Yerel ara seçimleri

19 2024 - 11:54
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Yerel ara seçimleri

(Last Updated On: 22/06/2010)

Bulgaristan’ın Gabrovo şehrinde 19 Haziran 2010 günü yerel ara seçimler gerçekleşti. GERB, BSP, Mavi Koalisyon, RZS, ATAKA ve NDSV partileri adaylarının katıldığı seçimlere iştirak oranı son derece düşüktü. Katılım sayısının düşük olması nedeniyle seçim balotaja gitme beklentileri içine girdi. GERB ise oyların yüzde 75’nin sayılması sonrasında zaferini ilan etti.  Gabrovo Yerel Seçim Kurulu, GERB adayı Nikolay Sirakov’u yeni Belediye Başkanı olarak ilan etti. Gabrovo yerel seçimlerinde 65 bin vatandaşın oy kullanma hakkı bulunmasına karşın, oy kullananların sayısı 17 bin 15’de sınırlı kaldı. Böylelikle katılım oranı yüzde 25,5 olarak gerçekleşmiş oldu. RZS partisinin lideri Yane Yanev, seçimin balotaja gitmesini istedi. Gerekçe olarak ise seçim protokollerinde yolsuzluk yapıldığı ve 3 bin 863 oyun netleşmediği hususlarıydı.

ULUSAL ÇAPTA ÖNEME SAHİP

Gabrovo’da gerçekleşen yerel ara seçimi aslında ulusal çapta öneme sahip. Ara seçim, aslında ülkenin siyasi barometresi olarak görülüyor ve GERB bir anlamda güven tazelemiş gibi görünüyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gabrova İl Başkanlığı ise seçimler öncesi GERB adayını destekleyeceğini kamuoyu ile paylaşmıştı. Her ne kadar inkâr edilse de, Gabrovo Belediye Başkanlığı ara seçimlerinde HÖH’ün bir kez daha ülke siyasetinde balans görevini aldığı açık olarak görülüyor. Doğruluğuna inanılan yerde HÖH yetkilileri, diğer partileri ve seçmen kitlesini yönlendirme hususunda politik oyunların dışına çıkıyor ve ülkenin menfaati doğrultusunda kararların atılmasına vesile oluyor.  Ne diyelim aynı özveri ve duyarlılığın Türkiye’deki siyasi partilerden de gösterilmesini bekliyoruz.

 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.