DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21614260.33616%
İzmir
33°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Bulgaristan’da yeni hükümet onaylandı

ABONE OL
02/09/2020 12:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’da 5 Temmuz’da yapılan Parlamento seçimini kazanan GERB partisinin fahri başkanı, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov’un kurduğu 16 bakandan oluşan yeni Bulgaristan hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı. Borisov’un kurduğu azınlık hükümeti için yapılan güven oylamasına 240 milletvekili katıldı. Hükümet 77’ye karşı 162 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu alırken, bir milletvekili çekimser kaldı.

Yeni Hükümeti GERB partisi yanı sıra sağ “Mavi Koalisyon”, “Düzen, Yasa ve Haklılık” Partisi ve milliyetçi “Ataka” Partisi destekledi.
Güven oylamasında muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri, yeni hükümete destek vermedi.

Yeni Başbakan Borisov oylamalardan önce yaptığı açıklamasında Kabinenin ana amacının, ülkenin Avrupa gelişimini sağlamak ve garanti etmek olacağını belirtti. Hükümetin öncelikleri, Bulgaristan vatandaşlarının gelirlerinin artırılması, Bulgar ekonomisinin büyümesi ve modernize edilmesi, bütçe harcamalarının sınırlandırılması, yeni işyerinin açılması, ülke yasa düzeninin garantilenmesi, suçlarla mücadele edilmesi, yolsuzluk olaylarının azaltılması, yargı sisteminin çalışmalarının iyileştirilmesi olacak. Hükümetin yeni yöneticisi, iktidarın yüksek katlarındaki yolsuzluklarla başedilmek için siyasi idare olduğunu söyledi. Borisov, hükümetin tam çoğunluğu olmadığına göre parlamenenter destek arayacağını temin etti, muhalefetten olası hataların düzeltilmesinde yardım beklediğini bildirdi.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.