Türk-Makedon haftası tamamlandı

19 Nisan 2024 - 12:53

Türk-Makedon haftası tamamlandı

Türk-Makedon haftası tamamlandı
Son Güncelleme :

27 Nisan 2010 - 22:00

175 okuma
(Last Updated On: 27/04/2010)

Trk-MakedonATATÜRK Kültür Merkezi, T.B.M.M. Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanlığı, Türk-Makedon Dostluk Derneği ve Makedonya’nın Ankara’daki Büyükelçiliği tarafından tertiplenen “1. Türk/Makedon Dostluk Haftası” çalışmalarını tamamladı. Dernek Başkan Yardımcısı Nezih DEMİRTEPE ve Genel Başkan Memduh ŞEN “HAFTA” bildirgesini okumasıyla başlayan programda; TBMM Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı Sedat KIZILCIKLI amaçlarının, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu söyledi.  Dört gün devam eden haftanın TBMM’deki ilk gün çalışmalarının ardından, etkinliklerinde ikinci gün de Anıtkabir ziyareti yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

“1. Türk-Makedon Dostluk Haftası” çerçevesinde “ATATÜRK’ün BALKAN POLİTİKALARI ve MAKEDONYA’da TÜRKÇE EĞİTİMİ” BİLGİ ŞÖLENİ, Türk Dil Kurumu’nda yapıldı. Bilgi Şöleni’nde önce; T.B.M.M. Türkiye-Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Başkanı/Bursa Milletvekili Sedat KIZILCIKLI,  Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN, Melpomeni KORNETİ (Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi)  konuştu. Ardından Gazi Ü. Gazi Eğitim Fakültesi Resim Ana Bilim Dalı Bölümü Başkanı-GESAM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. ALTINTAŞ söz alarak, iki ülke ilişkilerine değindiler. Büyükelçi Melpomeni KORNETİ’nin; Manastır’daki “Askerî İdadî Binası”ndaki ATATÜRK MÜZESİ’nin genişletilmesi, Kocacık köyündeki Ali Rıza Efendi’nin “Hatıra Evi”nin inşası ve 2010 yılında Makedonya’da düzenlenecek ATATÜRK KONGRESİ hakkındaki sözleri alkışlarla karşılandı. Daha sonra Makedonya-Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Zehriyar SALİH İle Anadolu Ajans Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hilmi BENGİ konuşma yaptılar.
Türk/Makedon Dostluk Derneği Genel Başkanı Memduh ŞEN’in konuşmasının ardından Prof. Dr. Taciser ONUK idaresindeki oturumda Prof. Dr. Saim SAKAOĞLU (Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı), Birol DOK (Başbakanlık Müşaviri-Büyük Öğrenci Projesi Koordinatörü) tebliğ sundular. Son olarak ise Araştırmacı Dr. Hüseyin ÖZCAN ve Remzi CANOVA (Makedonya-Sevinç ve Tomurcuk Dergileri Sahibi) tebliğlerini okudular.
Dernek tarafından (Makedonya’da Osmanlı Dönemi Mimarî Eserler) adı ile Doç. Dr. Mehmet Zeki İBRAHİMGİL’e hazırlatılan SİNE VİZYON da ilgiyle izlendi. SİNEVİZYON CD’si, toplantıyı takip edenlere armağan edildi.
Etkinliklerin üçünce günü Elçi-Müsteşar Servet AVZİU ve Nezih DEMİRTEPE’nin başkanlığından SAFRANBOLU’ya gidildi. Burada, Makedonya’nın Ohri şehrinin “Kardeş Şehri” olan Safranbolu’nun Belediye Başkanı Dr. Necdet AKSOY tarafından karşılanan heyet, tarihî evleriyle birbirine çok benzeyen unsurlarıyla dolu güzel ilçede tur atıldı. Ardından Karabük Valisi Nurullah ÇAKIR tarafından kabul edilen heyet, Çakır’ı Makedonya’ya davet etti. Vali ÇAKIR da eşinin Makedonya’nın Manastır şehri doğumlu olduğunu söyledi. Makedonya’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı-Elçi Servet AVZİU, çalışmalarını anlattı. Dernek Genel Başkan Yardımcısı Nezih DEMİRTEPE de, Makedonya’nın Manastır şehrinde yaşayan Meraki ve Manaki kardeşlerin 1909 yılındaki çalışmaları ile “Osmanlı tabiiyeti” sahibi ilk ‘Belgesel filmciler’ olduğunu söyleyince, Karabük Valisi Nurullah ÇAKIR, Safranbolu’da yapılmakta olan “Altın Safran Belgesel Film Yarışması” için, Makedonyalı sinemacıları Türkiye’ye davet etti.
Aynı akşam Ankara’da “Dostluk Sergisi” açıldı. Ayrıca “Balkan Öğrenci Gecesi” yapıldı.
“1. Türk-Makedon Dostluk Haftası” dördüncü günü, Ankara müzelerinin gezilmesi ve KAPANIŞ bildirgesinin okunuşu ile tamamlandı.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.