DOLAR 32,2063 0.06%
EURO 34,9627 0.29%
ALTIN 2.448,31-0,53
BITCOIN 2237211-0.47086%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Türk Diasporası’nın ayak sesleri

ABONE OL
01/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

turk-diaspora27  Şubat 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanlığı tarafından düzenlenen “Türk, Soydaş ve Akraba Toplulukları Buluşması” gerçekleşti. İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlenen buluşma yemeğine Balkanlar’dan, Asya’dan, Orta Doğu’dan, Avrupa’dan ve Amerika’dan Türk dünyasını temsilen yaklaşık 1700 kişi katıldılar. Bu kadar geniş çaplı bir toplantı ilk kez yapılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın onur verdiği toplantıya Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Çalışma ve sosyal Güvenlik bakanı Ömer Dinçer, Devlet bakanları Selma Aliye Kavaf ve Faruk Çelik, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile birlikte binlerce Sivil Toplum temsilcisi ilk kez bir araya geldiler. STK’ların dışında yurt dışından gelen bazı bakanlar da vardı. Kosova Çevre bakanı Mahir Yağcılar, Makedonya Devlet bakanı Hadi Nezir, Sırbistan devlet bakanı Süleyman Uglanin, Azerbaycan Diaspora Bakanı Nazım İbrahimov, Kuzey Kıbrıs Dışişleri bakanı Hüseyin Özgürgün, Kırım Tatar özerk bölgesi Meclis başkanı Mustafa Cemiloğlu da katılanlar arasındaydı.

Devletin zirvesi sivil toplum örgütü temsilcileri ile buluştu

Sivil toplum örgütleri ile buluşma yemeğine Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, AK parti Genel başkan yardımcısı Kürşad Tüzmen, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş katıldılar. “Nerede bir vatandaşımız soydaşımız varsa, biz oradayız” sloganı ile gerçekleştirilen buluşma yemeğinde açış konuşması Türk Ocakları Genel Başkanı Dr. Nuri Gürgür tarafından gerçekleştirildi.

Devamında Avrupa’daki Türk toplulukları adına Avukat Mustafa Yeneroğlu, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Başkanı Turan Gençoğlu, Kırım Tatar Meclis Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Kırımoğlu, Belçika Milletvekili Mahinur Özdemir, Azerbaycan Diaspora Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kosova Çevre Bakanı Mahir Yağcılar, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Sırbistan Devlet Bakanı Süleyman Uglanin konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Türkiye’nin sınırları komşu ülkelere açılan gönül kapılarıdır

Buluşma yemeğinde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin sınırlarının duvar olmadığını, komşu ülkelere açılan gönül kapıları olduğunu söyledi. Türkiye’nin hem bir Avrupa ülkesi, hem bir Asya ülkesi olduğunu, aynı zamanda Balkanlar, Karadeniz ve Hazar’da bulunduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye’nin hiçbir politikasının, özellikle de dış politikasının tek bir politikadan oluşamayacağını kaydeden Davutoğlu, sivil toplum örgütleri ile buluşmanın köklü bir zemine dayandığını dile getirdi.

Devlet Bakanı Çelik: Yurt Dışı Türkler Başkanlığı Yasa Tasarısı Meclis’e sevkedildi

23 Şubat 2010 tarihinde T.B.M.M. Başkanlığı Dışişleri Komisyonunda görüşülen Yurtdışı Türkler Başkanlığı yasa tasarısı ile ilgili olarak Devlet Bakanı Faruk Çelik, hedeflerinin ortak dini, tarihi, kültürü ve kaderi paylaştıkları Türkler ile ilişkileri güçlendirmek ve yurtdışında çalışmak üzere göç etmiş bugün o ülkelerde yaşamaya devam eden göçmen Türk nüfusunun sorunlarına destek vermek olduğunu söyledi. Tasarı, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’de karşılaştıkların sorunların çözümü ve takibi, ortak tarih ve kültür birliği içerisinde olunan soydaş ve akraba topluluklarla ilişkilerin geliştirilmesi, sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütülmesi ve yabancı öğrencilerin Türkiye’deki eğitim süreçlerinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını amaçlıyor.

Başbakan R. Tayyip Erdoğan: Hiçbir yerde yalnız hissetmeyin, burada Türkiye var

Buluşma yemeğinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir sofranın etrafında toplanmış tek bir ailenin fertleri olduklarını söyleyerek dünyanın neresinde olursa olsun her bir Türkün yalnız olmadığını belirti ve şöyle dedi: “Hiçbir yerde boynunuzu bükmeyin. Bize boyun bükmek yakışmaz. Hiçbir yerde kendinizi yalnız hissetmeyin. Hiçbir yerde kendinizi dışlanmış hissetmeyin. Şunu hiçbir zaman unutmayın; burada güçlü bir ülke var, burada Türkiye var”. Başbakan,  “Bulunduğunuz ülkelerde siz iyi bir vatandaş olmakla birlikte Türk kültürünün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin adeta birer büyükelçisi gibisiniz, bunu böyle biliniz. Büyükelçilerin sorumluluğu neyse sizin sorumluluğunuz da odur. Bugün dayanışma her zamankinden çok daha fazla önem arz ediyor. Sadece Cumhuriyetimizin vatandaşları olarak değil, tüm soydaşların tam bir dayanışma içinde olması, bulunduğunuz ülkeleriniz adına son derece önemlidir” diye konuştu.

Başbakan, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı ile dünya genelinde farklı bir heyecanla farklı bir takip sürdüreceklerini ifade ederek amacın yeni bir bürokratik bir oluşum başlatmak olmadığını aksine hizmeti önde tuttuklarını ve buna göre bir yapılanma geliştirdiklerini söyledi. Çok daha hızlı be kaliteli hizmet vermenin yollarını aradıklarını söyleyen Başbakan, Türkiye’nin her zaman yurt dışında yaşayan Türklerin yanında olacağını ifade etti. Bu zamana kadar desteklerini esirgemediklerini bundan sonra da esirgemeyeceklerini söyleyen Başbakan, Hacı Bektaşi Veli’nin “Bir olacak, iri olacak, diri olacağız” deyişi ile konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.