DOLAR 32,1846 -0.04%
EURO 35,0007 0.29%
ALTIN 2.453,76-0,31
BITCOIN 2235383-0.17754%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Trakya İstinaf Mahkemesi’nden Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği’ne red!

ABONE OL
21/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mahkeme-karar7 Aralık 2009 tarihinde Trakya İstinaf Mahkemesi, Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği’nin kuruluş dilekçesini reddetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Azınlıkça internet haber sitesinde 13 Aralık 2009 tarihinde yer alan habere göre Trakya İstinaf Mahkemesi, Dedeağaç Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını onarak derneğin kuruluş dilekçesini reddetti. İsminde ve tüzükte geçen “azınlık” kelimesinin muğlak ifadesi nedeni ile kuruluş dilekçesi Dedeağaç Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilen Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği, Mayıs 2009’da Trakya İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuştu. İstinaf Mahkemesi’nin kararının ardından Dernek, davayı Yargıtay’a taşıyacağını açıkladı.

İsminde ve tüzüğünde geçen “azınlık” kelimesinin muğlak anlamı gerekçe gösterilerek kuruluş dilekçesi reddedilen Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Kültür ve Eğitim Derneği, Evros İli Azınlık Gençleri Derneği ile aynı durumu paylaşıyor. Ekim 2007’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, “Evros İli Azınlık Gençliği Derneği” ile ilgili olarak “Yunanistan’ın örgütlenme ve dernek kurma hakkıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesini ihlal ettiği” kararına varmıştı. AİHM tarafından haklı bulunan Evros İli Azınlık Gençleri Derneği, karar sonrası yeniden yaptığı kuruluş müracaatı da Dedeağaç Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmişti. İstinafa götürülen bu davanın da sonucu bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği’nin kuruluş dilekçesinin Trakya İstinaf Mahkemesi tarafından reddedilmesi üzücü bir karardır. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın dernek kurma özgürlüğü ile ilgili olarak AİHM’nin Yunanistan’ı mahkum eden üç kararı olmasına karşın Azınlık’ın dernek kurma özgürlüğü sorunu çözülememiştir. İsminde Türk kelimesi geçmemesine rağmen Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği’nin kuruluş dilekçesi reddedilmiştir. ABTTF, Azınlık’ın dernek kurma özgürlüğü sorunu ile ilgili olarak çalışmalar gerçekleştirmiş, durumu uluslararası kurum ve kuruluşlara bildirmektedir. Bu karar ile ilgili durumu da ivedilikle uluslararası düzeye taşıyacaktır” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.