DOLAR 32,1851 -0.03%
EURO 35,0092 0.31%
ALTIN 2.454,26-0,27
BITCOIN 2232292-0.69251%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Münih’te Tarihi Buluşma ve Birlik Gecesi

ABONE OL
03/06/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

etin-MandacGeçtiğimiz günlerde (22 Mayıs 2010) Münih’te kısa adı BEBTTAB olan Bavyera Eyaleti Batı Trakya Türkleri Aile Birliği’nin düzenlediği dayanışma gecesine yoğun katılım oldu. Birlik mesajlarının verildiği geceye katılan PASOK milletvekilleri Çetin Mandacı ve Ahmet Hacıosman yaptıkları konuşmada “Mücadele ağacımızın meyva verdiğini görmek bizi memnun ediyor” dedi.

Gecenin açılış konuşmasını Derneğin İkinci Başkanı Cevat Hüseyin yaptı. Konuşmasında birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak; “1981 yılında değerli büyüklerimiz tarafından kurulmuş olan BEBTTAB bu güne kadar bir çok başarıya imza attı. Dr. Özkan Hüseyin’in Batı Trakya Türklerine yaptığı bu hizmetleri unutulamaz. Şu an kendisine Derneğimizin Onursal Başkanlık ünvanı verildi. Seneye 30. yıl kutlamaları görkemli bir şekilde yapılacaktır. Derneğe emeği geçenleri kutluyoruz. Bizler de genç nesiller olarak bu derneğe sahip çıkarak elimizden geldiğince insanlarımıza sosoyal ve kültürel alanda hizmet etmeye devam edeceğiz. Derneğimize hep beraber sahip çıkıp bu bayrağı daha ileriye götürelim” dedi.

Daha sonra kürsüye Türkiye Cumhuriyeti Münih Başkonsolosu Ali Rıfat Köksal davet edildi. Başkonsolos konuşmasında, “Batı Trakya Türkleri Aile Birliği gecelerine gelmeden önce hazırlamış olduğum konuşmalarım hep cebimde kaldı. Bu akşam da daha önceden hazırlamış olduğum konuşmam yine cebimde kalacak. Sizleri böyle bir arada görünce bizlerin de şevki artıyor. Onun için bu akşam yine içimden geldiği gibi konuşacağım” dedi. Başkonsolos Yunanistan ve Türkiye arasındaki dostluk adımlarındaki ilerlemelerde Bavyera Eyaleti Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Derneği’nin katkılarının büyük olduğunu ifade ederek, “Sizler haklı davanızda gösterdiğiniz çalışmalarla bu dostluk köprüsünün ayakları oldunuz” şeklinde konuştu. Gecede Derneğin Onursal Başkanı Dr. Özkan Hüseyin, Batı Trakyalı soydaşları gece ve etkinliklerinde yalnız bırakmayıp desteklediği için, Başkonsolos Ali Rıfat Köksal’a plâket takdim etti. Plaketi Azerbaycan Kültür Komitesi Başkanı Kemale Kerimova sundu.

Ardından kürsüye PASOK milletvekili Çetin Mandacı ve Ahmet Hacıosman davet edildiler. Batı Trakya Türklerinin sorunlarının bitmediğini ve azınlık vekilleri olarak ellerinden geldiği kadar Yunan Meclisinde Batı Trakya Türklerinin haklarının savunuculuğunu yaptıklarını dile getiren Milletvekilleri, her zaman Batı Trakya Türkleri’nin yanında olduklarını ve bundan sonra bunun devam edeceğini söylediler. Milletvekilleri daha sonra Batı Trakyalı hemşehrilerinin masalarına giderek karşılıklı oturup konuşma ve tanışma fırsatı buldular. Halkımızın kafasında var olan bazı çelişkileri karşılıklı oturarak konuşarak açıklık getirdiler. BEBTTAB tarafından, yaptıkları hizmetlerden dolayı milletvekillerine birer plaket takdim edilirken; Çetin Mandacı’ya plaketi Dernek Başkanı Sinan İsaoğlu, Ahmet Hacı Osman’a ise İkinci Başkan Cevat Hüseyin sundu.

Daha sonra ki konuşmacı ise İleri Gazetesesi sahibi Halil Haki idi. Halil Haki konuşmasında tam 50 sene Batı Trakya Türklerine hizmet ettiğini, bu günlerin içinde acılar ve tatlıların olduğunu ve bazende hapislerde yattığını anlatarak çalışmaları hakkında bilgiler sundu. BEBTTAB Halil Hakinin bu çalışmalarını gözönünde bulundurararak ödüle layık gördüler ve kendisine bir de plaket takdim ettiler. Plaketi derneğin muhasibi Aydın Murat Ferhat sundu.

Münih Yabancılar Meclisi Başkanı Cumali Naz da konuşmasında “Münih Batı Trakya Türkleri Aile Birliği birçok projeye başarıyla imza atarak sonsuz hizmetleri oldu. Ümit ediyorum ki bu genç ve dinamik yönetici arkadaşlarımız da ellerinden geleni esirgemeyip bir çok başarıya daha imza atacaklar” dedi. Naz ileriki günlerde Münih’te Yabancılar Meclisi Seçimi yapılacağını ve her Batı Trakya Türkü bu seçimlere katılarak oy hakkını kullanmalarını önerirken; kendisinin de bu seçimlerde yine aday olduğunu ve Batı Trakya Türklerinin desteğini beklediğini ifade etti. Görevi boyunca yaptığı hizmetlerinde din, dil ve ırk ayırımı yapmaksızın sonsuz hizmetler sunan Naz’a, BEBTTAB eski Başkanı Ergin Hüseyin tarafından bir plaket suınuldu. Daha sonra kürsiye Derneğin Kurucu Üyeleri olan ve kuruluşundan bu güne kadar her zaman derneklerinin yanında yer alan Dr. Özkan Hüseyin, Alibaba Ali ve İbrahim İmamoğlu’ya birer plaket takdim edildi. Bahse konu kişilere plaketi Başkonsolos Ali Rıfat Köksal sundu.

Geceye 300 aşkın davetli katılırken; çok sayıda basın mensubunun katıldığı gözlendi. Gecede çok sayıda basın mensubu ve folklor gösterileri de yer aldı. “Augsburg Yürük Ali Efe ve Kızanları” grubu gecede bir gösteri sergileyerek geceye ayrı bir renk kattılar.

Geceye çok sayıda kutlama mesajları gelirken; Batı Trakya Azınlık Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Sayın Ahmet Mete de bir mesaj göndererek etkinliği kutladı.

Pazar günü milletvekillerimize Münih gezdirildi. 40 senedir faaliyette bulunan ünlü Ali Baba restrantında öğle yemeği yendi. Daha sonra Milletvekilerimiz, BEBTTAB yönetim kurulu ve BEBTTAB Onursal Başkanı Dr. Özkan Hüseyin Münih’te birbirlerinden ayrı faaliyet gösteren kardeş dernekler ziyaret edildi. Ziyaret esnasında karşılıklı fikir alış verişi yapılılırken; toplantı çok samimi bir hava içinde gerçekleşti. Bu güne kadar bir araya gelme fırsatı bulamayan kardeş dernek yönetim kurulları bir araya gelip kucaklaşarak hasret giderdiler ve hatıra fotografları çekildiler.

Kamuoyuna ve Soydaşlarımıza saygı ile duyurulur.

BATTAM
Basın Merkezi

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.