DOLAR 32,1851 -0.03%
EURO 35,0092 0.31%
ALTIN 2.454,26-0,27
BITCOIN 2232292-0.69251%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Ne Mutlu Türk’üm Diyene…

ABONE OL
01/05/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir önceki yazımın başlığında “Türk Dünyasının Bayramları Eksik Olmasın” demiştim. Gene bir bayramdan söz edeceğim. Sizlerle asılsız soy kırımları tanıyan ülkelerin varlığına inat bu bayramı yani 3 mayıs “Türkçülük Bayramı” n dan konuşmak istiyorum.

Dünyada Türk’ün ayak bastığı her yerde huzur ve adalet hüküm sürmüştür. Tarih kitapları Adil ve barışçı Türk’lerin varlığından hayat bulmuş milletlerden bahseder. Bu kitaplar da merhametli Türk’lerin varlığında dillerini rahatlıkla konuştuklarını, dinlerini huzur içerisinde yaşadıklarından bahsedilir. Bugün dillerini rahatlıkla konuşamadığını ve dinlerini rahatlıkla yaşayamadıklarını söyleyenlerin dönüp kendi tarihlerine bakmalarını tavsiye ederim. Kafalarında yer eden soruların cevaplarını kendi tarih sayfaları arasında bulacaklarına inanıyorum.

Türkçülük konusu engin araştırmalara ihtiyacı olan önemli bir konudur. Türkçülük bayramının nereden çıktığını merak edenler için ufak bir araştırma yaptım. Bulduğum kaynakları değerli hocalarımla paylaştım. Üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu söylediler. Edindiğim bilgiler doğrultusunda Türkçülük bayramı;

“Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız, Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”‘nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü veya Türkçülük Bayramı adını almıştır”.

Zamanında Hüseyin Nihal Atsız hocamızı ırkçı olarak nitelendirenler şimdi ermeni soy kırımı tanıyan ülkelerin ve bu doğrultuda Türk’ün şanlı bayrağı olan Al Bayrağımızı yakanları ne olarak nitelendireceklerini çok merak ediyorum.

3 Mayıs Türkçülük bayramı ırk, mezhep, renk ayrımı yapmaksızın “Allah Allah” nidaları ile bu güzel vatanı düşman çizmesi altında ezdirmeyen şanlı milletin bayramıdır.

Türkçülük bayramının kutlandığı bu haftada ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmamak gerek. Atatürk’ün Türklükle ilgili güzel bir sözünü sizlere aktarmak istiyorum.

“Türklük esastır. Bu mevcudiyeti, tarih içinde araştırmak, birbirini izleyen bir tarih zinciri içinde tespit edilecek Türk medeniyeti ile övünmek yerinde olur. Fakat, bu övünmeye layık olmak için bugün çalışmak lazımdır. Her sahada, bilhassa medeniyet âlemine eser vermek için çalışkan olmayı hedef tutmalıdır”.

Milletimin 3 Mayıs Türkçülük Bayramını canı gönülden kutlarım…

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.