DOLAR 32,2327 0.15%
EURO 34,9773 0.36%
ALTIN 2.423,920,60
BITCOIN 2168647-2.90001%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Amerika’da İzmir damgası

ABONE OL
21/10/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BrooklynKonak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Grand Central tren garında Türkiye tanıtım etkinliklerinin başlaması nedeniyle düzenlenen açılış resepsiyonunda ‘New York’ta bir İzmir rüzgarı estiğini ifade etti. New York’ta Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına İzmir damgasını vurduğunu hatırlatan Tartan, İzmir’den yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Brooklyn Belediyesi ile kardeş şehir protokolünün imzalanacak olmasının heyecanını da yaşadığını anlatan Tartan şunları söyledi:
”Bu çok hoş bir gelişme oldu, çünkü bizim lobiye, tanıtıma çok ihtiyacımız var. İzmir tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, turizmiyle ve sağlık turizmiyle çok önemli bir merkez. Bizim bunu anlatmamız gerek, bunu New York’ta yapmaya çalıştık. Markowitz ile imzalayacağımız kardeş şehir anlaşması, başta İzmir ve Türkiye’nin tanıtımı açısından çok faydalı olacak. Yapılacak karşılıklı işbirliği ve çeşitli etkinliklerle İzmir ve Türkiye’nin ABD’de çok olumlu bir şekilde reklam ve tanıtımı yapılacak. İki Belediye arasında imzalanacak protokol sonrasında, İzmir ve Ege bölgesini, ve Türkiye’mizi ABD’de en iyi şekilde tanıtmaya amaçlıyoruz. İzmir’in, kültür, sağlık, sanat ve turizm gibi zenginlikle dolu değerlerini Amerikalı turistlere tanıtıp, Türkiye’nin tanıtımını en iyi şekilde yapacağız.Tartan, İzmir’in, çağdaş Türkiye’nin ABD’de tanıtımı için önemli bir rol alacağını belirterek, “New York ve İzmir’in sahip oldukları zenginliklerle çok önemli şehirler, bu işbirliği çerçevesinde Türkiye ve ABD arasında iyi ilişkileri geliştirmek için de elimizden geleni karşılıklı olarak yapmaya karar verdik, iki şehrin iki önemli belediyesinin kardeş şehir olmasıyla birlikte bizde Türkiye’nin ABD’deki pozitif lobi çalışmaları için aktif rol alacağız.”
Grand Central Türkiye tanıtım festivaline de katıldıklarını ve festivale İzmir’in yine damgasını vurduğunu düşündüğünü belirten Tartan, New York’ta ciddi bir İzmir tanıtımı yaptıklarına değindi. Festivale üst düzey Amerikalı yöneticilerinin de geldiğini ve onlarla sohbet ettiklerini söyleyen Tartan, şöyle devam etti:
”Bize İzmir’i yeterince tanımadıklarını söylediler, tabii İstanbul daha ön planda, ama biliyorsunuz İzmir tarihi açıdan son derece önemli bir merkez, biz bunları Amerikalı yetkililere anlattık ve çok büyük bir sempatiyle karşılandı, bu tanıtım devam ederse biz hem İzmir’in hem de Türkiye’nin tanıtımına ciddi bir katkı sağlamış olacağız diye düşünüyorum.”
Tartan, Konak belediyesinin ödül alan bir de halk oyunları grubunun olduğunu belirterek, gelecek yıl New York’ta Cumhuriyet Haftası ve Türk Günü kutlamalarına o ekiple katılmak istediklerini söyledi.
İki başkan buluştu
Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhuriyet haftası etkinliklerine katılmak üzere meclis üyeleri Adnan Akyarlı,Ceyhan Yücelmiş, Yelda Atilla,Cumhur Şenolsun,Aykut Yenice ve Hasan Rıza Evcim ile birlikte New York’ta bulunan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’i ziyaret etti. Brooklyn’i tarihi belediye binasında gerçekleşen ziyarette, Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markovitz konuklarını Türk Bayrağı ile’merhaba’diyerek karşıladı.
TADF Başkanı Kaya Boztepe ve TADF Direktörü Yusuf Sami Özçayır’ın da katıldığı ziyaretin ardından başkan Tartan, New York Brooklyn ve İzmir Konak belediyelerinin kardeş şehir anlaşması ve bu çerçevede gerçekleştirecekleri karşılıklı işbirliği konusunda anlaştıklarını açıkladı. Türk Dostu olarak tanınan Brooklyn Belediye Başkanı Markovitz ziyaretin bir anısı olarak Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a Brooklyn Köprüsü’nün bir maketini hediye ederek,”Kardeş Şehir olmaktan dolayı mutluyuz, her iki ülke için güzel çalışmalara imza atacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.