Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu Yunanistan göç politikasını anlattı

15 Ağustos 2022 - 21:04

Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu Yunanistan göç politikasını anlattı

Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu Yunanistan göç politikasını anlattı
Son Güncelleme :

18 Şubat 2010 - 22:00

A-DiamantopoulouMilli Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanı Anna Diamandopulu, Yunanistan Ekonomik ve Sosyal Konseyi ile Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi tarafından düzenlenen “Avrupa Göç Politikası: Mevcut Sorunlar ve Akdeniz Ülkeleri-AB Devletleri- Üzerindeki Etkisi” konulu uluslararası konferansa katıldı.

 

 

 

 

 

 

Diamandopulu: Göçmen çocuklara anadillerini öğretmek için pilot program hazırladık

Kathimeri’nin haberine göre 9-10 Şubat 2010 tarihinde Atina Royal Olimpik Otel’de gerçekleştirilen konferansta Diamandopulu, ilk ve ikinci kuşak göçmen nüfusun yoğun olduğu okullarda çocuklara ebeveynlerinin ana dilini öğretmek amacı ile pilot bir program hazırladıklarını açıkladı. Atina’da ekonomik ve sosyal politika ile göç konulu bir konferansa katılan Diamandopulu, amacın gelecek öğrenim döneminden itibaren bu okulların eğitim programına dil derslerinin dâhil edilmesi olduğunu ifade etti.

Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden hükümet görevlileri, sendikacılar ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda Yunanistan’ın göçmen nüfusunun toplumla bütünleşmesi konusu tartışıldı. Ülkede uzun yıllar yasal olarak ikamet eden soydaş ve üçüncü ülke vatandaşlarının ülkenin politik yapısına kazandırılması konulu yasa tasarısının Meclis’te görüşüldüğü dönemde gerçekleştirilen konferansta Yunanistan’da göçmen nüfusa ait çocuklara geniş haklar kazandırılması konusu tartışılarak bu amaç ile çeşitli önerilerde bulunuldu. Bu çerçevede getirilen önerilerden biri de yetişkin göçmenlere yönelik Yunanca dil derslerinin verilmesi oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yannis Loverdos ise emek piyasasında yer alan 100.000 ila 150.000 arasındaki yasadışı göçmenin kayıt altına alınmasının temel hedefleri olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Uluslararası konferansın odak noktası Avrupa’nın göç politikası olması dolayısı ile Yunanistan vatandaşı olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın anadilde eğitim konusu toplantıda gündeme gelmemiş olması doğaldır. Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu, Hükümet’in bir pilot proje hazırladıklarını açıklamıştır. Konu ile ilgili yasa tasarısının tartışıldığı Meclis Komisyonu’nda PASOK Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 19. Madde Sorununu gündeme getirmiştir. Yunanistan’da yaşayan göçmen nüfusun entegrasyonunun tartışıldığı dönemde Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı konusunu da tartışması gerekmektedir. Hükümet’in Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumunun iyileştirilmesi amacı ile hazırladığı programın açıklanmasını bu yüzden sabırsızlıkla bekliyoruz. Ardından Azınlık temsilcileri ile kalıcı ve sürekli bir diyalog sürecinin başlatılmasını böylelikle Azınlık’ın kendisini ilgilendiren konularda söz sahibi olmasını umut ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.