DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu Yunanistan göç politikasını anlattı

ABONE OL
18/02/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

A-DiamantopoulouMilli Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanı Anna Diamandopulu, Yunanistan Ekonomik ve Sosyal Konseyi ile Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi tarafından düzenlenen “Avrupa Göç Politikası: Mevcut Sorunlar ve Akdeniz Ülkeleri-AB Devletleri- Üzerindeki Etkisi” konulu uluslararası konferansa katıldı.

 

 

 

 

 

 

Diamandopulu: Göçmen çocuklara anadillerini öğretmek için pilot program hazırladık

Kathimeri’nin haberine göre 9-10 Şubat 2010 tarihinde Atina Royal Olimpik Otel’de gerçekleştirilen konferansta Diamandopulu, ilk ve ikinci kuşak göçmen nüfusun yoğun olduğu okullarda çocuklara ebeveynlerinin ana dilini öğretmek amacı ile pilot bir program hazırladıklarını açıkladı. Atina’da ekonomik ve sosyal politika ile göç konulu bir konferansa katılan Diamandopulu, amacın gelecek öğrenim döneminden itibaren bu okulların eğitim programına dil derslerinin dâhil edilmesi olduğunu ifade etti.

Yunanistan ve diğer Avrupa ülkelerinden hükümet görevlileri, sendikacılar ve akademisyenlerin katıldığı toplantıda Yunanistan’ın göçmen nüfusunun toplumla bütünleşmesi konusu tartışıldı. Ülkede uzun yıllar yasal olarak ikamet eden soydaş ve üçüncü ülke vatandaşlarının ülkenin politik yapısına kazandırılması konulu yasa tasarısının Meclis’te görüşüldüğü dönemde gerçekleştirilen konferansta Yunanistan’da göçmen nüfusa ait çocuklara geniş haklar kazandırılması konusu tartışılarak bu amaç ile çeşitli önerilerde bulunuldu. Bu çerçevede getirilen önerilerden biri de yetişkin göçmenlere yönelik Yunanca dil derslerinin verilmesi oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yannis Loverdos ise emek piyasasında yer alan 100.000 ila 150.000 arasındaki yasadışı göçmenin kayıt altına alınmasının temel hedefleri olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Uluslararası konferansın odak noktası Avrupa’nın göç politikası olması dolayısı ile Yunanistan vatandaşı olan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın anadilde eğitim konusu toplantıda gündeme gelmemiş olması doğaldır. Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu, Hükümet’in bir pilot proje hazırladıklarını açıklamıştır. Konu ile ilgili yasa tasarısının tartışıldığı Meclis Komisyonu’nda PASOK Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, 19. Madde Sorununu gündeme getirmiştir. Yunanistan’da yaşayan göçmen nüfusun entegrasyonunun tartışıldığı dönemde Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı konusunu da tartışması gerekmektedir. Hükümet’in Batı Trakya Türk Azınlığı’nın durumunun iyileştirilmesi amacı ile hazırladığı programın açıklanmasını bu yüzden sabırsızlıkla bekliyoruz. Ardından Azınlık temsilcileri ile kalıcı ve sürekli bir diyalog sürecinin başlatılmasını böylelikle Azınlık’ın kendisini ilgilendiren konularda söz sahibi olmasını umut ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.