Pastanın büyük dilimi Yunanistan’a

6 Aralık 2023 - 13:26

Pastanın büyük dilimi Yunanistan’a

Pastanın büyük dilimi Yunanistan’a
Son Güncelleme :

02 Ekim 2009 - 22:00

152 okuma
(Last Updated On: 02/10/2009)

ab-bayrakYapılan bir araştırmaya göre Avrupa Birliği (AB) bütçesinden en çok pay alan 6.2 milyar avro ile Yunanistan oldu. Böylelikle Yunanistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olduğu 1981 yılından bu yana AB’den aldığı pay 85 milyar avroyu aştı.

 

 

 

 

Araştırmada 2008 yılında Yunanistan’ın AB bütçesine 2.3 milyar katkıda bulunmasına karşılık yapısal fonlar ve ortak tarım politikası dahil olmak üzere bütçeden 8.5 milyar avro aldığı belirtiliyor. “Kara delik” olarak nitelendirilirken Yunanistan’ı Polonya, Portekiz ve İspanya’nın izliyor. 2007 yılında bütçeden net  5.4 milyar avro alan Yunanistan başka bir ifade ile son 27 yılda AB’nin her bir Yunanlı için yaklaşık 7.700 avro ödediği açıklanıyor.
Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yunanistan, Avrupa Birliği bütçesinden en çok pay alan ülke konumunu 2004 yılında gerçekleşen genişlemeye karşın sürdürmektedir. Ortak Tarım Politikası başta olmak üzere yapısal uyum fonlarından büyük bir miktar gelir sağlayan Yunanistan’da Batı Trakya ülkeleri en geri kalmış bölge olmaya maalesef devam etmektedir. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yoğun olarak yaşadığı İskeçe, Gümülcine ve Meriç illerinde yapısal uyum projeleri ile ortak tarım politikası çerçevesinde tarım destek primlerinden yararlanmada problemler yaşanmaktadır. Araziler üzerinde mülkiyet sorunu dahil olmak üzere teknik bilgi yetersizliği ve yerel yönetimler tarafından ayrımcı uygulamalar nedeni ile Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişiler bu desteklerden yok denecek kadar az yararlanmaktadır. Bu durum ise geçimini çoğunlukla tarımdan sağlayan Batı Trakya Türkleri’nin yaşamlarını sürdürmelerini daha da güçleştirmektedir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.