DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21092040.69998%
İzmir
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkmen Liderden Turizmcilere Çağrı

ABONE OL
07/09/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

trkmenliderTürkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın Hazar Denizi Kıyısındaki Avaza Bölgesinde 1,5 Milyar Dolarlık Turizm Yatırım Yapılacağını Belirterek Türk Turizmcilerini de Bu Yatırımlardan Yararlanmaya Davet Etti.

 

 

 

 

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesinde 1,5 milyar dolarlık turizm yatırım yapılacağını belirterek Türk turizmcilerini de bu yatırımlardan yararlanmaya davet etti. Devletin turizm alanına programlı destek verdiğini belirten Türkmen lider, Avaza’da milli turizm sahası kurulmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, Bulgaristan seyahati dönüşünde Antalya’ya uğrayarak turizmcilerle bir araya geldi. Belek’teki Rixos Premium Hotel’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı bilgilendirme toplantısında, turizmciler, Türkmen lidere Türkiye’nin bu alandaki başarılarını anlattı.
CUMHURBAŞKANI GÜL:AVAZA, Antalya OLMA YOLUNDA
Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan’da büyük kalkınma hamlelerinin yapıldığı yeni bir dönemin başladığını söyledi. Türkmenistan’ın turizm bölgesi yapmak istediği Avaza bölgesini geçen yıl gidip gördüğünü belirten Gül, “Hazar’ın kıyısında iklimi güzel, tertemiz bir bölge. O bölgeyi sayın Cumhurbaşkanı büyük bir turizm bölgesi yapma düşüncesinde. Nasıl 20 sene önce biz Antalya’yı bugün şekliyle yapalım diye düşündüysek sayın cumhurbaşkanının vizyonu belki daha kısa süre sonra 5-10 sene sonra Antalya’dan daha güzel bir turizm bölgesi yapmayı arzu ediyorlar.” dedi. Gül, geçen yıl Avaza’da görüştüğü Berdimuhammedov’u Antalya’ya davet ederek Türk turizmcilerinin başarısını yerinde görmesini ve dinlemesini önerdiğini belirtti. Gül, elbirliği içerisinde Türkmenistan’ın Avaza bölgesinin en kısa süre içerisinde dünyanın en güzel turizm bölgelerinden birisi olmasını temenni ettiğini de ifade etti.
TÜRKLERDEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov da, yaptığı konuşmada, “Turizm alanında Türk kardeşlerimizden öğreneceğimiz çok şeyler var. Bunu bu günde gördük.” dedi. Türkmenistan’ın turizmin gelişmesi için Hazar Denizi kıyısındaki Avaza’da Mili Turizm Sahası kurmaya büyük önem verdiklerini vurgulayan Berdimuhammedov, bu bölgede yapılacak yatırımlar için Türk şirketlerinin önerilerini sunduğunu, bazıların ise somut projeler yürüttüğünü kaydetti.
Avaza’nın Türkmenistan’da kurulan ilk uluslararası seviyedeki turizm ve dinlenme bölgesi olacağını aktaran Türkmen lider, şöyle devam etti: “Burada yatırım yapan yerli ve yabancı şirketler için vergi ve gümrük kolaylığı getirildi. Burada uygulanan projelerin değeri 1,5 milyar doları aşıyor. Türk müteşebbislerinin de katılımıyla 15 Haziran’da ilk aşamasının açılışını düzenledik. Burada yapılan yeni otellerde hizmetlerin tüm çeşitleri mevcuttur. Ekim ayının başında da Avaza’nın ikinci aşamasının hizmete açacağız. Bu kapsamında dünya standartlarına uygun birkaç otel hizmete açılacak. Gelecekte su parkları, spor tesisiler, beslenme ve ticaret merkezlerinin yapımına öncelik verilecek. Bunun dışında Avaza’da uzunluğu 7 kilometreyi bulan gemi seferlerinin de yapılabileceği suni bir nehir inşa edilecek.”
Berdimuhammedov, Türkmenistan’ın tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğunu belirterek tarihi eserlerin ülke turizmi açısından büyük önem taşıdığını bildirdi. Türk işadamları ve şirketleriyle turizm alanında işbirliği yapmaya ve geliştirmeye her zaman hazır olduklarını dile getiren konuk devlet başkanı, “Türkmenistan’da ekolojik turizmin geliştirilmesi için de büyük imkanlar var. Özellikle Termal turizmde de önemli imkânları var. Bütün bunlardan yararlanmak için Türk kardeşlerimizi davet ediyorum.” diye konuştu.
TÜRKİYE İLE 97 İKİLİ ANLAŞMA İMZALADIK
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, ülkesinin makro ekonomik durumuyla ilgili de bilgi verdi. Türkiye ile Türkmenistan arasında 97 tane ikili anlaşma imzalandığını hatırlatan Berdimuhammedov, bu sayının artacağına inandığını belirtti. Türk işadamları ve şirketlerinin Türkmenistan’ın yeni kalkınma dönemine önemli katkı sağladığını dile getiren Türkmen lider, şöyle konuştu: “Türk işadamların da iştirakiyle Türkmenistan’da çeşitli projeler uygulanıyor. Yapılan binalar ve çeşitli sanayi tesisleri sadece Türkmenistan için değil tüm bölge için önem teşkil etmektedir. Yeni yatırımlarda Türk şirketlerin sundukları projeler daime rağbet görmekte. Aşkabat şehrinde ve Türkmenistan’ın diğer bölgelerinde Türk şirketlerinin iştirakiyle yapılan konut binaları ve sanayi tesisleri, bu gün Türkmen halkına hizmet veriyor ve iki ülke arasındaki dostluğu pekiştiriyor. Bu nedenle Türkmenistan’da iş yapan Türk şirketlerine şükranlarımı belirtmek istiyorum.”
Türkmenistan’da ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımlarının cazip olduğunu aktaran Berdimuhammedov, doğal kaynakların özellikle de enerji kaynaklarının dünyanın iş çevrelerinin dikkatini çektiğini ifade etti.
TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR TİCARİ ORTAĞIMIZ
Türkmenistan ekonomisinin istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu, kalkınma planlarının uzun vadeli programlar dahilinde uygulandığı kaydeden konuk devlet başkanı, “Özellikle, enerji, inşaat, ulaştırma, tarım, ticaret ve haberleşme alanlarına devlet ciddi yatırım yapıyor. Türkmenistan dünyanın 90’dan fazla ülkesiyle ticari ilişkisi var. Bunların arasında Türkiye önemli yer teşkil etmekte. Bu senenin ilk yarısında Türkmenistan’ın dış ticaret hacmi yüzde 22 artmış ihracat ithalattan 1,7 kat fazla olmuştur. Yatırımların miktarı son 3 senedir daha da artmakta. 2005-2008 yıllarında 16,9 milyar dolara ulaşması, Türkmenistan’da yüksek ekonomik kalkınma sağladığını göstermektedir.” bilgilerini verdi.
Türkmen lider, ülke ekonomisinin temelini yakıt ve enerji oluşturduğunu belirterek bu alanda yapılan çalışmaları da şöyle anlattı: “Bu alandaki büyük imkânları harekete geçirmek amacıyla 13 Nisan 2009 yılında özel bir kararname çıkararak enerji diplomasisiyle ilgili bir çalışma grubu kurduk. Ayrıca Türkmenistan-Çin doğalgaz boru hattının inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu tesis bu sene sonunda hizmete açılacak. İmzalanan ikili anlaşma ile Türkmenistan Çin’e 30 sene boyunca yılda 40 milyar metreküp doğal gaz verecek.”

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.