DOLAR 32,8445 -0.03%
EURO 35,6713 -0.06%
ALTIN 2.556,330,46
BITCOIN 2165803-1.06148%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

170 okunma

RUMELİSİAD Cumhuriyet Bayramı’nı Atatürk’ün doğduğu evde kutladı

ABONE OL
04/11/2009 15:16
0

BEĞENDİM

ABONE OL

rumelisiadRUMELİSİAD olarak Yunanistan düzenlediklerini geziyi Cumhuriyetin 86. kuruluş yıldönümüne rastlamasının anlamına işaret eden RUMELİSİAD Başkan Vehbi Varlık, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Atatürk’ün evinde kutlamak daha da anlamlı” dedi.

 

 

 

 

 

RUMELİSİAD Yunanistan’da bir dizi temas ve incelemelerde bulundu. RUMELİSİAD heyetinin ilk durağı olan Selanik Başkonsolosluğu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev oldu. Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir. RUMELİSİAD heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özdemir, iş adamlarına Yunanistan, hakkında bilgi verdi.  Cumhuriyetin kuruluşunun 86. yıl dönümünü Ulu Önderin dünyaya geldiği evde kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Varlık, dünyanın en saygın ve yeri doldurulamayacak liderinin doğduğu evde Cumhuriyet’in kazanımlarını koruma konusundaki kararlıklarının süreceğini de vurguladı. Varlık, “Büyük Atatürk, yerkürenin gördüğü en onurlu bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra kurduğu ve ‘En Büyük Eserim’ dediği demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet etmişti. Rumelililerin hemşerisi olduğunu söyleyen Atatürk’e doğduğu evde bir kez daha söz veriyoruz: Eseri, kuruluş ilkelerinin üzerinde sonsuza dek yaşayacaktır.”dedi.

Yunanistan ziyareti hakkında da Başkonsolos Özdemir’e bilgiler veren Başkan Varlık konuşmasına şöyle devam etti:

“Sanayi ve ticaret adına neler yaparızı değerlendirmek için Yunanistan’a geldik. Türkiye’de son yıllarda komşu ülkelere yoğun bir ilgisi var. Bunun ticarette Türkiye’ye daha pozitif bir sonuç vereceğine inanıyoruz. İşadamları dernekleriyle iletişime geçiyoruz. Çok potansiyel bir ortam var. Bursa’nın ekonomisine güç katan bir kesimi temsil ediyoruz. Ülkeler arasında dostluk olmayınca ticarette olmuyor.”

Atatürk Evi’nin bekçileriyiz

RUMELİSİAD heyetine Selanik Başkonsolosluğu yetkilileri, Atatürk’ün doğduğu ev ve Selanik’teki yaşamıyla ilgili bilgi aktardılar. Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir,

Selanik denilince akıllara Atatürk’ün doğduğu yer ve İzmir’e benzerliğinin geldiğini söyledi. Bunun dışında Selanik’in birçok özellik taşıdığını belirten Özdemir, son 10 yıldır bu bölgeye olan ilginin arttığını ifade etti. TC Selanik Başkonsolosluğunun Atatürk’ün doğduğu evin hemen yanında 1940’lı yılların başında açıldığı bilgisini veren Selanik Başkonsolosu Hüseyin Özdemir, çevresindeki 7 binanın da peyder pey satın alındığını vurguladı. 1950’li yılların başında Atatürk Evi’nin onarımdan geçtiğini kaydeden Hüseyin Özdemir, “Atatürk Evi’nin bekçileriyiz” dedi.  Yıl içinde 20 bin ziyaretçi geldiğini belirten Özdemir, “Ulu önderin ailesi 1912 yılında Selanik teslim olunca İstanbul’a gitmişler. O döneme ait orijinal eşya bulunmamış. Ama o dönemi yansıtacak eşyalar toparlanmış. Sadece Türkler değil yabancılarda geliyor.  Burada başkonsolosluk yaptığım için onur duyuyorum. İki ülkede yaşanan depremler sonunda arasında yakınlaşma oldu. İki ülke insanı birbirini daha yakından tanıma ihtiyacını doğurdu” diye konuştu.


Naci Şahin Formula-1 birincisi

RUMELİSİAD üyeleri duygu yüklü ziyaretin ardından 25. Philoxenia Selanik Turizm Fuarı’nı gezdiler. Türk standının ziyareti sırasında renkli görüntüler oluştu. RUMELİSİAD Başkan Yardımcısı Naci Şahin, Formula 1’in Türkiye ayağının tanıtımı için standa getirilen yarış aracını kullandı. Yunanistan’ın en önemli turizm fuarı olan Philoxenia Selanik Turizm Fuarı’na katılan RUMELİSİAD heyeti, TUROB standını ziyaret etti. Fuarda, özellikle 2010 yılında ülkemizde gerçekleştirilecek olan Formula-1 yarışları ile Dünya Basketbol Şampiyonası özel olarak tanıtıldı. İstanbul’da düzenlenen Formula-1 yarışlarına ilgiyi artırmak üzere, Selanik’teki fuar merkezine, 1 adet Formula-1 yarış arabası büyük ilgi gördü. Aracın içerisinde yer alan İstanbul Park pisti simülatöründe direksiyona geçen RUMELİSİAD Başkan Yardımcısı Naci Şahin birinci geldi.

Komşulara yatırım hızlı dönüyor

Fuarı değerlendiren RUMELİSİAD Başkanı Vehbi Varlık, komşu ülkelerden daha fazla turisti çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Komşulara yapılan tanıtım faaliyetlerinden, hızlı dönüş alındığını ifade eden Varlık, “Yunanistan, bizim en yakın komşularımızdan.

Komşularımız ile tarihten gelen bağlarımız ve birbirine yakın kültürlerimiz var.

Öte yandan Yunanistan’da Turizm ve Tanıtma Ataşeliğimiz yok. Yunanistan’dan ülkemize gelen turist sayısı hızla artıyor. Bu yılın Ocak- Eylül döneminde Yunanistan’dan gelen turistlerin oranı, geçen yılın aynı aylarına göre, yüzde 31.28 artış ile 434 bin 143 kişi olarak gerçekleşmiş. Fuar’daki gözlemlerin başında Yunanlıların İstanbul ve İzmir’i çok iyi tanıdığını gördük. Ancak Türkiye İstanbul ve İzmir’den ibaret değil. Yunanistan pazarını çok önemli hale getirebilmek de mümkün” dedi.

Sanayi-ticaret ve hizmet sektörünün Bursa’daki lokomotif şirketlerinin sahipliğini ya da yöneticiliğini yapan RUMELİSİAD üyeleri, Yunanistan gezisinin iki ülke dostluğuna birlikte iş hacminin gelişmesine katkıda bulunacağını bildirdiler.

Kavala, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe ve Selanik’i kapsayan RUMELİSİAD gezisinin her aşamasında hemşerilerle kucaklaşıldı ata topraklarıyla özlem giderildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.