DOLAR 32,2494 0.07%
EURO 35,0152 0.1%
ALTIN 2.408,61-0,01
BITCOIN 2167836-2.64984%
İzmir
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Cenk BOSNALI & Bosna Ekspres Sevdalinka Albümü Hakkında..

ABONE OL
03/09/2020 00:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

cenk1.jpgSoru:Bize kısaca Cenk BOSNALI kimdir ,bahsedermisiniz?

Cenk BOSNALI:İzmir doğumluyum öğrenim hayatımın tamamını İzmirde tamamladım.E.Ü Edebiyat fakültesi felsefe bölümünden 1997 yılında mezun oldum.

Soru:Müzik hayatınıza ne zaman ve nasıl başladınız?

Cenk BOSNALI: 4,5 yaşında akordeon dersleriyle başladım müziğe.Ailem Bosna Hersek göçmeni,dolayısıyla tahmin edebileceğiniz gibi bizde milli halk çalgısı akordeon bu yüzden akordeona karşı bir eğilim doğal olarak gelişti kendiliğinden.Bu böyle üniversite yıllarına kadar amatörce devam etti.Daha sonra üniversitede bir grup kurduk ve konserler vermeye başladık İzmir A.K.M ve İzmirin diğer konser salonlarında.Sonra İzmirin en seçkin mekanlarında yabancı ve Türkçe pop söyledim ki hala bu programlara yoğun olarak devam ediyorum.

Soru:Peki Bosna Ekspres fikri nasıl ortaya çıktı?

Cenk BOSNALI:Pop işinde İzmir de gerçekten çok saygın bir yere geldim 14 000 kişilik halk konserlerine kadar bir çok başarılı iş yaptım.Sonra birgün farklı ve Türkiye de yapılmamış ne yapabilirim dedim ve köklerime dönüş böyle başladı.En iyi yapabileceğim şey Boşnak müziği olabilir dedim çünkü içine doğduğum ve çok sevdiğim bir müzikti.Çocukluğumdan beri bu müzikleri çalıp söylüyordum zaten ve böylece Bosna Ekspresi kurdum.Bir de yıllardır İzmir den değişik bir proje çıkmıyordu benim en büyük hayalim bu projeyi tüm Türkiye ye tanıtmak.

Soru:Peki  yaptığınız müzik hakkında bize kısaca bilgi veririmisiniz?

Cenk BOSNALI:Yaptığımız müzik taa Osmanlıya dayanan Bosna Hersekin şehirlerinde ortaya çıkmış bir kent halk müziği diye tanımlayabileceğimiz “SEVDALİNKA”adlı bir tür.Bu şarkılar tam anlamıyla Boşnak müziği.Konusu ya aşk ya da yaşanmış olaylar.Çok dokunaklı,çok duygulu ve çok gerçek şarkılar.Hem makamları hem de batı armoni sistemini içermesi bakımından tam bir doğu-batı sentezi diyebileceğimiz bir müzik bu.Çok eski ve çok değerli şarkılar bunlar.Bana sorarsanız bu müziğe çok değer vermemiz gerekiyor çünkü hepimize ait bizim olan bir müzik ve kesinlikle unutmamamız gerekiyor sevdalinkaları.Zaten ben de tam da bu kaygılarla yaptım albümümü.Türkiyenin müzik arşivinde bulunması gerekiyor bu şarkıların.Bu konuyla ilgili bazı arşiv çalışmalar oldu ama bu albümle ilk kez Bosna kökenli bir Türk müzisyen sevdalinka söylemiş olacak.

Soru:Düzenlemeleri siz mi yaptınız?

Cenk BOSNALI:Ben ve Bosna Ekspres hep birlikte yaptık.Modern sound yakalamaya çalıştık ,ben başarılı olduğumuza inanıyorum.Bir nevi günümüz sevdalinkası oldu.

Soru:Başka projeleriniz var mı bundan sonra?

Cenk BOSNALI:Bu albümün tanıtımını yapmamız lazım öncelikle.Ayrıca bir çok konser vermeyi planlıyoruz.Bütün bunları hallettikten sonra bir de Rumeli albümü yapmayı planlıyorum.Rumeli türküleri söylediğimde çok güzel tepkiler almam beni bu kararı vermem konusunda cesaretlendirdi.Ben de çok severek söylüyorum bu türküleri.Ayrıca bu alanda da yeni bir soluğa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Soru:Hayallerinizi gerçekleştirdiğinizi söyleyebilirmisiniz?

