DOLAR 32,1894 -0.01%
EURO 34,9459 0.12%
ALTIN 2.407,58-2,18
BITCOIN 2175405-2.79347%
İzmir
26°

AÇIK

03:41

SABAHA KALAN SÜRE

Davutoğlu Sırbistan’a gitti

ABONE OL
02/09/2020 13:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ahmet_davutogluSırbistan ve Karadağ ziyaretinin üç önemli boyutu bulunduğunu belirten Davutoğlu, ‘Birincisi her iki ülkeyle ilgili olan ikili ilişkilerimiz. Sırbistan bölgenin en önemli ülkesidir ve bizimle çok eski bağları olan bir ülkedir. Karadağ da siyaset sahnesine yakın zamanda tanınmış ülke olarak girdi biliyorsunuz. Karadağ’a dönük ilk resmi ziyareti de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak bendeniz yapmış olacağım.’ şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Ziyaretin ikinci boyutunun Türkiye’nin Balkanlarla ilgili siyasetinin bir parçası olduğunu kaydeden Davutoğlu, ‘Balkanlar Türkiye’nin dış politikasının en önemli bölgelerinden biridir ve Balkanlar’da biz bölgenin istikrar, refah ve güvenliği için eskiden beri çok özel roller üstlendik. Dışişleri Bakanlığı görevine geldikten sonra da 2 Temmuz’da Romanya’ya bir seyahatte bulundum. Bu yaz içerisinde Balkanlara dönük olarak bölgeyi kapsayan bir dizi temas trafiği planladık. Bu hafta sonu Sırbistan ve Karadağ’ı ziyaret ettikten sonra gelecek hafta Bosna Hersek Dışişleri Bakanı’nı Türkiye’de konuk edeceğiz. Daha sonra Ağustos ayı içerisinde Kosova Dışişleri Bakanı’nı Türkiye’de konuk edeceğiz. Yine Ağustos ayı içerisinde benim Makedonya ziyaretim olacak. Daha sonra Arnavutluk ve Slovenya seyahatleriyle Balkanlardaki ilk temaslarımızı gerçekleştirmiş olacağız. Böylece bölgeye dönük olarak doğrudan istişarelerle temel konuları ele alma imkanına sahip olacağız.’ dedi.

Üçüncü önemli boyutun ise Türkiye’nin dönem başkanlığını aldığı Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Zirve’sinin faaliyetleri olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: ‘Bu zirvenin dönem başkanlığı Türkiye’de olduğu için zirve bağlamında yapılacak olan faaliyetleri muhataplarımla koordine etmek üzere bu ziyaretleri değerlendireceğim. Bu dönemde 1 yıl içinde Türkiye Güney Doğu Avrupa’da kalıcı bir istikrarın sağlanması, ekonomik refahın yaygılaştırılması için bir dizi faaliyet planlamaktadır. Bu faaliyetleri de muhataplarımla istişare etme imkanı bulacağım. Ayrıca gerek Sırbistan’da gerekse Karadağ’da resmi temaslardan sonra Sancak bölgesini ziyaret edeceğim. Sancak bizimle tarihi bağları olan bir bölgedir. Karadağ’ın bağımsızlığından sonra biliyorsunuz bir kısmı Karadağ’da bir kısmı Sırbistan’da kaldı. Sırbistan’daki resmi temaslarımdan sonra Sancak bölgesinde Yenipazar’da temaslarda bulunacağım. Sancak’ın Karadağ’da kalan kısmında da temaslarda bulunacağım. Her iki Sancak bölgesinde bizimle tarihi bağları olan Sancaklılar için Türkiye’nin yapabileceği çalışmaları bizzat görme imkanına sahip olacağım. TİKA’nın ve diğer kuruluşlarımızın bölgedeki faaliyetleriyle Türkiye hem Sırbistan’la hem Karadağ’ la Sancak’ı bir dostluk köprüsü olarak görme çabası içindedir. Bu çalışmalarımızı bizzat alanda görme çabası içinde olacağım.’

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.