DOLAR 32,2307 0.13%
EURO 34,9531 0.28%
ALTIN 2.426,410,70
BITCOIN 2167514-1.00641%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Yunanistan’dan İzmir’e basın ziyareti

ABONE OL
10/04/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

basn-ziyaretiYunanistan’ın çeşitli basın kuruluşlarından gelen biri Çinli sekiz basın temsilcisi İzmir’i ziyaret etti.

İzmir Ticaret odası’nın davetlisi İzmir’e gelen Yunanistan’ın basın mensupları çeşitli ticari ve turizm konularında araştırmalar ve yazılar yazmak üzere İzmir’e geldiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunanistan’dan gelen basın mensupları İzmir ziyaretleri kapsamında İzmir Ticaret odasında yapılan toplantıya katıldılar. İzmir ticaret odası başkanı Ekrem Demirtaş’ın ev sahipliği yaptığı bu toplantıya Yunanlı gazetecilerin dışında Balkan Stratejik araştırmalar merkezi (BASAM) başkanı Rifat Sait, Sırbistan’ın İzmir fahri konsolosu ve İZTO meclis üyesi Metin Akdurak, İzmir’deki Yunanlı Turizmci Alex Baltazi, Ekonomi Muhabirleri derneği (EMD) başkanı Tolga Albay ve Sun Ekspres havayolları’nın yöneticileri katıldılar.

Toplantıda konuşma yapan İzmir Ticaret odası başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin kısa vadede 5 milyar dolara, uzun vadede 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, “Ticaretin yolu halkların dostluğundan geçer” dedi. Yunanistan’a giriş çıkışlar için Pasavan denilen 48 saat geçerli pasaport benzeri belgeyi öneren Demirtaş, Yunan adalarına Malezyalılar bile girerken Türkler yeşil pasaportla dahi giremiyor, buna çözüm bulmamız gerekiyor dedi.Türk olmayan ancak Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan sığınmacı göçmenler yüzünden Atina’nın Türkiye’ye böyle bir uygulama yaptığını ifade eden Demirtaş, buna Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çözüm yolu bulması gerektiğini söyledi.Barışı siyasetçiler değil turizm ve ticaretle bulabiliriz diyen Ekrem Demirtaş, Erdoğan ve Papandreu başbakan, ikisi de pratik insanlar, biz aramızdaki problemleri şimdi çözemezsek hiçbir zaman özemeyiz dedi.

Ekrem Demirtaş şöyle devam etti: Her iki tarafın da güzel bir ege mutfağı var. Biz ege mutfağını kurumsallaştırmaya çalışıyoruz. Ege mutfağını dünyaya tanıtacağız dedi. Türkiye ve Yunanistan Akdeniz’in en güzel iki ülkesi, bunun farkındayız dedi. İzmir’den Atina’ya başlayan uçak seferlerinin devam edeceğini söyleyen Ekrem Demirtaş, Türk Hava Yolları’nın (THY) sahip olduğu ancak kullanmadığı İzmir Atina uçuş frekanslarını da talep ettiklerini söyledi.

Yunanistan’ın İzmir başkonsolosundan vize almakta sorun yaşamıyoruz, bundan mutluyuz diyen Demirtaş ancak yine de vizeler, ticaret ve turizm de caydırıcı rol oynuyor dedi. Ekrem Demirtaş, turizmcileri teşvik edip karşılıklı turlar düzenlememiz lazım, dedi.

Toplantıya katılan Sırbistan fahri konsolosu ve İZTO meclis üyesi Metin Akdurak, Türkiye’nin kaçak sığınmacılar için gerekli önlemleri almaya çalıştığını söyleyerek, Yunanistan’ın bunu dikkate alarak vizeleri kaldırması gerektiğini ifade etti. Akdurak, İtalya’dan Yunanistan’a birçok kaçak sığınmacının girdiğini ama İtalya’ya herhangi bir vizenin olmadığını ima etti. Vizeler kalkarsa sadece Sakız adasına 100 bin Türk turist gelir iddiasında bulunan Metin Akdurak, Kruvazörlerle Atina’ya vizesiz girilebiliyor dedi.

Toplantıda söz alan Ekonomi muhabirleri derneği başkanı Tolga Albay, İngilizce olarak hazırladıkları Akdeniz gazetecileri birliği projesi hakkında bilgi verdi.

İzmir’e gelen Yunanlı gazetecilere İzmir Ticaret odası tarafından akşam İzmir konaklarında akşam yemeği verildi.

İzmir’e gelen Yunanistan ekibinde şu isimler bulunuyor: TV8 Atina temsilcisi Manol Kostidi, Atina haber ajansından Michael Psilos, Kathimerini Gazetesinden Ioanna Fotiadis, Apogevmatini Gazetesinden Aikaterini Basakali, Mega TV’den Andonia Zafeiri, Economic Outlook Dergisinden Markos Kantzios, ve Çin Halk Cumhuriyeti Haber Ajansı-Atina Temsilcisi  Lian Yeqian.

Öte yandan Yunanistan’dan gelen gazetecilerin soyadlarının Türk isimlerine benzemesi dikkat çekti. İçlerinde Basakali (Başak Ali) , Zafeiri (Zafer) ve Arabaci (Arabacı) olan gazeteciler yer aldı.

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.