiler.
İl başkanı Bahri Ömer konuşmasında bu seçimlerin çok acımasız geçeceğini belirtti. Bundan dolayı AP seçimlerine ve yerel parlamento seçimlerine şimdiye kadar çalıştıklarından daha fazla çalışılmasını istedi.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.