Türkiye-Kosova Gümrük Anlaşması

19 Nisan 2024 - 12:39

Türkiye-Kosova Gümrük Anlaşması

Türkiye-Kosova Gümrük Anlaşması
Son Güncelleme :

12 Ocak 2010 - 22:00

185 okuma
(Last Updated On: 12/01/2010)

hayatiDevlet Bakanı Hayati Yazıcı, gümrük suçlarının oldukça çeşitlenmesi ve sayılarının artmasının, gümrük idarelerinin tek başlarına bu suçları önleme imkanını neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını belirterek, ”Bu ihlallerin önlenebilmesi için gümrük idareleri arasında işbirliği ve yardımlaşmaya ilişkin yasal altyapının kurulmasının önemi ortaya çıkmaktadır” dedi.

Bakan Yazıcı, Türkiye Gümrük Müsteşarlığı ile Kosova Gümrük idaresi arasındaki, ”Gümrük Alanında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması”nın imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kosova arasında ticari ve ülkeler arası çıkarların da dışında çok derin kültürel bağların bulunduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinden 1 gün sonra 18 Şubat 2008 tarihinde Kosova devletini tanıdığını anımsatan Yazıcı, yüzyıllara dayanan tarihi, kültürel bağların bağımsızlık sürecinde ve sonrasında da güçlenerek devam ettiğini kaydetti.

Dünyada bugün yaşanan gelişmelerin özellikle Balkanlar’da daha yakın bir işbirliği ve dayanışmayı gerektirdiğini anlatan Yazıcı, ticari faaliyetlerin artırılması ve istikrarının korunması için en önemli görevlerden birinin gümrük idaresi yöneticilerine düştüğünü ifade etti.

Gümrük suçlarının oldukça çeşitlenmesi ve sayılarının artmasının, gümrük idarelerinin tek başlarına bu suçları önleme imkanını neredeyse tamamen ortadan kaldırdığını belirten Yazıcı, şöyle konuştu:

”Nitekim gümrük ihlallerinin büyük bir bölümünün, son derece etkili bir şekilde teknolojinin tüm imkanlarını kullanan uluslararası organize suç örgütleri tarafından gerçekleştirildiği göz önüne alındığında, bu ihlallerin önlenebilmesi için gümrük idareleri arasında işbirliği ve yardımlaşmaya ilişkin yasal altyapının kurulmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Burada imzalayacağımız anlaşma sadece gümrük alanında işbirliğinin hukuki zeminini hazırlamakla kalmayacak, ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu işbirliğinin önemli parçalarından biri olacaktır.”

Bakan Yazıcı, söz konusu anlaşma ile iki ülke gümrük idareleri arasında yasa dışı ticaretin önlenmesi, kaçakçılığın engellenmesine ilişkin bilgi ve belgelerin değişimi, nitelikli gümrük personeli yetiştirilmesi amacıyla eğitim programları düzenlenmesi ve teknik yardım sağlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kosova Ekonomi ve Maliye Bakanı Ahmet Shala da anlaşmanın imzalanmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Türkiye’nin Kosova’ya her zaman siyasi, askeri ve ekonomik destek verdiğini anlatan Shala, Kosova halkının Türkiye’ye bu konuda minnettar olduğunu söyledi.

Shala, imzalayacakları gümrük alanında işbirliği anlaşmasıyla kaçakçılığın önüne geçmeyi amaçladıklarını belirtti.

İki ülke arasında işbirliğini artıran başka anlaşmalar da imzalamak istediklerini belirten Kosovalı Bakan, Devlet Bakanı Yazıcı’yı Kosova’ya davet etti.

Konuşmaların ardından Devlet Bakanı Yazıcı ile Kosova Ekonomi ve Maliye Bakanı Ahmet Shala, gümrük alanında işbirliği anlaşmasını imzaladılar.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.