Sali Berişa’dan Kosova ile işbirliği mesajları

19 Nisan 2024 - 11:18

Sali Berişa’dan Kosova ile işbirliği mesajları

Sali Berişa’dan Kosova ile işbirliği mesajları
Son Güncelleme :

15 Ekim 2009 - 22:00

187 okuma
(Last Updated On: 15/10/2009)

Sali_BeriaArnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kosova dışında, bu kadar memnuniyetle gittiği başka bir ülke olmadığını söyledi. Berişa, geçtiğimiz günlerde Kosova’yı ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

Berişa, bağımsızlığını ilan ettikten sonra Kosova’ya resmi ziyaret düzenleyen ilk Arnavutluk Başbakanı oldu. Eşi ve beraberinde kalabalık bir heyetle Priştine’ye gelen Sali Berişa, Kosova Başbakanı Haşim Taçi tarafından devlet töreniyle karşılandı. Berişa ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada ” Kosova dışında bu kadar büyük memnuniyetle gittiğim başka ülke yok. Bu ziyaretimde bir Arnavut mucizesini yaşadım. Arnavut ulusunun yarattığı büyük değerleri Kosova’da buldum. Bu ziyaretimde Kosova’nın geleceği için kuvvetli temelleri buldum” diye konuştu. Kosova’da mükemmel bir ortamda karşılandığını belirten Berişa, Kosovalı üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerde de iki ülke arasında tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesini kararlaştırdıklarını söyledi.

İlerleme sevindirici
Kosova’nın bağımsızlık sonrası ulusal ve uluslararası planda çok büyük ilerleme kaydettiğini belirten Berişa, Kosova’nın kuzey kesiminde yeni Sırp  belediyelerinin kurulmasını olumlu karşıladığını bildirdi. Berişa, “Bölgede ülkeler arası işbirliği son derece önemlidir. Sırbistan’ı da bölgesel işbirliğine davet ediyoruz. Bölgede dostluk ve işbirliği ikliminin hüküm sürmesi için çalışmaya kararlıyız” diye konuştu. Priştine’den Arnavutluk sınırına kadar otoyol yapılmasına ilişkin Kosova hükümetinin aldığı kararı “büyük bir başarı” olarak niteleyen Berişa, Sırbistan hükümetine de Niş kentinden Kosova’ya otoyol bağlantısı kurma teklifinde
bulundu.

Azınlıklarla ilgili çalışmalar
Berişa, Arnavutluk ile Kosova arasında demiryolu hattının kurulması gereğini de dile getirerek, bu hattın Arnavutluk limanları için çok faydalı olacağını ifade etti. Sali Berişa, Kosova’da azınlık hakları ve özgürlükleriyle ilgili olarak getirilmekte olan standartlar konusunda mükemmel bir çalışmanın yürütülmekte olduğunu da kaydetti. Berişa şunları söyledi:
“Azınlıklarla ilgili bu standartlar sayesinde Kosova’da etnik topluluklar arasında gerginlikler azalmıştır ve Kosova’dan uzaklaşanlar yeniden dönmektedir. Kosova’da azınlıklar parlamentoda kendi temsilcilerine sahiptir. Türklerin Kosova’da bir bakanı vardır. Azınlıklarla ilgili olarak getirilen standart mükemmeldir.”
Sali Berişa’yı Arnavutluk’taki demokratik değişimin mimarı olarak nitelendiren Kosova Başbakanı Haşim Taçi de, Draç’tan Kosova sınır kapısı Morina’ya kadar olan otoyol projesinin Başbakan Berişa’nın eseri olduğunu söyledi. Taçi, Kosova’nın bağımsızlığı yolunda verdiği destek ve katkı için Berişa’ya teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.