DOLAR 32,2352 0.15%
EURO 34,9634 0.31%
ALTIN 2.425,480,66
BITCOIN 2163671-1.26765%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan’a Koşullu Destek

ABONE OL
16/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yunan-krizEuro Ülkeleri, İflasın Eşiğine Gelen Yunanistan’ı Yalnız Bırakmama Konusunda Anlaştı.

Euro ülkeleri, iflasın eşiğine gelen Yunanistan’ı yalnız bırakmama konusunda anlaştı. Ancak mali önlemler, Yunanistan’ın kendi başına krizin üstesinden gelememesi durumunda devreye sokulacak.

Gırtlağına kadar borç içinde olan Yunanistan’ı kurtarma sürecinde ilk adım atıldı. Avrupa Birliği Komisyonu’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Brüksel’deki toplantı sonrasında, “Avrupa Birliği Ekonomi ve Maliye Bakanları, Yunanistan’ın mali durumu hakkında Komisyon tarafından yapılan değerlendirmeyi onayladı” açıklamasını yaptı.

 

 

Rehn, “Kapsamlı ve cesur önlemler sayesinde Yunanistan, bütçesindeki açığı bu yıl içerisinde yüzde dörde indirme hedefine ulaşma yoluna girmiştir” diye konuştu.

Juncker: “Hazırlıklıyız”

Siyasi gözlemciler ise şu an Yunanistan’ın yüzde 13 civarında olan bütçe açığını yüzde 3’lere kadar düşürebilmesinin garanti olmadığını belirtiyorlar. Euro Bölgesi Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın aldığı tüm önlemlere rağmen borçlarını ödeyemeyecek duruma düşmesi durumunda devreye girebileceklerini, buna hazırlıklı olduklarını vurguladı.

Juncker şunları kaydetti: “Eğer gerçekten gerekli olacak olursa, -ki biz böyle bir şey beklemiyoruz- Komisyon’un denetimi altında ve işbirliği içinde ikili yardımlar yapmaya başlayabiliriz. Eğer böyle bir mekanizma oluşturacak olursak, bu mekanizmayı kullanacağımızı da sanmıyoruz, çünkü Yunanistan’ın iyileştirme önlemleri bizim açımızdan inandırıcıdır ve finans piyasalarının da ikna olacağından yola çıkıyoruz.”

Avrupa Birliği’nin Yunanistan’a yönelik olası yardımı konusunda nihai karar AB devlet ve hükümet başkanlarının. Avrupa Birliği Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısına katılan tüm yetkililer, Yunanistan’a destek konusundaki “Şu an hangi karar aşamasında bulunuluyor ve somut olarak ne gibi yardımlar öngörülüyor?” sorusuna özenle ve kelimeleri seçerek yanıt vermeye gayret gösterdiler. Şimdiden belirgin olan tek şey, bir yandan Yunanistan’ın tasarruf yapması için baskılar sürdürülürken, aynı zamanda piyasaların da sakinleştirilmesinin gündemde olması.

Almanya ile Fransa karşı karşıya geldi

Öte yandan Avrupa Birliği’nin iki büyük gücü Almanya ile Fransa arasında ekonomi ve ticaret politikaları konusunda anlaşmazlık baş göstermiş durumda. Fransa Maliye Bakanı Chiristine Legarde bir gazeteye verdiği demeçte, Almanya’da ücretlerin düşük seviyede tutulmasının ve yüksek, ticaret geliri fazlasının, çok fazla rekabet imkânı olmayan Avrupalı ortakların aleyhine işlediğini belirtmişti. Alman siyasetçileri ise durumun böyle olmadığını savunuyor.

Almanya Maliye Bakanlığı Müsteşarı Jörg Asmussen Brüksel’de yaptığı açıklamada diplomatik ifadeler kullanarak Fransa’yı eleştirdi. Asmussen, “Son yıllarda rekabet gücünü giderek kaybeden ülkeler, diğerlerinden daha fazla gayret göstermek durumundalar. Kaldı ki, Avrupa’nın rekabet yeteneğine katkıda bulunan ülkelere birtakım engellemeler çıkartmak, Avrupa’nın rekabet yeteneğini tamamen düşürmek anlamına gelir” dedi.

Öte yandan, AB ekonomi ve maliye bakanlarının ele alması beklenen bir diğer önemli konu, “hedge fonları” konusundaki düzenlemeler, AB Dönem Başkanı ispanya tarafından ileri bir tarihe erteledi. Aslında birliğe üye ülkelerin neredeyse tamamı, daha fazla düzenlemeden yana. Sadece ingilizler, finans merkezi Londra’nın bu uygulamadan olumsuz etkileneceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. ispanya, bu konuda mümkün olan en geniş uzlaşmayı sağlamak amacıyla görüşmelere biraz daha süre tanımış oldu.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.