DOLAR 32,8400 -0.04%
EURO 35,6658 -0.07%
ALTIN 2.558,710,55
BITCOIN 2173036-0.59138%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

188 okunma

Parlemento göçmenlerin yolunu kesti

ABONE OL
10/04/2009 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son Avrupa Parlementosu (AP) seçimlerinde Bulgaristan Parlementosu yine yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanma hakkını ellerinden alınmıştı. O zaman da HÖH parlamentoyu aynı şimdiki gibi terk etmişti. O zamanki AP seçimlerini görüşmeler aynısı şimdi de parlamentoda sergilendi. Gerekçe olarak AB ülkelerinde yaşayanlar ancak oy kullanabilir yasası çıkmıştı. AB ülkeleri dışında yaşayanlar Bulgaristan vatandaşı olsalar bile herhangi bir Avrupa ülkesinde seçim tarihi öncesi kesintisiz üç ay ikamet etmeleri şartı getirilmişti. Bulgaristan Parlementosu böylece özellikle AB üyesi olmayan Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarının AP seçimlerinde oy kullanmasının önünü kesmiş oldu. 
Parlementoda yasanın ikinci oturumunda üç aylık ikamet zorunluluğu 111 milletvekili evet oyu kullandı, 55 karşı oy kullanıldı, 40 milletvekili ise çekimser oy kullanarak yasa yasallaşmış oldu. Sol bloğun temsilcileri yani Parlemento başkanı Georgi Pirinski, sosyal demokrat Nikolay Kimov ile İglika İvanova göçmenlerin oy kullanmaması yasasını destekledi.
HÖH, karara özellikle 1989 yılında zorunlu göçle ülkeyi terk edenlerin oy haklarının alınamayacağını söyleyip tepkilerini dile getirerek genel kurulunu terk etti.
Kanun yasalaştığında parlementoda ilginç olaylar gelişti. HÖH kanuna tepki olarak genel kurulunu terk etiğinde Krasimir Karakaçanov “HÖH sadece parlementodan değil hükümetten de çıkması gerekiyor” konuşmasını yapıyor.
DSB’den İvan Kostov yasanın tarihçesini hatırlatarak “İlk yasayı HÖH’ün ortak olduğu Sakskoburgotski hükümeti bakanları Nihat Kabil ile Fatma İlyaz, kanuna destek vererek imzalarını koymalarıdır. Önce yasaya destek veriliyor daha sonra oylama sırasında karşı çıkarak genel kurulunu terk ediliyor. Bu şov niye?”
Bu kanunla sadece Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşları değil binlerce dünya üniversitelerinde okuyan Bulgaristan’ı temsil eden öğrencilerin yanı sırası vatandaşlar da etkilenmiş oluyor. Kısacası kanun, özellikle Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına AP seçimlerinde oy kullandırmamak. Ayrıca “Türkiye HÖH sayesinde AP temsil edilir” fobisi yatıyor.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.