DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21095650.08401%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Nice Senelere…

ABONE OL
20/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazete, hayatımızın içinden bir renk, bir sestir. Halkın içinden çıkmış ve halkın dili olmuştur. Gazete sesini duyuramamış toplumların ortak sesidir. Zaman içerisinde renkli basımla evlerimizde yer alan gazete, görselliği de ön planda tutarak halkın bilgilendirilmesinde yer almıştır.

Birçok zorluklara rağmen haber peşinde koşan gazeteciler varlığını, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma işini üstlenmiştir. Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir.

Haberciliğe daha ciddi yaklaşan gazeteler okuyucularına dünyada olup bitenlere ilişkin olabildiğince fazla ve doğru bilgi vermek amacındadır. Gazetecilik, haberi doğru kaynaktan almakla yükümlüdür. Gazetecilik kulaktan dolma bilgilerle yapılmaz. Şantaj, karalama, kirletme, yalan haber, yıpratma gibi unsurları içermez. Gazeteci kanunlara saygılı, ahlaklı, namuslu, dürüst, çalışkan kişilerdir. Gazetecilik mesleğinin okullarından alınan eğitimli kişiler mesleklerinde başarılı, kurallarına uyan, uygun davranışlarda bulunan kişilerdir. Gazetecilik bölümünde okuyanlar ruhsatlı gazetecilerdir. Gazetecilik vasıflarına yatkın kişilerdir. Bu bölümü okuyanlar, akademik olarakta başarılı olabilir, serbest piyasada veya kurum çatısı altında da çalışabilirler. Gazetecilik ruhsatına sahip kişiler bu işin okulunu okumuş kişilerdir. Bunun dışında meslekte yeterli olmayan, kendilerini meslektaş gibi gösteren kişilere de rastlamak mümkündür. Gazetecilik içinde muhabir, editör, grafikçi, foto muhabiri, yazı işleri müdürü, sorumlu yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni gibi unvanları alır. Televizyonlarda da haber programları yapabilir, gazete ve dergilerde de çalışabilirler. Ayrıca kurumların basın yayın müdürlüklerinde de çalışma imkânlarına ulaşabilirler.

22 Nisan 1970 de Türkiye gazetesi ve 22 Nisan 1985 de Sabah gazetesi yayın hayatına başlamıştır. O günlerden bu günlere kadar birçok sevinçlere, birçok üzüntülere ortak olan gazetecilerimizin 22 Nisanlarını kutluyorum.

Daha güzel bir ülke için Türkiye ve Sabah gazetelerine ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum. O günlerden bugünlere kadar ailelerinde yer alan gazetecilere büyük saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.