"Şükredelim ki Türkiye var"

19 Nisan 2024 - 11:16

“Şükredelim ki Türkiye var”

“Şükredelim ki Türkiye var”
Son Güncelleme :

30 Haziran 2009 - 22:00

249 okuma
(Last Updated On: 30/06/2009)

derviKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) Başbakanı Derviş Eroğlu, Marmara Vakfı’nın davetlisi olarak İstanbul’da konuştu.

 

 

 

 

K.K.T.C. Başbakanı Derviş Eroğlu, kendisi onuruna verilen yemekli toplantıda Türkiye, AB ve Kıbrıs sorununa ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

Marmara Grubu Vakfı’nın davetlisi olarak İstanbul’a gelen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Yıldız Parkı içerisinde bulunan Dahil İstanbul Tesisleri’nde Marmara Grubu Vakfı’nın aylık yemekli toplantısına iştirak etti.

Burada bir konuşma yapan Eroğlu, Türkiye, AB ve Kıbrıs sorununa ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver ve çok sayıda Türk işadamı katıldı.

Kıbrıs sorunu

Kıbrıs’taki son gelişmelere değinen Eroğlu, “En büyük mutluluğum Türkiye gibi bir anavatanımızın olması. Ben gençlere şöyle diyorum: Şükredelim ki bir anavatanımız var, yoksa Filistin gibi olurduk. Bakın, Filistin’in bir anavatanı yok, başına neler geliyor. O yüzden gençlerimizi devlet sevgisiyle yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Rum Devleti piyon olarak kullanılıyor”

Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci konusundaki görüşlerini dile getiren Eroğlu, Almanya ve Fransa başta olmak üzere Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkan ülkelerin Kıbrıs Rum kesimini piyon olarak kullandıklarını öne sürdü.

Eroğlu, “Türkiye’nin önünü kesmek için başta Fransa ve Almanya olmak üzere karşı çıkıyor ve 800 bin nüfuslu bir Rum devletini Türkiye’ye tercih ediyorlar. 800 bin kişiyle veto silahı vardır diye tehdit savuruyorlar. Aslında AB ülkelerinin bazıları da bu küçük ülkeyi piyon gibi öne sürerek kendi söylemek istediklerini ona söyletiyorlar” şeklinde konuşarak Türkiye’nin yerinin AB olduğunu vurguladı.

Toplantıda Annan Planı benzeri bir anlaşmanın Kıbrıs halkı tarafından nasıl karşılanacağını ilişkin yaptırdığı bir anketi de paylaşan Eroğlu, yüzde 70 oranında bu tip bir teklife vatandaşlarının hayır diyeceğini açıkladı.

Annan Planı’na baştan beri karşı çıktıklarını ifade eden Eroğlu, “Ben ve partim Annan Planı’na karşı çıkmıştık ve bunu her zaman söyledim ve pişmanlık da duymuyorum. Bu bize oynanan bir oyun, ‘siz nasıl olsa Annan Planı’nı kabul etmiştiniz’ diyorlar. Yani bizden taviz istiyorlar.” şeklinde konuştu.

“Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la anlaşabilirler mi?” şeklinde bazı ifadelerin basında yer almasına atıfta bulunan Eroğlu, “Sayın Talat, Dimitris Hristofyas ile anlaşma arayışı içindeyken benimle neden anlaşma içinde olmasın. Evet anlaşma isteniyor. İki toplumlu iki bölgeli federal çözüm istiyorlar. Ben soruyorum. İki bölgeli iki toplumlu federal çözümün altında neler var. Annan Planı öncesinde çok sözler verildi ama hiçbiri tutulmadı. Şu anda Ulusal Birlik Partisi olarak bizim görüşümüz, müzakereler noktasında bir anlaşma olmazsa, 1960’dan beri dirsek çürütülüyor. Artık bu son şanstır sözleri söyleniyor. Biz KKTC olarak masadan nasıl kalkacağımızı bilmemiz lazım. Biz toplum olarak kalkacaksak, gene masaya gelin diyeceklerse, bizim çektiğimizi bizden sonra gelenler çekmesin” ifadelerini kullandı.

Toplantının soru cevap kısmında bir gazetecinin “Amerikan-İngiliz ortaklığına ait bir gemi Eylül ayında KKTC limanlarını ziyaret edecek ve ambargo delinecek. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” yönündeki sorusu üzerine Eroğlu, “İnşallah gerçekleşir demekten başka bir şey gelmiyor içimden. ABD yetkilileri biraz Rumların uzlaşmazlığından usandı diye düşünüyorum. İnşallah o gerçekleşir ve o zaman ambargo da kalkar” dedi.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.