DOLAR 32,2015 0.06%
EURO 34,9696 0.29%
ALTIN 2.446,71-0,59
BITCOIN 2233940-0.59955%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Yugoslavya gibi oluruz

ABONE OL
31/08/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

denizbaykalCHP lideri Deniz Baykal, Kürt açılımı için hükümete, “Bu sürecin sonunda Irak’ta, Yugoslavya’da ne çıktıysa Türkiye’de de o çıkar” uyarısında bulundu.

 

 

 

 

 

Rotası belli olmayan gemiye binmeyeceklerini söyleyen Baykal başlatılan süreç, Türkiye’yi olumsuz etkilemeye başladı; gerilim kendisini gösteriyor. Bu gerilimin Başbakanı, Cumhurbaşkanını, Milli Güvenlik Kurulu’nu da kapsamı içine aldığını üzüntüyle görüyorum. Bunların hepsi Türkiye’de artık gerilimin tarafı haline dönüşmeye başlamışlardır. Toplumda da ciddi sorular sorulmaya başlamıştır. ‘Bu çalışmaların sonunda etnik ayrışmanın, bölünmenin gündeme gelip gelmeyeceği kaygısı’ Türkiye’nin her yerindeki insanlarda ortaya çıkıyor. Bölünme kaygısı toplumsallaşıyor.

Sürecin sonunda çatışma çıkar

Üniter devlet sözü, milli kimliğin bölünmesi düşüncesini kamufle etmek için kullanılamaz. Devlet üniter, ama millet parçalanmış, millet etnik kimlikler millileştirilerek, siyasallaştırılarak dağıtılmış… Öyle bir şey olamaz. Türkiye gerçekten tarihi bir dönüm noktasındadır. Nitekim İmralı’dan yapılan açıklamalar, ‘Yapmakta olduğumuz iş Atatürk’ün devlet kurmasına eşit değerde bir iştir’ denilmektedir. Evet, gerçekten öyledir. Eğer bu düşünceler hayata geçirilir, Türkiye milleti çözülmek istenir ve bu konuda adımlar atılırsa bu, Türkiye Cumhuriyeti anlayışının artık sonuna gelinmiş olduğu ortaya konulacaktır. Bu ayrışmanın sonunda güzellik, kardeşlik, barış, demokrasi, insan hakları çıkar diye düşünenler vahim bir yanılgı içindedirler. Bu sürecin sonunda çatışma, gerginlik çıkar. Irak’ta, Yugoslavya’da ne çıktıysa Türkiye’de de o çıkar.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.