RUMELİSİAD Brezilya’da

19 Nisan 2024 - 11:21

RUMELİSİAD Brezilya’da

RUMELİSİAD Brezilya’da
Son Güncelleme :

03 Haziran 2010 - 22:00

179 okuma
(Last Updated On: 03/06/2010)

Brezilya41RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, Başkan Yardımcısı Naci Şahin, yönetim kurulu üyeleri Şahap Aktaş, Musa Loyan ve E.Cemal Beşkardeş, dünyanın dört bir yanına ihracat ve yurtdışında üretim yapma stratejisinin uygulamalarını Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Güney Amerika gezisi sırasında yerinde gördüler.

RUMELİSİAD Başkanı Varlık, Brezilya, Arjantin, Paraguay ve Venezüala’nın, dünya ticaretinde çok önemli yere sahip olduklarını ve örnek alınabilecek sanayi hamleleri olduğunu bildirerek,”Bu coğrafyanın Brezilya ağırlıklı ekonomisi yakın gelecekte Çin-Hindistan eksenli ekonomiler gibi dünyanın ekonomik gidişine yön verecek. Güney Amerika’daki ekonomilerin neyi başardıklarını gördük” dedi.

Soa Paulo’da açılan 1. Brezilya Türk İhraç Ürünleri Sergisi’ne katılan RUMELİSİAD heyeti burada Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve beraberindeki bakanlarla görüştü.  Brezilya-Türkiye İş Forumu’nda ekonomik ilişikler ve Güney Amerika’nın dünya ekonomisindeki yeriyle ilgili görüş alışverişinde bulundukları bildiren Vehbi Varlık,  şunları söyledi:

“Brezilya, Arjantin, Urugay ve Paraguay, Güney Ortak Pazarı adını verdikleri MERCOSUR’u kurdular. 190 milyon nüfus ve yaklaşık 415 milyar dolarlık güce ulaşan AB ve NATO’dan sonra dünyanın üçüncü büyük ekonomik entegrasyonu Türkiye açısından çok önemli. Gezimizin takvimini, Başbakanımızın Güney Amerika gezisine göre belirledik ve orada başbakanımız ve bakanlarımızla birlikte olduk ve Bursa ekonomisiyle ilgili bilgi aktarma fırsatı bulduk. Çok önemli bilgiler edindik. Ufkumuzu biraz daha genişlettik. Bu bölgede, üretim kalitesine ve birikimine inanan Bursa’daki yatırımcılar için önemli olanaklar sağlıyor. Bunu da 1 Brezilya Türk İhraç ürünleri Sergisi sırasında yerinde gördük. Etkinlikte yüzlerce ikili iş görüşmesi organize edilmiş. Türkiye’ni potansiyeli, Latin Amerika’nın sıcakkanlı insanlarının dünyayı tanımalarıyla buluştuğunda insan sıcaklığı birbirine benzeyen coğrafyalar arasında olağanüstü ekonomik buluşma gerçekleşebilir.”

Türkiye-Brezilya arasında ekonomik işbirliği, stratejik ortaklık boyutuna taşınmak üzere olduğunu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın bu konudaki açıklamaların umut verici olduğunu da vurgulayan RUMELİSAD Başkanı Varlık, çifte vergilendirmenin önlenmesine yönelik imzalanan anlaşmanın iki ülke işadamlarının önünü açacağını da söyledi.

Başkan Vehbi Varlık, Başkan Yardımcısı Naci Şahin ve beraberindeki RUMELİSİAD heyeti, Başbakan Erdoğan, tarafından açılışı gerçekleştirilen Sao Paulo Başkonsolosluğu’nun açılışına katıldı. Açılışta Devlet Bakanları Cemil Çiçek, Zafer Çağlayan, Mehmet Aydın ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı, Tamer Yıldız, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la görüşen RUMELİSİAD Heyeti Rio de Janerio’da bulunan dünyanın en büyük stadyumu Maracana’da Flamengo – Gremio maçını izledi.

RUMELİSİAD Başkan Yardımcısı Naci Şahin, Rio de  Jenerio’nun mimari yapısı ve sahillerdeki yapılaşmanın Avrupa’daki bir çok şehircilik anlayışına örnek olarak nitelikte olduğunu yorumu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.