AŞKIN EN BÜYÜK FAYDASI NEDİR?

15 2024 - 16:17

AŞKIN EN BÜYÜK FAYDASI NEDİR?

(Last Updated On: 15/02/2024)

Sağlıklı ilişkiler bazen çok fazla çalışma gerektirir, ancak buna rağmen hepimiz gerçek mutluluğu yaşamak için aşkımızı bulmaya çalışırız. Bilim adamlarına göre, aşık olmanın sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi var- sadece duygusal olarak değil, aynı zamanda fiziksel olarak. Stresi azaltır, ağrıyı hafifletir, yara iyileşmesini hızlandırır ve diğer birçok beklenmedik “yan etkiye” sahiptir.

Mutlu bir ilişkinin faydaları o kadar büyüktür ki, bir insanın yaraları bile daha hızlı iyileşebilir. Ohio Eyalet Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan çalışma sırasında, bilim adamları evli çiftlere küçük yaralar açtılar. Birbirlerine karşı sıcak duygular besleyen ortaklar, birbirlerine karşı düşmanlık gösterenlerden neredeyse iki kat daha hızlı iyileşti.

Birine aşık olduğumuzda ortaya çıkan bu tatlı his, bunun her zaman böyle olacağı anlamına gelmez. Bu sadece aşık olduğumuz birine verilen fizyolojik bir tepkidir: “Midede kelebekler uçuşurken, vücut bize stresli olduğunu söyler, ancak bir şeyler yapmaya veya o kişiyi tekrar görmeye hazırdır” diye açıklıyor Dr. Nicole Prowse.

Zamanla, çift birlikte daha fazla zaman geçirmeye başladıkça, gerginlik ortadan kalkar ve bu tamamen normaldir. Sinirbilimci Nicole Gravagna, “Gerçek aşk mutlu bir deneyimdir, gerginlik veya heyecan içermez” diyor.

Âşık olduğumuzda, beynimiz oksitosin adı verilen bir mutluluk hormonunun fazlalığını üretir. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada, kronik baş ağrısı olan deneklere bu “aşk hormonu” ile bağlanmış bir burun spreyi verildi.

Katılımcıların yarısının birkaç saat içinde azalan bir baş ağrısı vardı ve katılımcıların diğer yarısı tamamen kurtulduklarını bildirdi.

Kadınların daha duygusal olduğuna dair yaygın inanışa rağmen, bazı araştırmalar erkeklerin aslında daha hızlı aşık olduklarını ve “Seni seviyorum” diyen ilk kişiler olduklarını gösteriyor. Sebepler tam olarak belli değil, ancak bilim adamları kadınların ilişkilerde daha temkinli olma eğiliminde olduklarını ve hayal kırıklığından kaçınma konusunda daha dikkatli olduklarını öne sürüyorlar.

Görünüşe göre biraz sevgi bile kötümser birini iyimser hale getirebilir, en azından bazı araştırmalara göre. Bilim insanları, 9 ay boyunca 245 genç çiftin hayatını takip etti ve ilişkilerde karamsar insanların kendilerine daha fazla güvendiklerini ve geleceğe olumlu bakmaya başladıklarını tespit etti.

Bu, partnerlerinden aldıkları olumlu duygu ve deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, sağlıklı ilişkiler içinde olan insanlar genellikle kötü alışkanlıklardan vazgeçerler ve bu daha iyi bir insan olmanın başka bir yoludur.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, âşık olmanın sıcak hissinin beyinde ağrı kesicilerle aynı tepkiyi tetiklediğini bulmuşlardır (sadece zararlı yan etkileri olmadan). Çalışmaya katılan bilim adamları, mutlu romantik ilişkiler içinde olanlar üzerinde MRI taramaları yaptılar.

İlginç bir şey buldular: Sevdiklerinin resimlerine bakan insanlar, beynin ödül alanlarında artan aktiviteye sahipti. Bundan, âşık olmanın fiziksel acıyı azaltabileceği sonucuna varabiliriz.