Cenk BOSNALI:Yani bazılarını gerçekleştirdim ama iki büyük hayalim daha var.Bir tanesi Bosnada Türkçe ve Boşnakça şarkılardan oluşan büyük bir konser diğeri de senfoni orkestrası eşliğinde “sevdalinka”söylemek.İnşallah gerçekleştirebilirim bu hayallerimi.

Soru:Albüm satışlarının çok kötü olduğu bir dönemde albüm yapmak zor değil mi?

Cenk BOSNALI:Zor zor ama ne yapalım benim bu işi yapmam gerekiyordu.Böylece yapımcılığını da kendim üstlendim.Ben öyle tahmin ediyorum ki dinleyici bize sahip çıkacak.Sadece Boşnaklara yönelik bir albüm değil bu.Tabii ki hedef kitlemiz öncelikle Boşnaklar ama Osmanlı duygusu olan bir tür olduğu için bence Türkiyede bir çok kişinin ilgisini çekecek bu albüm.

Soru:Son olarak iki çok tanınmış müzisyen yer almış sanırım albümde.Bize kimler olduğunu söylermisiniz?

Cenk BOSNALI:Tabi söylerim hem de gururla ve memnuniyetle.Bir tanesi dünya çapında bir ney sanatçısı olan Ercan Irmak diğeri de aynı şekilde çok kariyerli ve herkesin yakından tanıdığı klarnet sanatçısı Serkan Çağrı.Onların ruhu değince şarkılar bambaşka oldu.İkisi de birer şarkıda bizlere eşlik ettiler.İkisine de çok teşekkür ediyorum buradan harika, çaldılar çünkü…

Soru:Son olarak bir şey söylemek istermisiniz?

Cenk BOSNALI:Bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı gazetenize çok teşekkür ederiz.Biz İzmirliler sesimizi çok fazla duyuramıyoruz aslına bakarsanız.Bize bu olanağı tanıdığınız için size tekrar tekrar teşekkür ederim.Cenk Bosnalı&Bosna Ekspres adına herkese müzik dolu bir yaşam diliyorum….

**********************************************

Sevdalinkalar, Balkanlarda yaşayan Osmanlılara uzanan bir tarihin ve kültürün ürünleri, sevdayı, hasreti, özlemi, sevgiliye duyulan hisleri dile getirmek için yazılan geleneksel Boşnak şarkıları… Ortak bir duygu paydasında birleştiği için herkesin kendine göre yorumladığı, nesilden nesile taşınan şarkılar…

Yılların ibriğinden geçerek incelmiş sevdalinkalarda, Balkanlarda yaşayan Osmanlıların tarihi ve kültürel özelliklerine Balkanların geleneksel şarkı formları ve akordeon, keman, klarnet gibi enstrümanlar eşlik eder.

Yüzyıllar boyu yaşadıkları coğrafyaların dinmek bilmeyen sorunları nedeni ile yurtlarından kopan Boşnaklar en çok da ikinci yurtları olarak gördükleri Türkiye’ye göç ederler.
Bugün Türkiye’de sayıları 6-7 milyonu bulan Boşnak yaşıyor. Cenk Bosnalı ve Bosna Ekpres Orkestrası da bu gelenek ve köklerden geliyor. Sevdalinka kültürünü kendi dili olan Boşnakça’da yaşatmaya çalışıyorlar. Kuruldukları 2005 yılından bu yana Türkiye’de pek çok etkinlikte sahne alan ekip 2007 yılında da Saraybosna’da düzenlenen  Dijaspora Festivali ve Karadağ’da gerçekleştirilen Uluslararası Tamburaski Festivaline de davet edildi.

Saygılarımla
Nariye Bosnalı

İletişim bilgileri : http://www.cenkbosnali.com , Tel: 0 533 777 04 74

ALBÜMDE YER ALAN PARÇALAR

1.    Bosno Moja Divna Mila
2.    Zvijezda Tjera Mjeseca
3.    Osman Aga
4.    Moj Dilbere
5.    Snijeg Pade
6.    Mujo Kuje
7.    Anadolka
8.    Lijepa Hanuma
9.    Ja Prosetah Sefteli Sokakom
10.    U Stanbolu Na Bosforu
11.    Kad Ja Podoh na Bembasu
12.    Jovano, Jovanke

DAĞITIM
EMI KENT
Tel: 0212 – 244 58 44
Faks: 0212 – 244 58 04

BARKOD NO: 8697788580071

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.