DOLAR 32,2063 0.06%
EURO 34,9627 0.29%
ALTIN 2.448,31-0,53
BITCOIN 2237211-0.47086%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

İslamiyet’te Kadının Yeri Var Mıdır?

ABONE OL
23/05/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülke gündemini uzun zamandır kaset olayı meşgul etti. Sonrasında kadının aile ve din içerisinde ki yeri konusun da gerek halk arasında gerekse siyasilerin kameralar karşısında konuşmaları bu makaleyi yazmaya karar vermemi sağladı.
İslamiyet’te kadının önemli bir yeri olduğu konusunda benimle ortak fikirde olduğunuzu düşünüyorum. Dinimizde kadın sadece ev işleriyle meşgul olan veya sadece çocuk doğuran bir olgu değildir. İslamiyet’te kadın bereketi, temizliği, düzeni ve hane halkını temsil eder.
***
İslamiyet’te cahiliye dönemi yoktur. Kadını eve kapatmak, ona hane içerisinde ve hane dışarısında söz hakkı vermemek gerçekten Allah’ın varlığını ve birliğine inanmış Müslümanların yapabileceği bir şey değildir.  Gerçek Müslüman kadını cinsel bir obje olarak görmez, kadına karşı güç gösterilerinde bulunmaz, annesini, eşini ve kızını Allah’ın emaneti olarak görür.
***
Pek çok adet ve geleneği aynı olan Türk Dünyasında da durum aynıdır. Bu nedenle kadının ev de ki yeri “baş tacı” olarak görülür. Evin en başköşesi evin hanımına yani evin annesine ayrılır. Hatta evin genç kızları evlenip gidecekleri için evin babası kızlarını Allah’ın kendisine emaneti olarak görür.
***
Sizlerle gerçek bir Müslüman’ın kadına bakış açısını bir örnek hikâye ile net bir şekilde açıklamak istiyorum.
Hz. Aişe, Peygamberimizle (s.a.v) yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmediğini ya da kendisini ne kadar ve nasıl sevdiğini merak etmekteydi. Hz. Aişe bu düşüncesini Peygamber efendimizle konuşmadan edemedi ve “ Ey Allah’ın Resulü, beni seviyor musun?” diye sordu. Peygamberimizde “Evet, Ya Aişe tabii seviyorum!” dedi. Hz. Aişe daha fazlasını merak ediyordu. Acaba Allah’ın Resulü kendisini nasıl seviyordu. Beklemedi ve “ Beni nasıl seviyorsun” diye sordu. Peygamber efendimizde “Kördüğüm gibi” diye cevap verdi. Bu cevap Hz. Aişe’ yi oldukça memnun etti. Çünkü kördüğüm açılmazdı. Kördüğüme dönmüş bir sevgi Hz. Aişe için açılmayan, bitmeyen bir sevgi demekti. Hz. Aişe validemiz bu cevap üzerine peygamber efendimize sık sık “ Ey Allah’ın Resulü kördüğüm ne âlemde” diye sorardı. Peygamber efendimizde “İlk günkü gibi” diye cevap verirdi. Bu cevap Hz. Aişe validemizi çok sevindirirdi.
***
Bugüne kadar kadına layık olmayan kötü söz ve hareketlerin sahibi olan kişilerin verdiğim örneği iyi okumalarını ve iyi anlamalarını istiyorum. Sadece cumadan cumaya namaz kılanları, sadece darda kalınca duaya sarılanları ve sadece ölümle karı karşıya kalınca Allah’ın adını zikredenleri İslamiyet’te kadının yerini iyi anlamalarını istiyorum.
Unutmayınız ki kadın kavramı biterse aile biter. Aile kavramı biterse devlet biter…
Herkesi Allah’a emanet ediyorum…

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.