DOLAR 32,2096 0.02%
EURO 35,0013 0.3%
ALTIN 2.453,36-0,32
BITCOIN 2234878-0.49337%
İzmir
23°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Zorunlu göçün 20. yılı anma etkinlikleri

ABONE OL
15/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

panel-274Bulgaristan’dan zorunlu göçün 20. yılı anma etkinlikleri kapsamında İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Rumeli Balkan Federasyonu tarafından organize edilen etkinlikler, Galatasaray Lisesi’nden Taksime yürüyüş ve Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Çok sayıda vatandaşımızın katıldığı etkinlikler kapsamında; Bağcılar Belediyesi tarafından organize edilen Fotoğraf Sergisi ve Zorunlu Göç Paneli de gerçekleştirildi.
Etkinliklerle ilgili bir basın açıklaması yapan Rumeli Balkan Federasyonu Başkanı Süheyl Çobanoğlu, 20 yıl sonra, bugün de Türklere karşı aşırı sağcı grupların artan saldırgan tavırlarıyla, ırkçı ve ayrılıkçı tutumlarının geçmişte yaşananlara benzer sonuçlar vermemesi için hatıraları tazelemek ve toplumu bilgilendirmek amacıyla burada bulunduklarını ifade ederek, Bulgaristan’da 20 yıl önce yaşanan olayın büyük bir trajedi olduğunu bir kez daha hatırlattı.

İzler hala silinmedi

Bulgaristan Türkleri’nin 1984-1989 yılları arasında, 20.nci yüzyılın en büyük insanlık trajedilerinden birini yaşandığını ifade eden Çobanoğlu, “ 2 milyona yakın Türk ve Müslüman’ın isimleri değiştirilmiş ve dilleri, örf ve adetleri yasaklanarak acımasız bir asimilasyon politikasının hedefi olmuştu. Mezar taşları kırılmış, arşiv kayıtları yakılmış , bir çoğu cezaevlerine gönderilmiş ve işkence edilmişti. 1989 yılına gelindiğinde Todor Jivkof yönetimi tarafından Bulgaristan’dan zorla göç ettirilen Türkler malını mülkünü ve her şeyini bırakarak Türkiye sınırına yığılmışlardı. İşte bugün yapılacak olan şey, bir daha böyle trajedilerin yaşanmamasını sağlamaktır” dedi.

Siyasi oyunlara alet etmeyin

Etkinlikler kapsamında Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi Binası’nda “ Zorunlu göç Fotoğraf Sergisi” ve Zorunlu Göç Paneli de gerçekleştirildi. Buradaki etkinliklerde ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili ve MHP İstanbul Milletvekili Dr. Meral Akşener, Bulgaristan Parlamentosu HÖH Milletvekili Av. Remzi Osman, İstanbul ve çevre illerden aydınlar ve federasyon üyeleri hazır bulundu.
Panelde söz verilen TBMM Başkan Vekili ve MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener de, yüzyıllardır Balkan Türkleri’nin o topraklarda Evlad-ı Fatihan’ın çocukları olarak yaşadıklarına işaret ederek, “ Bizler Balkan Türkleri bu topraklarda yüzlerce yıl hem örnek bir şekilde yaşadık, hem yaşattık. Bizler zorunlu göçlerin ne demek olduğunu çok iyi biliriz, dedemizden, ninemizden, anamızdan, babamızdan biliriz. Sonra Balkan Türkleri’ni hiç kimse kendi çirkin ve siyasi oyununa da alet etmesin” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.