DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İnanç Turizminin başkenti İzmir -1

ABONE OL
27/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği gibi; İzmir kenti ve çevresi, yerleşim tarihi itibariyle binlerce yıl öncesine dayandığı gibi, bu yöre geçmişten günümüze doğal, tarihsel ve kültürel kaynaklarıyla daima zengin bir potansiyele sahip olmuştur. İzmir’in tarih öncesinden başlayan uzun yaşamı boyunca bu topraklarda birçok uygarlık kurulmuş, önemli kişiler yaşamış, sayısız değerli eser ve yapılar meydana getirilerek bugüne ulaşılmıştır. İzmir’in bir taraftan Akdeniz Havzası’nın doğusunda , Ege kıyılarındaki son derece elverişli coğrafi konumu , diğer taraftan  Anadolu’nun batıya açılan kapılarından birisi olması  onun her zamanki önemini korumasına neden olmuştur. Öte yandan; nasıl ki Anadolu batı ile doğu  alemi arasında bir köprü ise; İzmir’in içinde yer aldığı Ege Bölgesi de bu köprünün ayaklarından birisidir. Son derece zengin tarihi ve kültürel yapısıyla bugüne gelen İzmir’i geleceğe taşımak bir görev olmalıdır.

Öte yandan; 2000 yılı insanlık tarihi için yeni bir bin yıl ve yeni bir Yüzyıl’ın başlangıcıdır. Dünya da bu yılın ayrıcalığının bilincinde olarak çeşitli organizasyonlar ve etkinlikler düzenlenmiştir.  Bunlar arasında bu yılın Hazreti İsa’nın doğumunun 2000 nci yılı olması, dinsel kutlamaları ön plana çıkarmıştır. Türkiye’de her dinin kutsal mekanlarını yan yana görmek mümkündür. Bunlar arasında çok özel yeri olan Meryem Ana Evi, İzmir’in Selçuk ilçesindedir. Ayrıca kent merkezinde 3 semavi din olan Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Museviliğe ait  kilise, sinagog, cami, türbe, ören yeri gibi dünsel, kültürel, tarihsel ve mimari önem taşıyan birçok ibadet ve ziyaret yeri bulunmaktadır. Bütün bunlar İzmir’in inanç turizmi açısından zenginliğinin işaretidir. Gerek 2000 yılının inanç turizmine vesile olması ve Dünya’da milyonlarca insanın dini duygularla uluslararası kitle turizmine katılması ve gerekse İzmir’in bu alandaki potansiyeli burada  söz konusu kutlamaların düzenlenmesini ve aralarında bir koordinasyonun kurulmasının, ayrıca bunların tanıtılmasını zorunlu kılmıştır.

Diğer taraftan; son araştırmalarda elde edilen  kanıtlara göre İzmir kentinin yaklaşık 5000 yıl önce Tepekule’de kurulduğu anlaşılmaktadır. Bu doğrultuda kentin 5000 nci kuruluş yıldönümünün 2000 yılına rastlaması nedeniyle adı geçen yılın çok özel  anlam ve etkinliklerle kutlanması karalaştırılmıştı. Bu amaçla düzenlenen kutlamaların iki önemli anlamı vardır. Bunlardan birincisi tören, konferans, festival, şenlik konser, sergi gibi etkinlikler düzenleyerek anmak, diğer ikincisi de altyapı iyileştirmeleri , sosyal donatımlar ve ekonomik yatırımlarla  kentin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bütün bu çaba ve atılımlar, İzmir’in ticaret, sanayi, ulaşım, kültür, ve turizm fonksiyonlarıyla yüklü kent kimliğini pekiştirmeyi yeni Yüzyıl’a sorunlarını çözmüş bir İzmir devretmeyi amaçlanmıştır.

İzmir’de 2000 yılı İnanç Turizmi ve kentin 5000 ci kuruluş yılına ait çeşitli programların birlikte yürütülmesi ve koordinasyonun sağlaması amacıyla İzmir Valiliği ve diğer kuruluşların  işbirliği ile   benim koordinatörlüğümde çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, mesleki kuruluşlar, ve sivil toplum kuruluşlarının yapacakları her türlü etkinlikler birlikte ele alınmıştır

Bugün Türkiye’de; Selçuk, Efes, Meryem Ana, Pamukkale, Ürgüp Kiliseleri, Patara’da Saint Nicolas, Demre’de Noel Baba, Uçhisar, Ağlasun, Yalvaç, Göreme, Ürgüp, Silifke, Tarsus’da Saint Paul Kilisesi gibi inanç noktaları bulunmaktadır.

İşte bu konularda İzmir Eski Vali Yardımcısı ve    2000 Yılı İzmir İnanç Turizmi Koordinatörü olarak görev yapmanın verdiği tecrübe ile bu konulardaki birikim ve görüşlerimi buradan kamuoyu ile  paylaşmak istiyorum.

Umarım bir şeylere katkı sağlayabilmeye vesile oluruz

Dr. Mustafa TAMER
Vali   
(İzmir Eski Vali Yardımcısı ve 2000 Yılı İzmir İnanç Turizmi Koordinatörü)   
Web: www.mustafatamer.com
E mail: mtmustafa@gmail.com

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.