DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21595810.08868%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Bölge Genel Sekreterliği’nden BAKEŞ’e üçüncü red!

ABONE OL
02/09/2020 12:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SirkelliBatı Trakya Azınlık Kültür ve Eğitim Şirketi(BAKEŞ)’nin Sirkeli Belediyesi’ne bağlı Domruköy’de Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait bir ortaokul inşa etmek üzere arazi tahsis talebi Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği tarafından üçüncü kez reddedildi.

 

 

 

 

18 Ağustos 2009 tarihinde Sirkeli Belediyesi ile Mehrikoz nahiyesi arasında yapılacak çalışma ile ilgili açıklama yapan Bölge Genel Sekreteri Dimitris Stamatis, Gündem gazetesinin BAKEŞ’in arazi tahsisi ile ilgili sorusuna verdiği yanıtta Sirkeli Belediyesi’nin araziyi BAKEŞ’e tahsis etme kararının Sekreterlik tarafından reddedildiğini açıkladı. Red cevabının gerekçesi olarak ise Stamatis, Sirkeli Belediyesi tarafından BAKEŞ’e tahsis edilen arazinin yerleşim planına sahip olmamasını gösterdi. Sirkeli Belediye Meclisi’nin onayına karşın BAKEŞ’in Domruköy’de Türkçe ve Yunanca olmak üzere iki dilde eğitim verecek bir azınlık ortaokulu inşa edilmesi talebinin üçüncü kez reddedilmesi Batı Trakya Türk Azınlığı’nın tepkisine neden oldu.

BAKEŞ’in okul inşası için arsa tahsisine yönelik başvurusu Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreterliği tarafından iki kez çeşitli gerekçeler ile reddedilmişti. İlk başvuruda Sirkeli Belediye Meclisi’nin olumlu yöndeki kararına karşın Genel Sekreterlik, bölgede okul ihtiyacının bulunduğunun ve BAKEŞ’in kar amacı gütmeyen bir kurum olduğunun belirtilmemesi gerekçesi ile başvuruyu reddetmişti. Eksik olan işlemlerin tamamlanmasının ardından yapılan ikinci başvuruda ise Sekreterlik, Domruköy yerel meclisinin kararının olmadığı gerekçesi ile yeniden red kararı vermiştir. Eksik olarak ifade edilen belgelerin tamamlanmasının ardından yapılan üçüncü başvuru, Sirkeli Belediye Meclisi’nde görüşülerek toplantıya katılmayan Meclis Başkanı hariç diğer üyelerin oybirliği ile kabul edilmişti. Şimdi Bölge Genel Sekreterliği, BAKEŞ’in başvurusunu yerleşim planı olmadığı gerekçesi ile üçüncü kez reddetti.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Bölge Genel Sekreterliği’nin BAKEŞ’in okul inşası için arazi tahsis edilmesi ile ilgili olarak yaptığı başvuruyu üçüncü kez reddetmesi Türk Azınlık’ı derinden üzmüştür. Doğu Makedonya- Trakya Bölge Genel Sekreterliği, BAKEŞ’in ilgili başvurusunu çeşitli gerekçeler ile reddetmiş, ancak eksik olarak ifade edilen belgeler ile ilgili olarak tam ve detaylı bir bilgi verilmemiştir. Eksik olarak nitelendirilen her belgenin tamamlanmasının ardından yapılan başvuru, başka bir belgenin eksik olduğu gerekçesi ile ısrar ile reddedilmektedir. Böyle bir ortamda bir yılı aşkın bir süre içinde BAKEŞ’in talebi üçüncü kez reddedilmiştir. Bölge Genel Sekreteri Stamatis’in Türk Azınlık karşıtı tutumu nedeni ile bugün endişe verici bir ortam oluşmuştur. Bölgede barışın ve huzurun devam ettirilmesi için Bölge Genel Sekreteri, eşitçi ve hoşgörülü bir tutum izlemelidir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.