Dersim Dersleri

3 Mart 2024 - 00:17

Dersim Dersleri

Dersim Dersleri
Son Güncelleme :

21 Kasım 2009 - 22:00

215 okuma
(Last Updated On: 21/11/2009)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Onur Öymen’in konuşmasında Dersim’den bahsetmesiyle bir anda Türkiye’nin gündemi değişiverdi. (Gerçek) terörist  PKK’lıların (1), hükümetin uygulamaya koyduğu açılım sürecinde zafer işaretleri yaparak Habur’dan giriş yapmaları, üzerlerinde terörist üniformalarıyla meydan meydan savaş kazanmış kahramanlar gibi dolaştırılmaları hatta Diyarbakır Belediye Başkanı’nın elinde çiçeklerde Belediye kapısında karşılaması unutuldu. Telekulak skandalları hemen gündemden düşürüldü.
Varsa yoksa Dersim. İyi de, iddialar ve ithamlar aklı ve mantığı ters çevirecek boyuta mı varmalı? Anladık Türk milletinin kalbinden ve benliğinden adını silemediğiniz Atatürk, Türk, Türkiye, Türkçe,Türk Bayrağı gibi konularda 86 yıldır süren bir karın ağrınız var. Ama milli varlığımızı yok edeceksiniz diye bazı değerlerimizi de bu kadar karalamanın ve asıl kendimize yapılanları göz ardı etmenin izahını nasıl yapacaksınız? Birileri de içlerindeki kin ve nefretlerini kusma fırsatı buldular. Öymen’in konuşmasını bahaneyle Atatürk’ü hedef haline getirerek, halkın ruhundaki Büyük Önder’e olan sevgi ve bağlılığı yok etmeye çalışıyorlar. Biraz daha güçleri yetse rahmetliyi Anıtkabir’den çıkarıp yargılamaya kalkacaklar. Son gelişmeler sanki bir merkezden kurgulanmış gibi aynı günlerde Brüksel’de AP’de yapılacak toplantıya denk geliyor. Bu toplantı  Alevi hakları” gibi doğru arayışlar maske edilerek gerçekleştirilmekte ama içinde ana unsur olarak  “Dersim  saldırısı”  bulunmaktadır…(2)
Dersim nedir? Kısaca onu bilelim.1937 yılında Hatay’ı ellerinde tutmak isteyen Fransızlar’ın da desteği ile vergi vermeyen, askere gitmeyen, başına buyruk yaşamaya çalışan Kürt aşiret ağalarının öncülüğünde yeni devlete karşı köprüleri yıkmaları, devlet dairelerine ve karakollara saldırarak askerlerimizi şehit etmeleri ve topyekun isyanıyla başlayan olayların bastırılmasıdır. İsyancılara karşı her devletin yaptığı gibi Türkiye de kendini savunmuştur. Konuyu çarpıtmanın anlamı yoktur. Aleviler’e karşı devletin nefreti yoktur… Onlar bu milletin öz be öz evlatlarıdır. Hatta kendini Türk addeden bir çoğumuzdan daha katıksız Türk’tür. Bu vatanın eşit derecede sahibidirler. Yıllardır kurulmaya çalışılan tuzak tutmamış Aleviler oyuna gelmemişlerdir. Hiç bir tezgah bizi birbirimize düşüremeyecektir. Bölücü hainler projelerini gerçekleştirmek için kendilerine başka ortaklar bulmak zorundalar.
Yanlı, yandaş vs. ne derseniz deyin bir kısım basınımız Türkiye aleyhine olabilecek her konuya balıklama atlıyor da neden bize karşı yapılmış katliam ve soykırımlara duyarsız kalıyorlar? Niye ABD’yi sorgulamuyorsunuz? Alt tarafı iki tane gökdelenine uçakla saldırı oldu diye adamlar neredeyse tüm İslam alemini terörist ilan etmekle kalmadı, Irak’ı işgal ederek  bir milyon civarında insan öldürdü, milyonlarcasını da sakat bıraktı. Afganistan’ı işgal etti, sivil ayrımı gözetmeden insanları öldürmeleri günlük adi olaylar haline geldi.
Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Orta Asya’da, Anadolu’da Türk ve Müslümanlara yapılan katliam ve soykırımlar da nedense hiç akıllarına gelmez bu ikiyüzlülerin. Türk ve Müslümanlara yapılan etnik temizlik, zorunlu göç, savaş ve kıyım programlarının gerçek bir soykırım olduğunu görmezler. Bilimsel çalışmalarıyla tanınan ABD’li tarih Profesörü Justin Mc. Carthy’nin “Ölüm ve Sürgün” adlı kitabında belirttiği gibi, 1821 ile 1912 arasında çoğu Türk olan beş buçuk milyon müslüman yurtlarından sökülüp, kimi savaşlarda öldürülerek, diğerleri sığıntı durumunda iken açlıktan ve hastalıklardan canını yitirerek ölmüşlerdi. 20 yıl önce yaşanan Bulgaristan’daki isim değiştirme baskısı ve zorunlu göçü, 14 yıl önceki Bosna’daki etnik temizlik, 9 yıl önce Kosova’daki yaşanan katliam hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor. Onlarla yüzleşmeye gerek yok mu? Ne dersiniz…
KAYNAKÇA……………..:
(1)    Emniyet’in Öcalan için hazırladığı “PKK faaliyetlerine katılmamıştır, Ergenekon ve   diğer örgütler tarafından kullanılmıştır” raporu.   (Gazeteler)
(2)    Gazeteler
(3)    Justin Mc.Carthy……..Ölüm ve Sürgün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.