DOLAR 32,2454 0.18%
EURO 34,9796 0.36%
ALTIN 2.426,120,69
BITCOIN 2172595-2.32708%
İzmir
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Bulgaristan’ın yeni parlamentosu çalışmaya başladı

ABONE OL
14/07/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SVETLAphotoHaklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) parlamento başkan yardımcılığına Hristo Biserov isminde bir Bulgar’ı önerdi. GERB  partisi üyesi Çeçka Çaçeva Bulgaristan’ın ilk kadın meclis başkanı seçildi.

 

 

 

 

 

Yeni parlamento, merkez sağ Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Halk partisinin kazandığı genel seçimler sonrasında Salı günü toplandı.

Bulgaristan’ın 41. Ulusal Meclisi, muhalefetteki merkez sağ partinin Sosyalistleri ve üçlü iktidar koalisyonundaki ortaklarını mağlup etttiği parlamento seçimlerinden dokuz gün sonra, 14 Temmuz Salı günü ilk oturumunu gerçekleştirdi.

Anayasa uyarınca, açılış oturumu yeni meclisin en yaşlı üyesi olan Bulgar Sosyalist Partili Andrey Pantev başkanlığında gerçekleşti.

240 sandalyeli meclisin yeni üyeleri ant içtikten sonra, 5 Temmuz seçimlerinde 116 meclis sandalyesi kazanan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Halk (GERB) partisi üyesi Çeçka Çaçeva 227’ye karşı 0 oy ve üç çekimserle başkan seçildi. Kuzeydeki Pleven kentinden gelen 51 yaşındaki avukat, bu göreve seçilen ilk kadın oldu.

Çaçeva ilk konuşmasında, “Halkın bizden beklediği şey daha fazla çalışmak ve hepsinden önemlisi öz disiplindir.” dedi.

Parlamento, birisi GERB’den ve %4’lük meclis barajını aşmayı başlayan beş partiden de birer tane olmak üzere altı başkan yardımcısı için de oylama yaptı.

Bunlar arasında GERB’den Luçezar Ivanov, 40 sandalye ile meclisteki ikinci büyük güç olan BSP liderliğindeki Bulgaristan için Koalisyon’dan Georgi Pirinski, 38 sandalye kazanan Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Hristo Biserov ve 21 sandalyeli aşırı milliyetçi Ataka partisinden Pavel Şopov yer alıyor. İki sağ oluşum, Mavi Koalisyon (15 sandalye) ve Düzen, Hukuk ve Adalet Partisi (on sandalye) ise sırasıyla Ekaterina Mihailova ve Atanas Semov tarafından temsil ediliyor.

Milletvekilleri bu ilk oturumda yeni meclisin kurallarını belirlemesi için geçici bir komisyonu da atadılar. Seçildiğinde başkanlık koltuğunu Pantev’den devralan Çaçeva, milletkillerine hitaben yaptığı konuşmada giden Başbakan Sergey Stanişev’in hükümetin resmi istifasını sunduğunu söyledi.

Yasaya göre, kabine yeni hükümet parlamento tarafından onaylanana dek görevlerini sürdürecek. Salı günü geç saatlerde, Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un GERB’ni gayrı resmi lideri Boyko Borisov’dan Bulgaristan’ın yeni hükümetini kurmasını istemesi bekleniyor.

Borisov, 27 Temmuz’dan önce yeni kabineyle birlikte hazır olacağını söyledi. Lider, Dünya Bankası krizle mücadele uzmanı Simeon Cankov’u maliye bakanlığı ve yakın yandaşı ve eski GERB lideri Çvetan Çvetanov’u da içişleri bakanı görevlerine atama planlarını doğruladı. Eğitim politikalarından sorumlu Sofya Belediye Başkan Yardımcısı Yordanka Fandakova’nın da eğitim bakanlığının başına geçmesi bekleniyor.

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.