Çok sayıda kanıt, şefkat ve nezaketin beyinde, yalnızca yönlendirildikleri kişide değil, aynı zamanda onları gösteren kişide de olumlu değişiklikler yarattığını göstermektedir. “Merhamet, empati ve olumlu duygularla ilişkili beyin merkezlerinin aktivitesini arttırır ve korku duygularından sorumlu merkezlerin aktivitesini azaltır” diye açıklıyor Melanie Greenberg.

Merhamet, mutluluk hormonu oksitosin salgılayarak beynin ödül süreçlerine dahil olan aynı bölgelerini harekete geçirir. Ödülle ilgili bu etkiler, hafif bir ruh hali artışından coşku ve zevke kadar değişen değişikliklere neden olur.

Mutlu bir evlilikte insanların birbirlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Bazı araştırmalara göre, başarılı bir evlilik, kalbin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan kan basıncında bir düşüşe yol açabilir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) çeşitli kalp hastalıklarına yol açabileceği gibi felce de yol açabilir.

İlişkilerde 204 kişi ve 99 bekar erkek ve kadın üzerinde yapılan bir çalışmanın sonuçları, sadece mutlu bir evliliğin kan basıncını düşürmek için yeterli olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, bu çalışma, bekar insanların mutsuz bir şekilde evli olanlardan daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Yani, evlilik kendi başına faydalı değildir, daha ziyade ilişkiyle ilişkili tatmin duygusu önemlidir.

Antropolojik biyolog Helen E. Fisher’ın sözleriyle, şehvetli aşk “her şey yolunda giderse şaşırtıcı derecede güçlü bir bağımlılıktır”. Âşık olduğumuzda, beyin bizi öforik hissettiren ve hızla bağımlı hale getiren hormonlar salgılar.

Araştırmacılar bunun, sevginin beynimizdeki dopamin ödül sistemini tetiklemesinden kaynaklandığını açıklıyor. Mekanizma diğer bağımlılıklara benzer. 2016 yılında yapılan bir araştırma, âşık olmayı “davranışsal bağımlılık” ile karşılaştırdı.

Bilimsel kanıtlar, iki kalbin tek olarak atmaya başladığını doğrulamaktadır. Araştırmalara göre, uzun süredir birlikte olan çiftlerin kalp atışları, birlikte olduklarında otomatik olarak senkronize oluyor. Illinois Üniversitesi’nden bilim adamları, bir kalp monitörü yardımıyla uzun süreli ilişkilerde 10 yaşlı çiftin nabzını kaydetti ve ölçtü.

Araştırmacılar, birbirine yakın olarak, bir partnerin diğerinin kalp atış hızını etkilediğini ve bunun tersinin karmaşık bir dansta olduğu gibi olduğunu buldular. Bununla birlikte, çalışma bu değişikliklerin altında yatan net kalıpları ortaya koymadı: “Her günün benzersiz bir bağlam yarattığını ve koşullara bağlı olarak değiştiğini gördük. Aşıkların birbirlerine ne kadar uzak veya yakın oldukları önemli değil, çiftteki etkileşim, ilişkileri, davranışları sürekli değişiyor” diye açıklıyor araştırmacı Brian Ogolsky.

 

Sizce aşk bağımlılık yapar mı ve bir aşk ilişkisinin en büyük faydası nedir?

 

 

Cevaplarınızı bekliyorum,

oksana.kozak.author@gmail.com

 

Aşk ile kalın

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Şükrü Çalışkan 06/03/2024 / 05:10 Cevapla

Oksana hanım ilk önce bu yanınızdan dolayı size tebrik etmek isterim.Çok anlamlı ve insan için gerekli bir konuya açıklık getirmişsiniz.Aşk aslında anlık veya güvene dayalı gelişen bir duygudur.Eğer kişiyi gerçekten çok seviyorsa o duyguta değil kişiye bağımlılık yapabilir.Aşk duygusu aşık olmak ölçülü olunulduğu sürece çok güzel insanı yücelten ve iyileştiren bir hissiyattır.Fakat tek taraflı yaşanılan aşk bazen kişilere göre maalesef insanı hasta edebilecek kadar tehlikeli olabiliyor