Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi

14 Ağustos 2022 - 09:09

Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi

Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi
Son Güncelleme :

02 Eylül 2009 - 22:00

Osmanliİslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından yayımlanan, bir çok yabancı dile çevrilmiş ve çeşitli üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmakta olan, hem yerli hem de yabancı okuyucular tarafından büyük ilgi gören “Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi” adlı 2 ciltlik kaynak eserin Arnavutçaya tercümesi yapılarak Başkanlığımızın desteği ile 2.000 adet basımı gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

Söz konusu eserde, Osmanlı medeniyetini teşkil eden unsurlar ele alınarak incelenmiştir. Kitaptaki makaleler, Ekmeleddin İhsanoğlu, İlber Ortaylı, Feridun Emecen, Kemal Beydilli, Halil İnalcık gibi kendi konularında tanınmış değerli bilim adamları tarafından kaleme alınmıştır.

Osmanlı  Devleti ve Medeniyeti hakkında bilgiler içeren bu eserin basımı ile; Balkanlarda, Arnavutluk ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkilerin bugüne kadar bilinmeyen yönleri ile ilgili bilimsel bir başvuru kaynağının araştırmacıların dikkatine sunulması, Osmanlı İmparatorluğu’nun medeniyet ve kültür değerlerinin tanıtılması, Osmanlı tarihi ile ilgili bazı kesimlerce yapılan yanlış bilgilendirmelerin önüne geçilmesi, Arnavutluk ve Türk halkı arasındaki bağların güçlendirilerek, bu milletlerin birbirlerinin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır

Ayrıca, Balkanlarda en çok konuşulan dillerden biri olan Arnavutçaya Osmanlı Medeniyeti ile ilgili bir eserin kazandırılması neticesinde, bölgede ve yabancı ülkelerde yaşayan Arnavutlar, Osmanlı Medeniyeti hakkında bilimsel bir başvuru  kaynağına kavuşmuştur.

 

Arnavut İslami Düşünce ve Medeniyet Enstitüsü (AIITC) tarafından tercüme edilerek basıma hazırlanan eser Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Kosova’daki resmi makamlara, araştırma enstitülerine, kütüphanelere, bilim insanlarına, akademik çalışmalar yapan kurum, kişi ve üniversitelere ulaştırılması planlanmaktadır.

 

“Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi” kitabının basımı Arnavutluk’ta bilimsel çalışmalar yapan çevrelerce ve medya da büyük ilgiyle karşılandı. Çeşitli televizyon kanallarında kitabın tanıtımı yapıldı. Ayrıca, Tirana Rogner Otel’de kitabın Arnavutçaya çevrilmesi ile ilgili bir tanıtım toplantısı yapılmıştır. Düzenlenen programda eserin içeriği ve önemi hakkında sunumlarda bulunulmuştur. Anılan açılış programına IRCICA Başkanı Dr. Halit EREN, Tirana Koordinatörü Dr. Ali Özgün ÖZTÜRK, AIITC Başkanı Dr. Ramiz ZEKAJ ve eserin yayıma hazırlanmasında çalışan bazı tarihçiler, eserin içeriği ve eserle ilgili yapılan çalışmalar hakkında konuşmalar yapmıştır. Programa, aralarında A.C. eski Milli Eğitim Bakanının da bulunduğu, çok sayıda bilim adamı, resmi temsilciler ve akademik çalışmalar yapan kurumların  temsilcileri katılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.