DOLAR 32,8477 -0.02%
EURO 35,6983 0.02%
ALTIN 2.563,610,74
BITCOIN 2183519-0.63187%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

163 okunma

Yalçınbayır : “Anayasa değişikliği gündemin üstünü örtüyor “

ABONE OL
03/05/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yancinbayirAnayasanın yapım sürecinin anayasanın kendisinden daha önemli olduğunu dile getiren Ertuğrul Yalçınbayır, “Şimdiki değişikliklerde tıpkı 82 Anayasası’nın kabulünün ardından tartışılmaya başlandığı gibi tartışılacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Almira Otel’de gerçekleştirilen sinerji toplantısının açılış konuşmasını yapan RUMELİSİAD Başkanı Vehbi Varlık, iş adamlarının en önemli görevinin işsizliğin azaltılması olduğuna değinerek, “İş adamları olarak hükümetimizle birlikte işsizliğin ortadan kaldırılması konusunda birinci derecede sorumluluk sahibiyiz. İşlerimizi geliştirerek, kriz sırasında çıkarttığımız çalışanlarımızı tekrar işe almadan bizlere rahat yok. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde beraberce yürüdüğümüz çalışanlarımıza bu bizim sözümüz olsun” dedi.

VEHBİ VARLIK: “SEÇİM ÖNCESİ EKRANLARDA KARAGÖZ-HACİVAT OYUNU BAŞLADI”

Yaklaşan seçimlerin toparlanmaya başlayan ekonomiyi sekteye uğratmasından endişe ettiklerini belirten Varlık, “Yaklaşan seçimler öncesi nefes almaya başlayan ekonomi umarım zarar görmez. Seçim arifesinde ekranlarda o bildiğimiz Karagöz-Hacivat oyunu dönmeye başladı. Umarım Bu gölge oyunu ülkemize enerji kaybettirmez” dedi.

TÜRK ANAYASA TARİHİ

1808 yılından bu yana 5 tane değişik anayasa ile idare edildiğimizi belirten Yalçınbayır, bunlara bakıldığında Osmanlı dönemindeki anayasaların cumhuriyetin zeminini hazırladığını 1921 Anayasası’nın kurucu, 1924 Anayasası’nın en uzun süre yürürlükte kalan anayasa olduğunu kaydetti. 1961 Anayasası’nın yapılmış en yi anayasa olmasına rağmen halkın genel kabulünü görmediği için değiştirilmek zorunda kaldığını anımsatan Yalçınbayır, “1982 Anayasası da devleti ön planda tutan kişi hak ve özgürlüklerini geri planda tutan bir yapıda tasarlandı. Bunun doğal bir sonucu olarak da yürürlüğe girmesinden itibaren tartışmalara ve değiştirilme teşebbüslerine neden oldu” şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliği süreçlerinin de en az anayasa kadar önemli olduğuna dikkati çeken Yalçınbayır, “1982 Anayasası’nın en köklü değişikliklerinin olduğu 1999 ve 2001 değişiklik paketlerinde de büyük bir işlevsellik yakalayan ve teamül haline gelen ‘Anayasa Uyum Komisyon’larının şimdiki değişiklik sürecinde kullanılmaması anayasa yapma ruhuna ters. Kanunların yapılması sırasında kişi hak ve özgürlükleri, azlık hakları, basın özgürlüğü gibi konuların önem kazandığı günümüzde kamu kuruluşları ve STK’ların ve kamuoyunun görüşlerinin alınması çok önemli” diye konuştu.

Değişiklik için 367 gerekli

Hükümetin hazırladığı anayasa taslağını mecliste kabul ettirebilmesi için 367 milletvekilinin evet oyuna ihtiyacı olduğunu söyleyen Yalçınbayır konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Şu an görünen tabloya göre 336 oyları var. Ancak 367 evet oyu bulmaları gerekiyor. Bana göre BDP anayasa değişikliğinde AK Parti’ye destek verecektir. Çünkü yeni tasarıda parti kapatmalar zorlaşıyor. BDP’nin de en çok destekleyeceği madde bu olacaktır. Eğer anayasa değişikliği için 330 oyun altına düşülürse, AK Parti bir daha anayasa değişikliği teklifini meclis gündemine getirmeyecektir.”

Toplantıda ayrına RUMELİSİAD Yüksek İstişare ve Danışma Kurulu Başkanı Dr. Konuralp Başol ‘bursa rumeliplatformu.com’ adıyla yayına başlayan internet sitesi hakkında konuklara bilgi verdi.

Sinerji toplantısı sonunda RUMELİSAD Başkanı Vehbi Varlık, Ertuğrul Yalçınbayır’a plaket vererek teşekkür etti. Gecede ayrıca RUMELİSİAD üyesi Hilmi Hesapçı’ya üyelik rozeti Bursaspor Divan Başkanı Kadir Şankaya tarafından takıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.