ABTTF Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik saldırıları AGİT’e rapor etti

15 Ağustos 2022 - 21:30

ABTTF Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik saldırıları AGİT’e rapor etti

ABTTF Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik saldırıları AGİT’e rapor etti
Son Güncelleme :

21 Nisan 2010 - 22:00

OSCE1Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 18 Mart 2010 tarihinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR)  2009 Nefret Suçları Raporu ile ilgili olarak Batı Trakya Türk Azınlığı, Mülkleri ve Camilerine yönelik nefret suçları ve saldırıları ile ilgili bir rapor sundu.

AGİT tarafından ilan edilen taahhütler çerçevesinde ODIHR tarafından yıllık olarak hazırlanan raporlarda nefret suçları ve mağdur gruplara yönelik ırkçı, yabancı düşmanı suçlar, anti-Semitist suçlar ve Roman, Müslüman, Hristiyan ve diğer dinlere mensup kişilere yönelik suçlar inceleniyor. Raporun hazırlanması sürecinde sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde hareket eden ODIHR, nefret suçları konusunda sivil toplum kuruluşlarının rapor ettikleri suçlar ile ilgili değerlendirmede bulunarak raporunda yer veriyor. Bu çerçevede ABTTF, 2009 yılı içerisinde Batı Trakya Türk Azınlığı üyesi kişilere, Türk Azınlık’a ait mülk ve vakıf arazileri ile camilerine yönelik nefret suçlarını rapor ederek sürece katkıda bulundu.

ABTTF, 29 Ocak 2009 tarihinde Gümülcine’nin Çayüstü bölgesinde Talikacı’nın (Grigoriou Marasli) çıkmaz sokağına yapılan Molotof kokteyli saldırısını rapor etti. Tarih sırasına göre hazırlanan raporda ABTTF, Şubat 2009’da Abdülhalim Dede ile Kadım 2009’da İbrahim Baltalı’ya yapılan saldırıları ayrıntılı olarak inceledi. Eylül 2009’da ise Koyunköy Ramazan davulcusuna yönelik silahlı tehdit saldırısı rapor edilmekle birlikte sonrasında saldırganın değil ramazan davulcusunun gözaltına alınması ayrıca not edildi. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın mülklerine yönelik nefret içeren saldırılar ile ilgili olarak ise Mehmet Hilmi Çeşmesi’ne yönelik olarak farklı zamanlarda yapılan üç saldırı da ayrı ayrı rapor edildi. Camilere yönelik saldırılar ise tarih sırasına göre Okçular, Hürriyet ve Sünne Mahallesi Camii’sine yapılan saldırılar rapor edilerek ODIHR’a iletildi.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF, AGİT düzeyinde tamamlayıcı ve insani boyut uygulamaları toplantılarına katılarak gündem ile bağlantılı olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını düzenli olarak gündeme taşımaktadır. Yine Mayıs 2010’da ABTTF, toplumsal cinsiyet ve kadın konulu tamamlayıcı insani boyut uygulamaları toplantısına katılarak sorunları gündeme getirmeye devam edecektir. Bununla birlikte ABTTF, ODIHR tarafından hazırlanan yıllık nefret suçları raporunun hazırlanması sürecine katkıda bulunarak 2009 yılında Türk Azınlık’a yönelik nefret suçlarını rapor etmiştir. Böylelikle Kasım 2010’da yayımlanmasını beklenen raporun Yunanistan ile ilgili bölümüne nefret suçları mağduru olan Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik eylem ve saldırıların da rapora dahil edilmesini umut ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.