DOLAR 32,2063 0.06%
EURO 34,9627 0.29%
ALTIN 2.448,31-0,53
BITCOIN 2237211-0.47086%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan AB’den yasal yaptırım görebilir

ABONE OL
16/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yunan-abAB, Yunanistan hakkında bütçe açığı ve borcu hakkında güvenilmez istatistikler sağladığı için ihlal işlemleri başlatma konusunda diretiyor.

AB istatistik dairesi Eurostat, Yunanistan’ın geçen yıl bütçe açığını GSYİH’nın %3,7’sinden %12,5’ine revize etmesini eleştirdi. [AFP]

AB içinden bir kaynak basına yansıyan 13 Ocak Çarşamba tarihli sözlerinde, Avrupa Komisyonu’nun (AK) büyük olasılıkla Yunanistan hakkında iç borcu ve bütçe açığı hakkında güvenilmez bilgiler sağladığı için yasal tedbirler alacağını söyledi.

Adı açıklanmayan yetkili, “Büyük olasılıkla yeni bir ihlal işlemi yapılacak, çünkü zamanında ve güvenilir istatistikler sağlamak AB yasaları kapsamında bir yükümlülüktür ama onlar bu yükümlülüğü yerine getiremedi,” dedi.

Açıklamada AK’nin yetkililerin önceki oranlarda yaygın oranda açık ve borç verilerini yanlış bildirmeleri üzerine Yunanistan aleyhinde 2004 yılında başlattığı işlemlere bariz bir gönderme yapılıyordu.

AB tarafından hazırlanan bir raporda, Yunanistan Ulusal İstatistik Teşkilatı (NSSG) başkanının geçen yıl sunulan rakamlar üzerinde siyasi müdahale olduğu şeklinde AB’ye sürekli sunduğu eleştirilere de dikkat çekildi.

Atina aleyhinde yeni yasal işlem yapılma tehdidi, AK’nin Pazartesi günü yayınladığı ve Yunan hükümetinin açık ve borç istatistiklerini konu alan acı bir rapor sonrasında geldi. Bu belgede ülke, ulusal muhasebe prosedürlerinde “ağır usulsüzlükler” bulunmakla eleştirildi.

Rapora göre, 2009’un 2 ve 21 Ekim tarihlerinde Yunanistan’ın daha önceki muhafazakâr hükümeti ve sonraki Sosyalist hükümet, AB’ye ülkenin 2005-2008 arası döneme ait aşırı bütçe açığıyla ilgili çok farklı bildirimlerin yanı sıra 2009 yılı için çelişkili tahminler sundular.

Görevdeki PASOK hükümeti tarafından geçen yılın 21 Ekim tarihinde sunulan raporda, hükümetin 2008 yılı için bütçe açığı Nisan ayında bildirilen ve AB ofisi Eurostat tarafından onaylanan GSYİH’nın %5’inden %7,7’sine revize edildi.

2009 yılı için yine Nisan ayında tahmin edilen GSYİH’nın %3,7’si oranı, avro bölgesindeki ülkelere izin verilen %3 tavanının çok üzerinde bir seviyeye, GSYİH’nın %12,5’ine revize edildi. Raporda, “Tahmini geçmiş hükümet açık oranlarında bu büyüklükte yapılan revizyonlar diğer AB üye ülkelerinde son derece seyrek olmasına karşın, Yunanistan’da defalarca yaşanmıştır,” ifadesi yer alıyor.

“Bu en son revizyonlar Yunan mali istatistiklerinin kalitesizliğinin bir göstergesidir ve Yunanistan’da mali istatistiklerin derlenmesinde kaydedilen ilerleme ve Yunan mali verilerinin 2004 yılından beri Eurostat tarafından yoğun şekilde incelenmesinin Yunan mali verilerinin kalitesini diğer AB üye ülkeleri tarafından ulaşılan seviyeye getirmeye yetmediğini göstermektedir.” AK ayrıca, Eurostat Ekim ayında sunulan rakamları henüz onaylamadığı için başka sorunlar çıkma potansiyeli konusunda da uyardı.

“Sosyal güvenlik fonları, hastanelerin birikmiş borçları ve hükümetle kamu kuruluşları arasındaki işlemler gibi bazı önemli alanlarda hala önemli sayıda cevaplanmamış soru ve çözüm bekleyen sorun bulunuyor.” ifadesinin yer aldığı rapor şöyle devam ediyor: “Bu soruların yanıtlanması gerekecek ve Yunan hükümetinin bunun başta 2008 ve büyük olasılıkla daha önceki yıllara ilişkin açık ve borç verilerinde başka revizyonlar da yapmasına yol açacağı dışlanamaz.”

Yunanistan’ın şu anda GSYİH’nın %113’ü seviyesinde seyreden ve büyümesi beklenen borcu, 16 ülkeden oluşan avro bölgesi üyeleri için belirlenen %60’lık sınırın şimdiden iki katına ulaşmış durumda.

Bazı analistler Yunanistan’ın mali sorunlarının avro para birimini kullanan 16 ülkelik grubun istikrarını tehdit edebileceği konusunda endişeli.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.