Bulgaristan seçimleri-2

17 2024 - 05:13
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Bulgaristan seçimleri-2

(Last Updated On: 04/07/2009)

Önceki yazımızda 05 Temmuz 2009/Pazar günü yapılacak olan Bulgaristan Partlamento seçimleriyle ilgili genel esaslardan bahsetmiştik.Türkiye’de yaşıyan  çifte vatandaşlık hakkına sahip olan vatandaşlarımız , ister Bulgaristan’a giderek , isterlerse Türkiye’de bulundukları yerleşim merkezlerinde oy kullanabiliyorlar. Bu maksatla değişik illerde Bulgaristan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde seçim noktaları oluşturularak  sandıklar konacak ve oy kullanmaları sağlanacak.

Bulgaristan seçim sistemi gereği , Türkiye’de kullanılan oylar  bir ile  ait olmadığından ülke genelinde partinin aldığı oylara  katkı sağlıyor ama orada belli bölgelerde yoğunlaşarak daha fazla milletvekili çıkarmak için yeterli olmuyor.Bu nedenle bu kardeşlerimizin Bulgaristan’a giderek oylarını kendi yörelerinde kullanmaları tercih edilmelidir.

Bulgaristan seçimlerinin gecmisine kısaca bir göz atacak olursak manzara  Bulgaristan Türklerinin lehine gibi gözükse de aşırı milliyetçilerin ve sağcıların 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oylarını yükseltmeleri endişe vericidir. Irkçı Ataka Partisi  sürekli Türk aleyhtarlığı yapmakta , “Türkler Bulgaristandan atılmalı , Çingeneler sabun yapılmalıdır”  demektedir.

17 Haziran 2001’ genel secimlerinde 21 milletvekili çıkaran HÖH ( DPS) hükümet ortağı olmuştu. 25 haziran 2005 seçimlerinde  34 milletvekilliği kazanarak yine üçüncü parti olarak hükümet ortağı olmuştu.

Yerel seçimlerde de bir çok Belediye Başkanlığı  kazanan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi  (DPS) Bulgaristan siyasi hayatının vazgeçilmez ve önemli bir aktörü olmuştur.

AB üyesi olmasına rağmen Türklük aleyhtarı ırkçı eğilimlerin güç kazandığı son dönemlerde soydaşlarımızın oylarını bölmeden tek bir partide (HÖH veya Bulgarca adıyla DPS)  toplamaları hem Bulgaristan’da demokrasinin gelişmesi  hem de kendi gelecekleri açısından çok önemlidir. Geçen seçimlerde bazı soydaşlarımızın  egolarına ve kişisel hırslarına yenik düşerek diğer partilerde kendilerine ikbal aramaları nedeniyle soydaşlarımızın kafalarını karıştırmaya çalışmaları sonuç vermemiş olsa da dikkatli olmak ve bu tuzağa düşmemek gerekir.Oy verilecek adres tektir , tartışılacak  ve tereddüt edilecek hiç bir şey yoktur.

07 Haziran 2009’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde HÖH’ü engellemek amacıyla Türkiye’de sandık açılmamıştır. (AB sınırları dışında diye) Türkleri dışlamak için her türlü bahaneyi kullanan bir zihniyete karşı birlik olmak zamanıdır.Aksi halde soydaşlarımızın kaybedecekleri çok şey vardır.

Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (DPS) yöneticileri ve milletvekili adayları  batılı demokrasilerde olduğu gibi esas olanın halk olduğunu unutmadan seçmenle  daha iyi bir dialog içinde olmalı ve halkın  sorunlarına daha duyarlı davranmalıdır. Seçmenlerin güven kaynağı ve umut kapısı olduklarını unutmamalı ve halka sıcak davranmalı ve yakın durmalıdırlar.

Konuyu  insanların duyarlılığına bırakıp ve yapılması gerekenleri yerine getirmezlerse  bu yarışta geri kalacaklarını hiç hatırlarından çıkarmamalıdırlar.Netice’de seçimin kaderini belirliyen tek faktör  halk olduğuna göre tüm çalışmalarımız halk için  ve halka yönelik olmalıdır.

05 Temmuz seçimleri için  İstanbul’da ; Avcılar (7) ,Kıraç(2)  ,Silivri(1)  ,Esenyurt(2)  , Hadımköy(2) , Bayrampaşa(2) , Gaziosmanpaşa(4) , Sultangazi(3) , Güneşli(3) , İkitelli(2) , Kağıthane(2) , Küçükçekmece/Sefaköy’de(4) , Kurtköy (1) , ve Soğanlık’ta (1) olmak üzere toplam 36 sandık açılacaktır.

Burada sandık açılsa da oy kullanma hakkına  sahip  olan kardeşlerimizin üşenmeden tercihen Bulgaristan’a giderek mutlaka oylarını kullanmaları  gelecekleri açısından ihmal edilmiyecek derecede çok önemlidir.

Seçimlerin Bulgaristan’a ve soydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim.

 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.