Mehmet Hilmi Çeşmesi yıkıldı!

2 Mart 2024 - 21:54

Mehmet Hilmi Çeşmesi yıkıldı!

Mehmet Hilmi Çeşmesi yıkıldı!
Son Güncelleme :

26 Temmuz 2009 - 22:00

202 okuma
(Last Updated On: 26/07/2009)

Mehmet-Hilmi-Cesmesi24 Temmuz 2009 tarihinde Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın önemli isimlerinden öğretmen Mehmet Hilmi adına yaptırılan çeşme, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’ne ait iş makineleri tarafından yıkıldı.

 

 

 

Seçek Şenlikleri’nin düzenlendiği Rodop İli Mehrikos Nahiyesi Seçek Yaylası’na merhum Mehmet Hilmi adına yapılan çeşme, geleneksel olarak düzenlenen Seçek Yağlı Güreşlerinin yapıldığı alanda inşa edilen çeşmenin Dr. Sadık Ahmet’in 14. Ölüm yıldönümüne denk gelen bir günde tamamı ile yıkılması Batı Trakya Türk Azınlığı’nı derinden üzmüştür.

18 Temmuz 2009 tarihinde Seçek Yaylası’nda düzenlenecek olan Geleneksel Çay’ın ardından açılışı yapılması planlanan Mehmet Hilmi Çeşmesi’ne ilki 27 Haziran’da olmak üzere üç kez saldırı düzenlenmişti. İlk yapılan saldırıda Türkçe olan kitabe kısmen tahrip edilmiş, 1 Temmuz tarihinde düzenlenen ikinci saldırıda ise kitabenin üzerine ve çeşmenin diğer taraflarına “Aleviler” yazılarak kitabe tahrip edilmiştir. 9 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen üçüncü saldırıda ise kitabenin yer aldığı duvarın üst kısımları yıkılmıştı. Şimdi de Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği’ne ait iş makineleri Çeşme’yi tamamen yıkmışlardır.

Çeşmenin kitabesinde Mehmet Hilmi’ye ithafen yazılmış Türkçe şiir, yerel basın tarafından tahrik olarak algılanmış, haber manşetten verilmişti. Hronos Gazetesi’nin 27 Haziran 2009 tarihli sayısında “Seçek Kültür Derneği tahrik edici ve kaçak anıt inşa ediyor” başlığı ile Mehmet Hilmi Çeşmesi’nin “azınlığın Türkleştirilmesi için mücadele eden Yunan düşmanını onurlandırmak için” yapıldığı ifadelerine yer verilmiş, Seçek Yağlı Güreşleri ile ilgili olarak ise uygunsuz yorumlar yapılmıştı.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Mehmet Hilmi Çeşmesi, Rodop dağlarında susuzluk ihtiyacını gidermek üzere inşa edilmiştir. Yol kenarlarına bölgeden geçen insanların ve bölgede yaşayan canlıların su ihtiyacı gidermek üzere çeşme inşa edilmesi eski bir gelenektir. Mehmet Hilmi Çeşmesi, Batı Trakya’nın Başöğretmenini anmak amacı ile inşa edilmiş olup çeşmenin tek amacı bölgeden geçen çoğunluk ve Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişilerin su ihtiyacını gidermektir. Ortodoks Hristiyan kardeşlerimiz de trafik kazasında kaybettikleri yakınlarının anısına kaza mahalli yakınlarında manastır inşa etmektedirler. Böylesi yapılar, çoğunlukla inşa izni aranmayan yapılardır. Mehmet Hilmi Çeşmesi’nin bazı çevreleri bu denli rahatsız etmesini anlamakta güçlük çekiyorum” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.