DOLAR 32,8400 -0.04%
EURO 35,6658 -0.07%
ALTIN 2.558,710,55
BITCOIN 2173036-0.59138%
İzmir
34°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

116 okunma

Yeni Yıla ümitlerle başlıyoruz.

ABONE OL
03/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir yılı daha iyisi ve kötüsüyle geride bıraktık. Bu vesileyle “Balkan günlüğü” gazetesi okurlarının ve tüm İslam âleminin yeni yılını kutlarken, sağlık ve barış dolu bir yıl diliyorum. Okurlarımıza sürekli olarak olumsuz gelişmeleri yansıtmak istemiyorum; ancak yeni yılın ilk günlerinde düşüncelerimizde de evrim geçirmemiz gerektiğine inanıyorum. Güçlü olanlar, kendisini kabul ettirmek istediği sürece insanoğlunun barıştan uzak yaşayacağı aşikardır. Hele Bulgaristan gibi birkaç azınlığa sahip ülke, 2010 yılına girdiğimiz bugünlerde, bile bile ayrımcılık yapmaya devam eder ve azınlıklara güven vermezse, huzura nasıl erişilecek. Yeni yıla girdiğimiz ikinci gün, Bulgaristan’ın “SKAT” televizyon kanalı “Geriye Dönüş” belgeselini yayınladı. İzleyicilerine 1989 yılı zorunlu göç sırasında geriye dönen Türkleri yanlı ve yanlış anlatımıyla ele aldı. Ne yazık ki SKAT televizyon kanalı neredeyse yirmi dört saat Türk düşmanlığını körükleyen yayınlarına devam ediyor. Bulgaristan’a faydalı olmak için bu kesimin yeni yılda kin ve nefret duyguları yerine, barış ve huzur için daha çok vakit ayırmasını temenni ediyorum.

Bulgaristan geçen yılda geride neler bıraktı ve yeni yıla hangi ümitlerle girdi? Hangi olaylar geride kalan yıla damgasını vurdu?  Şüphesiz geçen yıl gerçekleşen en önemli gelişmeler, AB Parlamento ve yerel Parlamento seçimleri oldu. Yerel Parlamento seçimlerinde üçlü koalisyon hükümet partilerinden birisi parlamentoya giremeyerek dışarıda kaldı; diğer parti ise beklentilerin çok altında milletvekili kazanarak Parlamentoda kaldı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise oylarını beklentilerin üstünde arttırmak suretiyle, ülkede en güçlü ve kalıcı siyasi partilerden birisi olduğunu bir kez daha kanıtladı. HÖH’ün ülkenin idaresine aday olmakta emin adımlarla ilerlediğini gözlemliyoruz. Bu gelişmeler yaşanırken, aşırı milliyetçi kesimin tutarsız konuşmalarından ve hareketlerinden de uykularının kaçtığını görüyoruz.

AB tarafından 2009 yılında Bulgaristan’a ayrılan ödenekler, proje yetersizliğinden dolayı ne yazık ki geriye döndü. Yatırımların yetersizsizliği ülke çapında çok daha az iş olanağına neden oldu. Yeni kurulan azınlık Hükümetiyle birlikte, memurlar ve işçiler, yıllar sonra ilk defa on üçüncü maaşlarını alamazken, sadece emekliler yirmi beş leva primlerine kavuştular. Yunanistan da yaşananlar gibi, Bulgaristan da ekonomi alanında yeterince önlem almaz ise kriz kaçınılmaz bir şekilde ülkeyi etkisi altına alacak gibi görünüyor.

Bulgaristan’da 2009 yılının son aylarında yaşanan gelişmelerden birisi de azınlıklardan bazılarının kendilerini daha iyi ifade edilmek ve haklarını siyasal alanda savunmak adına yeni partiler kurmasıydı. Bu çalışmalar, Bulgaristan’da küçük çapta huzursuzluk yarattıysa da azınlıklar, var olduklarını kanıtlamaya çalıştılar. Anayasal haklar içerisinde dikkate alınmamaları durumunda, kendilerini ifade etmeleri için yasal yollardan haklarını aramalarının kaçınılmaz olduğu hususu ülke yöneticilerine bir şekilde ifade edilmek istendi.

En son yaşanan üzücü gelişme ise, İsviçre’de minarelere inşaat yasağı getiren referandumdan esinlenerek, aşırı milliyetçi “ATAKA” partisinin Lideri Volen Siderov’un resmi devlet kanalı BNT’de yaklaşık on dakika süren Türkçe haberleri referandum ile kaldırılması yönündeki teklifi oldu. Başbakan Boyko Borisov’un referandum teklifini değerlendireceğini açıklaması sadece ülkede yaşayan Türkleri değil, AB ve neredeyse dünya ülkelerini ayağı kaldırdı. Ancak beklenen olmadı ve milliyetçi kesim her seferinde olduğu gibi yine duvara tosladı. Başbakan Boyko Borisov referandumun yanlış olduğunu kabul etti. Böylece referandum gafı ve Bulgar milliyetçilerinin “yardımlarıyla” bir kez daha Bulgaristan’da Türklerin varlığı kabul edilmiş oldu.

Geçmiş yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerin tekrarlanmaması, aşırı milliyetçi kesimin ülkeyi huzursuzluğa sürükleyen gereksiz ayrıntılardan kaçınması umutlarıyla, birlik ve beraberlik üzerine Bulgaristan’ın kalkınması için Bulgaristan halkı ve soydaşlarımıza yeni ümitlerle huzurlu ve mutlu bir yıl diliyorum.

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.