AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Yunanistan’a üç ay süre tanıdı

19 Nisan 2024 - 11:00

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Yunanistan’a üç ay süre tanıdı

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Yunanistan’a üç ay süre tanıdı
Son Güncelleme :

17 Şubat 2010 - 22:00

179 okuma
(Last Updated On: 17/02/2010)

Council-of-eu16 Şubat 2010 tarihinde AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, Yunanistan’ın Ekonomik İstikrar ve Gelişme Paketi’nde aldığı önlemleri bütçe gerçekleşmelerine göre 3 ay sonra yeniden değerlendireceklerini ve gerek duyulur ise Komisyon’un önerisiyle Yunanistan’dan ek önlemler almasını isteyeceklerini açıkladılar.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi, Yunanistan’ın bütçe açığını 2010 yılında 4 puan düşüş ile yüzde 8,7’ye indirmek amacı ile alacağı önlemler için üç ay süre tanıdı. Yunanistan’ın ilk periyodik raporunu sunacağı 15 Mayıs 2010 tarihinden sonra ülkenin ekonomik durumu yeniden görüşülecek, ihtiyaç duyulması halinde ek önlemlere başvurulması talep edilecek. Bununla birlikte Yunanistan, 16 Mart 2010 tarihinde 2010 yılı için bütçe hedefi önlemlerinin uygulanması ile ilgili takvimi bir rapor ile sunacak.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi toplantısından Yunanistan için detaylı bir kurtarma planının açıklanmaması Yunanistan’da ve uluslar arası piyasalarda olumsuz bir etki yarattı. Ntvmsnbc’nin haberine göre Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinu işleri yoluna koymak için zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyerek Yunanistan’ın korkunç bir karmaşa içinde bulunduğunu ve Titanik’in rotasını değiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi toplantısında New York Times gazetesinin bütçe açığı yüzünden iflasın eşiğine gelen Yunanistan’ın Goldman Sachs’ın yardımıyla yıllardır borçlarını Avrupa Birliği’nden gizlediği yönündeki iddiası da görüşüldü. Yunanistan’ın avroya geçerken Avrupa’nın borç limitlerine takılmamak için Goldman Sachs ile çalışmaya başladığı belirtilen haberde, uygulanan bazı işlemlerle bütçedeki milyarlarca avroluk borçların Brüksel’in denetiminden kaçırıldığı yazıldı. Kasım 2009’da Goldman Sachs Başkanı Gary Cohn başkanlığında bir ekibin Yunanistan’ın sağlık sisteminden doğan borçların vadesini saklayacak bir finansal araç oluşturma teklifi yaptığını yazan New York Times, Yunanistan, Goldman Sachs’ın maskeleme teklifini kabul etmediğini iddia etti. AB Ekonomi ve Maliye Bakanları, New York Times gazetesinde yer alan iddiaların incelenmesi kararını aldı.

11 Şubat 2010 tarihinde Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları, Yunanistan ekonomisini görüşmek üzere Brüksel’de toplanmış, toplantının sonunda Avrupa Birliği liderleri Yunanistan’a mali yardımda bulunma kararı almıştı. Ancak toplantıda Yunanistan’a yapılacak yardımın ne şekilde yapılacağı açıklanmamıştı.

 

İlgili Haber http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/112905.pdf

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.