DOLAR 32,2327 0.15%
EURO 34,9773 0.36%
ALTIN 2.423,920,60
BITCOIN 2168647-2.90001%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İzmirli iş adamları Sırbistan’dan eli dolu döndü

ABONE OL
01/03/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

zmirlii1■ Gıdadan mobilyaya, inşaattan kozmetiğe İzmirli güçlü markaların temsil edildiği Sırbistan iş gezisinde 120 Sırp meslektaşı ile görüşen iş adamları İzmir’e memnun döndü.

■ İzmir heyetine başkanlık yapan Vali Cahit Kıraç, savaş sırasında durma noktasına gelen iki ülke ticaretinde bu gezi ile yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

ESİDEF’in (Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu) koordinasyonu, İGİD (İzmir Genç İş Adamları Derneği) organizasyonuyla düzenlenen Sırbistan Ticaret Heyeti İzmir’e eli dolu döndü. Orkide’den Folkart Evleri’ne, Alfemo’dan İdil’e İzmirli firmaların gövde gösterisi yaptığı iş gezisinde önemli ticari bağlantılar yapıldı. İzmirli iş adamı heyetine başkanlık yapan İzmir Valisi Cahit Kıraç, durma noktasına gelen iki ülke ticaretinin İGİD-ESİDEF Sırbistan Ticaret Heyeti ile yeni bir döneme gireceğini ifade etti.

ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoğlu coğrafi yakınlığa rağmen İzmirli iş adamları için Sırbistan’ın yeni ve bakir pazar olduğunu vurguladı. İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu ise İzmirli KOBİ’lerin ucuz ve kaliteli ürünleri ile Sırbistan’da şansının yüksek olduğunu söyledi.

“İKİ ÜLKE TİCARET HACMİ 500 MİLYON DOLAR OLMALI”

Farklı sektörlerdeki iş adamlarından oluşan 30 kişilik İzmir heyeti Sırbistan temaslarına Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Süleyman Ugljanin’i makamında ziyaret ederek başladı. Türk iş adamı heyetini Belgrad’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Bakan Süleyman Ugljanin, iki ülke ticaret hacminin potansiyelin çok gerisinde olduğunu kaydederek ilk aşamada karşılıklı ticarette 500 milyon dolar rakamına ulaşılması gerektiğini vurguladı.

İZMİRLİ İŞ ADAMLARI 120 SIRP FİRMASI İLE GÖRÜŞTÜ

İzmirli iş adamlarının Sırp meslektaşları ile yaptığı ikili görüşmeler ise ciddi ticari bağlantılara sahne oldu. Farklı sektörlerden 120 firma temsilcisi ile görüşen İzmir heyeti, mobilya, gıda, kişisel hijyen ürünleri, tamamlayıcı tıp ürünleri, inşaat, kapı ve pencere aksesurarları ve elektrik malzemeleri sektörlerinde ikili anlaşmalar imzaladılar.

UCUZ VE KALİTELİ TÜRK ÜRÜNLERİNİN ŞANSI YÜKSEK

Sırbistan temaslarını değerlendiren ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, pahalı İtalyan ve ucuz Çin malları arasında seçeneksiz kalan Sırplar için ucuz ve kaliteli Türk ürünlerinin ciddi seçenek olduğunu olduğunu kaydetti. Başta sektörü mobilya olmak üzere bir çok sektörde işbirliği olanağı tespit ettiklerini ifade eden Ramazan Davulcuoğlu, Sırbistan’da kaldıkları süre boyunca komşu sıcaklığı hissettiklerini dile getirdi.

“SIRPLAR TÜRKLERİN DENEYİMİNDEN YARARLANMAK İSTİYOR”

Sırbistan yönetiminin, ülkeleri ile yapılacak yatırım ve ticarete büyük destekler verdiğini hatırlatan İGİD Başkanı Mehmet Timuroğlu ise Avrupa’nın lojistik merkezi konumundaki Sırbistan ile geçtiğimiz aylarda yapılan serbest ticaret anlaşması ile işbirliği için çok uygun bir konjonktürün doğduğunu belirtti. Mehmet Timuroğlu şu bilgileri verdi; “Sırbistan yönetimi, Türkiye’yi bölge gücü olarak görüyor ve işbirliğini artırmayı hedefliyor. Başta Devlet Bakanı olmak üzere görüştüğümüz yetkililerden, Sırbistan’a yatırım yapacak İzmirliler’e her türlü desteği verme sözü aldık. İkili iş görüşmelerinin ardından konuk olarak katıldığımız  IFT Belgrad Turizm  Fuarı’nda, bu alanda da işbirliği yapılabileceğini gördük.”

İGİD-ESİDEF Sırbistan İş Gezisine Katılan Bazı Firmalar ve Temsilcileri

Mehmet Timuroğlu           İGİD Yön. Krl Başkanı / Elif-İdik Kozmetik, Timsel Kimya

Ramazan Davulcuoğlu         ESİDEF Yön.Krl. Başkanı / Alfemo Mobilya

Ahmet Küçükbay                  Orkide Yağ Sanayi

Mesut Sancak                      Folkart Evleri

Mehmet Kanat                      Kanat Boya

Kosat Gürler                         Gürsüt, Gürmar Alışveriş Merkezleri

Fatih Alım                              Yuvam Bakliyat

Aydın Yüksel                         Windoform

Mustafa Yaşar                      Naturin

Alparslan Karasaban           Naturin

Refik Uzun                   Nurem İnşaat

Cenk Küçükakın                   Pirtaş Mermer San.

Murat Kılıç                             Örnek Mermer San.

Murat Özer                            Tuğrab Gıda

İlker Başgül                           Ege Uzman Gümrük Müşavirliği

Muammer Demircan            Demircan Mobilya

Fatih Önel                             Atasim Elektrik

Faruk Demirkol                    Kartalkaya Yapı Üretim

Recep Yurtseven                  Yurtseven Gıda

Ünal Özturgut                       CNGAZ Petrol Ürünleri

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.