Devletin Dış politikası İç siyaset kadar kolay olmuyor

15 2024 - 15:48
Balkan Günlüğü gazetesi SR Basın Yayın Ltd. Şti’ine ait olup, Başbakanlık Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Basın İlan kurumuna kayıtlı bir gazetedir. Anadolu Ajansı’nın abonesi olan gazetemizin Balkan Haber Ajansı (BHA) isminde bir ajansı vardır.23 Aralık 2007 yılında yayın hayatına başlayan Balkan Günlüğü gazetesi, hedef kitlesi ve konsepti itibariyle Türkiye’de ilk gazetedir. Hedef okuyucu kitlesi, İzmir’deki 1,5 Milyon Türkiye genelindeki 17 Milyon civarındaki Balkan-Rumeli göçmeni yurttaşıdır. Ulusal ve Uluslararası yayın yapan gazetemizin düzenli haftalık basım adeti; 20 bin’dir.Gazetemiz,Türkiye’de 52 şehir,yurt dışında 12 ülkede ( Yunanistan,Bulgaristan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Bosna-Hersek, Romanya,Hırvatistan,Sırbistan, Karadağ,Moldova,Slovenya ) okuyucusu ile buluşmakta.

Devletin Dış politikası İç siyaset kadar kolay olmuyor

(Last Updated On: 31/01/2010)

Bulgaristan’da son zamanlarda siyaset ve ekonominin iyiye gittiğini göremiyoruz.

Boyko Borısov’un Başkanlığındaki GERB hükümeti,Avrupa Parlamentosu Komiser Adaylığından dolayı zor günler yaşadı.Dışişleri Eski Bakanı Rumyana Jeleva, hükümetin desteğiyle AP Komiser adaylığı görevine getirilmesi için teklif edildi.Diğer adaylarda olduğu gibi anılanın da AP Genel kurulunda mülakattan geçmesi gerekiyordu.Beklenildiği gibi olmadı ve Alman Üniversitesinde Öğretim üyesi olan Rumyana Jeleva, kendisine yöneltilen soruları cevaplayamadı.Böylece AP komiser adaylığından vazgeçmesi gerekti.İşte bu gelişmeler yaşanırken Bulgaristan’ın Avrupa’daki imajı zedelenmiş oldu.GERB hükümeti istemeden de olsa ülkenin imajını tekrar kazanmak için, Dışişleri Bakanı Rumyana Jeleva’nın istifa dilekçesini kabul etmek zorunda kaldı.

Rumyana Jeleva’dan boşalan Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Savunma Bakanı Nikolay Mladenov atandı.Hatırlanacağı üzere Bakan Mladenov’un Afganistan/Kandahar Havaalanında Bulgar askerlerini ziyareti sırasında bölgeye roket saldırısı düzenlenmiş, biri ağır olmak üzere dört asker de yaralanmıstı. Buradan yaralı Bulgar askerlerine acil şifalar diliyoruz.

Dünya Bankası’nda Avrupa ve Orta Asya Çevre Bürosunda iktisatçı olarak Çalışan Kristalina Georgieva, yaşanan gelişmelere bağlı olarak Bulgaristan’dan AP komiser adaylığını koydu.Bulgaristan sivil toplum örgütleri, hükümette yer alacak bakanlar ve üst düzey bürokratların komünist rejiminde istihbarat birimlerinde çalışıp çalışmadıklarına ya da ajan olup olmadıkları hususlarına çok önem veriyorlar.Bundan dolayı yedi sivil toplum örgütü, Kristalina Georgieva’nın adaylığı onaylanmasından önce dosyasının incelenmesini istedi.

Bulgaristan yönetiminin başını ağrıtacak bir diğer konu ise; Yunanistan.Dünya ekonomik krizle boğuşurken, Yunanlı çiftçiler de Bulgaristan sınır kapısını traktörleriyle kapattılar.Yunan hükümetince kesilen destek primlerini alabilmek için sınırı trafiğe kapatan çiftçiler,Bulgaristan tarafından gelen ve giden her türlü yük kamyonlarına geçiş izni vermedi.Yunanistan’daki iç siyasi sorun, Bulgaristan ekonomisine olumsuz şekilde yansıdı.

Bundan kısa süre önce Bulgaristan ile Yunanistan Başbakanları, Kırcaali/Zlatograd sınır kasabasının açılışını yapmışlardı.Yunan hükümeti de bu olumlu gelişmeler yaşanırken, AB’den gelecek yardıma odaklanmış bekliyordu.Ancak yaşanan son gelişmeler dolayısıyla, Bulgaristan’ın zararı 40 milyon euroyu aştı.Bulgaristan’ın Yunanistan’ı AB’ye şikayet edeceği kesin.Bakalım Avrupa Birliği ekonomik açıdan zor durumda olan Yunanlıları kambur gibi sırtında ne zamana kadar taşıyacak.Bu konuda birlikte çatlar sesler duyulmaya başladı bile.AB’nin şımarık çocuğu olarak da bilinen Yunanistan’ın, AB’deki kaprisi ne zamana kadar süreceği de ayrı bir merak konusu.

İsmet Topaloğlu

 

 


 

 

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.