Yunanistan’da çiftçiler eylemde!

17 Nisan 2024 - 05:34

Yunanistan’da çiftçiler eylemde!

Yunanistan’da çiftçiler eylemde!
Son Güncelleme :

19 Ocak 2010 - 22:00

190 okuma
(Last Updated On: 19/01/2010)

Yunanistan_citfcilerBütçe açığı ve borçlarla iflasın eşiğine gelen Yunanistan’da PASOK Hükümeti’nin tarım politikasına karşı çıkarak tarım ürünlerine daha fazla destek primi verilmesini talep eden çiftçiler protesto amacı ile eylem yapıyorlar. Çiftçi sendikaları üç gündür devam eden eylemlerine devam edeceklerini ilan ettiler.

Hükümetin politikaları sonucu tarımsal destek primleri geciktirilen çiftçiler, Yunanistan’ın kuzeyinde ve Mora Yarımadası’nda sınır yolları dâhil ülkede birçok yolu kapattılar. Tarımsal destek primlerinin bir an önce ödenmesini ve yüksek üretim maliyetlerinin düşürülmesini isteyen çiftçiler, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye sınır kapılarına giden yollar dâhil ülkenin pek çok işlek ve kilit noktasında protesto amacı ile traktör ve biçerdöverleri ile yol kapadılar. Protesto eylemlerini sürdüren çiftçiler Yunanistan ve Bulgaristan sınırını oluşturan kapılardan biri olan Ekshoi-İlinden sınır kapısını traktör ve biçerdöverlerle abluka altına alarak TIR ve yük araçlarının geçişini engellediler. Yine sınır kapıları ile birlikte Atina, Selanik, Eksohi ve Egnatia da dâhil olmak üzere pek çok noktada yollar kapatıldı.

 

ANA-MPA Haber Ajansı’nın geçtiği haberde Yunanistan’ın merkez ve kuzey bölgesinde eylemlerin devam ettiğini ifade ederek kuzeyde çiftçilerin traktörleri ile Egnatia(Şahin) Otoyolu’nda iki noktada yolu kapattıklarını bildirdi. Serez ve Kavala gerçekleştirilen yol kapatma eylemlerinin kuzeyde Türkiye sınırına giden yollar üzerinde de etkili olduğu bildirilen haberde günde Larisa ve Farsala’da trafiğin akışını engellemeksizin eylemlerin devam ettiği ifade ediliyor.

Çiftçilerin yol kapatma eylemlerini olay yerinde ziyaret eden Vatandaşları Koruma Bakanı Mihalis Krysohoidis üretim maliyetleri ile tüketici ile üretici arasında oluşan fiyat farkı konusunda çiftçilerle uzun bir konuşma gerçekleştirerek piyasayı ve tüketicinin yararına olacak önlemler alacakları sözünü verdi. Maliye Bakanı Yardımcısı Filipos Sahinidis ise ekonominin içinde bulunduğu zor koşullar nedeni ile daha fazla nakit yardım edemeyeceklerini açıkladı. Çiftçiler ise ödenmesi gereken yardımların kendi paraları olduğunu hatırlatarak medyada ifade edilen tarımsal destek primlerinin kendilerine ulaşmadığını belirttiler.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Yunanistan’ın ekonomik açıdan iflasın eşiğine sürüklendiği bir dönemde iktidar olan PASOK Hükümeti, alt gelir tabakasının mümkün olduğunca korunarak bu darboğazdan hep birlikte çıkacakları sözünü verdi. Tarımsal destek primleri olmaksızın üretim yapmaları neredeyse imkansız olan çiftçiler gerçekten zor durumdadır. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın büyük bir çoğunluğu geçimini tütün üretiminden sağlayan dar gelirli kesimi oluşturmaktadır. Tarımsal destek primlerinin ödenmesinde yaşanan gecikmeler dar gelirli kesimin yalnızca ekonomik varlığını değil sosyal bir varlık olarak yaşam sürdürmesini de tehdit etmektedir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.