New York'ta Balkan Liderleri Toplantısı

15 Ağustos 2022 - 21:48

New York’ta Balkan Liderleri Toplantısı

New York’ta Balkan Liderleri Toplantısı
Son Güncelleme :

02 Ekim 2009 - 22:00

BALKAN-TOPLANTISIABD’nin New York kentinde Balkan Liderleri Toplantısı yapıldı.

 

 

 

Balkan Amerikan Dernekleri Federasyonu (FEBA) ve Rutgers Üniversitesi tarafından düzenlenen “2009 Yıllık Balkan Liderleri Toplantısında”, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, FEBA Başkanı Aras Konjhodzic, Rutgers Üniversitesi Rektörü Steven Diner, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ilir Meta, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Haris Siladziç, Kosova Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu, Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesiç katılarak birer konuşma yaptılar.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise Princeton’dan New York’a gelirken helikopterin gecikmesi dolayısıyla toplantıya katılamadı.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasına, Başbakan Erdoğan’ın bu “tarihi” toplantıya elinde olmayan nedenlerle katılamaması nedeniyle katılımcılardan özür dilediğini belirterek başladı.
Balkan bölgesinin ortak tarih, kader ve geleceğe sahip olduğunu
vurgulayan Davutoğlu, Balkanların her zaman bölgesinde kültürel bir zenginlik oluşturduğunu belirtti. Balkanlaşma kelimesinin bu çerçevede “parçalanma,  bölünme” gibi olumsuz anlamda değil, kültürel ve etnik farklılıkların zenginliği ve uyumu temelinde olumlu anlamda değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, Balkan tarihinin bir başarı öyküsü olduğunu, 16. yüzyılda Balkan kentlerinin Batı Avrupa kentlerinden daha fazla refah içinde olduğunu kaydetti.
Balkan tarihinin acılı yanlarının unutulamayacağını, ancak bu acılarla da yaşanamayacağının altını çizen Davutoğlu, geleceğe bakılması ve Balkan ülkelerinin güç birliği yapmaları gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda bölgesel bütünleşmenin ve işbirliğinin önemine dikkati çeken Davutoğlu, Balkanlarda yeni bir bölgesel yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Davutoğlu, “Balkanlar Avrupa’nın periferi değil, Avrupa’nın merkezidir. Bu yüzden Balkan ülkeleri kendilerine güvenerek yeni bir ruhla güçlerini birleştirmelidir” dedi.
Kosova Devlet Başkanı Seydiu, konuşmasında, Kosova’yı tanıyan ülke
sayısının 62’ye yükseldiğini ve Kosova’nın bölgedeki tüm ülkelerle ilişkilerini ilerletmeyi istediğini söyledi.
Diğer Balkan ülkelerinin liderleri de acılar yaşanan Balkanlarda yeni bir işbirliği ve iyimserlik havasının doğması gereğine işaret etti.
Gelecek yıllarda da düzenlenmesi temennisi dile getirilen toplantının sonunda Balkan liderleri “aile fotoğrafı” çektirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.