DOLAR 32,2470 0.2%
EURO 34,9680 0.34%
ALTIN 2.424,770,63
BITCOIN 2174616-3.33749%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Yunanistan’da Ekonomik Felaket

ABONE OL
03/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yorgopapandreuYunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Aşırı Borçlanma Nedeniyle İflasın Eşiğine Gelen Ülkesine Diğer AB Ülkeleri ile Eşit Koşullarda Kredi Verilmemesi Durumunda Sonucun ‘Felaketten de Beter Olacağı’ Uyarısında Bulundu.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, aşırı borçlanma nedeniyle iflasın eşiğine gelen ülkesine diğer AB ülkeleri ile eşit koşullarda kredi verilmemesi durumunda sonucun ‘felaketten de beter olacağı’ uyarısında bulundu.

iflasın eşiğine gelen Yunanistan bir yanda borçlarını ödemeye çalışırken, bir yandan da uygun koşullarla taze kredi arayışında. Başbakan Yorgo Papandreu, ülkesinin diğer AB ülkeleriyle benzer koşullarda kredi alamaması durumunda sonucun ‘felaketten de beter’ olacağı uyarısında bulundu. Partisi Sosyalistler’in meclis grubunda konuşan Papandreu, planlanan tasarruf programının daha da sertleştirilmesi gerektiğini ve Yunan halkını acılı bir sürecin beklediğini belirterek, bunun millet olarak bir hayatta kalma savaşı olduğunu vurguladı.

 

 

Kemerler daha da sıkılıyor

Yunan hükümeti Çarşamba günü tasarruf programının daha da sertleştirilmesi kararını görüşecek. Hükümet sözcüsü Yorgo Petalotis, yeni tasarruf önlemleriyle mali piyasaları yatıştırmayı umduklarını, hükümet olarak yeni devlet tahvilleri ihraç etmeden önce, mali piyasaların yeni tasarruf önlemlerine ne tepki vereceğini beklemek istediklerini kaydetti. Maliye Bakanı Yorgo Papakonstantinu da AB’den yeni tasarruf önlemlerine en kısa süre içinde bir tepki beklediklerini açıkladı.

Yunanistan’ın Mayıs ayı sonuna kadar 20 milyar euroluk kredi borcu ödemesi yapması ve yeni borçlanmaya gitmesi gerekiyor.

Westerwelle: Boş çek yazmayız

AB, Yunan hükümetinin şimdiye kadar açıkladığı tasarruf planlarını yetersiz bulduğunu bildirmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle şu aşamada Yunanistan’a mali yardımlara karşı olduğunu belirtti:

“Yardımlarla ilgili tartışmalara girmeden önce Yunanistan’ın konsolidasyon politikalarında üzerine düşen ödevi eksiksiz yerine getirmesini bekliyoruz. Yunanlılar bizim boş çekler yazmadığımızı bilmek zorunda”

Yunan hükümetinin tasarruf önlemleri arasında emeklilik yaşının yükseltilmesi, memur maaş zamlarının kısılması, kamu sektöründe işe alımların durdurulması ve yakıt vergisinin artırılması da yer alıyor. Çarşamba günü açıklanması beklenen ek tasarruf önlemlerinin, ek vergi zamları ve kamu çalışanlarına ödenen tatil paralarının kesilmesi gibi önlemler içermesi bekleniyor. Yunanistan Başbakanı Papandreu Cuma günü de Almanya’ya giderek temaslarda bulunacak.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.